Facebook Google+ Twitter

Paryskie Muzeum Orsay po renowacji i strajku

Jedno z najpopularniejszych muzeów Francji strajkowało, żądając zatrudnienia większej ilości personelu. Program rządowy, przewidujący niezatrudnianie odchodzących na emeryturę pracowników, zbyt drastycznie dotknął muzeum.

 / Fot. Langladure/CC BY-SA 3.0W ostatnich latach, odeszło z Muzeum Orsay wielu pracowników, których nie można było zastąpić. Przyczynił się do tego program rządowy RGPP "Rewizja Generalna Polityki Publicznej". Został on wprowadzony w życie już w 2007 roku, wkrótce po wygraniu wyborów prezydenckich przez Nicolasa Sarkozy'ego i miał objąć całą administrację francuską na wszystkich szczeblach.

Jeden z etapów tego program zakładał np. cięcia wydatków publicznych, ale również częściowe niezatrudnianie nowego personelu w administracji państwowej, po odejściu pracowników na emeryturę. Od 2007 roku, z Muzeum Orsay odeszło 34 pracowników z różnych stanowisk. Strajkujący muzealnicy postanowili zażądać natychmiastowego zatrudnienia 20 osób.

Po sześciu dniach strajku i negocjacji z Ministerstwem Kultury i Komunikacji ustalono, że pięć osób zostanie zatrudnionych od 1 listopada 2011 roku, a osiem następnych, zostanie wyłonionych w konkursie.

Piątkowa informacja o pozytywnym zakończeniu sporu, ucieszyła publiczność, a przede wszystkim melomanów, którzy obawiali się, że zaplanowany na wieczór, darmowy koncert brytyjskiego Chóru z Królewskiego College w Cambridge, zostanie odwołany.

Otwarcie części muzeum po renowacji, przewidziane na 20 października, przeniosło się więc na 28 października. Muzeum Orsay jest świątynią impresjonizmu, znaną każdemu miłośnikowi sztuki. Dziennie przychodzi tutaj około 9 tys. zwiedzających. Niestety, tygodniowy strajk - jak podaje francuski "Le Point" - kosztował muzeum 50 tys. euro dziennie.

Źródła:
lepoint.fr
rgpp.modernisation.gouv.fr

Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.