Facebook Google+ Twitter

Partie polityczne będą finansowane z budżetu państwa

Sejm odrzucił dziś, w pierwszym czytaniu, projekt ustawy Platformy Obywatelskiej o wstrzymaniu subwencji dla partii politycznych. Mimo kryzysu finansowego partie polityczne nadal będą więc współfinansowane z budżetu państwa.

Sejm RP, źródło:http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Sejm_rp_front_20070103.jpg, licencja: domena publiczna / Fot. Piotr WaglowskiProjekt od początku wzbudzał wiele kontrowersji zarówno wśród ugrupowań opozycyjnych, jak i koalicjanta Platformy Obywatelskiej – Polskiego Stronnictwa Ludowego. Politycy Platformy przekonywali, iż w dobie kryzysu ekonomicznego należy czasowo zawiesić państwowe subwencje na rzecz partii politycznych, co pozwoliłoby na oszczędności w budżecie rzędu 200 mln zł. Przeciwnicy ustawy od początku oskarżali PO o populizm, wytykając jej jednocześnie, iż na początku swojego istnienia politycy tego ugrupowania zarzekali się, że subwencji nigdy pobierać nie będą. Obecnie to właśnie Platforma otrzymuje najwyższą dotację państwową (niespełna 38 mln. zł za rok 2008). Wstrzymanie subwencji oznacza również według części polityków ryzyko korupcji. Dzięki sponsorowaniu ugrupowań politycznych przez prywatne firmy, mogłyby one wywierać naciski na rządzących, wymagając w zamian za wsparcie finansowe wprowadzania korzystnych z ich perspektywy rozwiązań prawnych.

Donald Tusk zapowiedział, że w tej sytuacji Platforma poprze projekt SLD, który przewiduje zmniejszenie subwencji dla poszczególnych ugrupowań tak, by najbogatsze partie dostawały około połowy (46 proc.) obecnych środków, biedniejsze zaś dostawałyby o około 11 proc. mniej. Projekt skierowany został do prac w komisji nadzwyczajnej.

źródło: tvp.info, własne

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

No i super, że ten populistyczny pomysł upadł.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.