Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13678 miejsce

Paryż Północy, czyli Sankt Petersburg

Przez UNESCO uznany za 8. najbardziej atrakcyjne turystycznie miasto na świecie. Zwano je „Wenecją”, „Amsterdamem Północy”, a nawet ze względu na swoją wspaniałość - „Paryżem Północy”. Gród położony jest na 42 wyspach nad 40 kanałami.

W samym mieście znajduje się 150 hoteli, a najsłynniejszy i najdroższy to Astoria. To miejsce pełne kontrastów - obok przemysłowych dzielnic możemy znaleźć romantyczne zaułki. Tak pokrótce można opisać Sankt Petersburg.

Petersburg swoją nazwę wywodzi od imienia cara - Piotra І. Dzięki zwycięstwom w bitwach wielkiej wojny północnej oraz zdobyciu dostępu do Morza Bałtyckiego w 1703 r. rozpoczęła się budowa twierdzy wojskowej, początkowo nazywanej Sankt-Piter-Burch. Miasto rozwijało się w zawrotnym tempie, mimo naturalnych przeciwwskazań: bagienne podłoża, niskie temperatury w zimie. Doprowadziło to do tego, że w 1714 r. Sankt Petersburg staje się nie tylko rosyjskim „Oknem do Europy”, ale i stolicą Rosji.

Obecnie jest to drugie co do wielkości miasto Rosji. Liczy prawie 5 milionów mieszkańców z merem - Walentyną Matwijenko - na czele. Petersburg położony jest w delcie Newy nad Zatoką Fińską. W pobliżu znajduje się największe jezioro Europy - Ładoga. Mieszkańcy utrzymują się głównie z usług i przemysłu. Miasto jest potężnym ośrodkiem przemysłu ciężkiego oraz stoczniowego. W Petersburgu ma swoją siedzibę największy producent piwa w Rosji - Baltica.

Jednak Sankt Petersburg to przede wszystkim niezliczona ilość okazałych zabytków. Mocno rzucającą się w oczy jest cerkiew Zmartwychwstania Pańskiego. Nieprzypadkowo przypomina nam cerkiew Wasyla Błogosławionego znajdującą się w Moskwie. Otóż ta petersburska została zbudowana w starym ruskim stylu, na wzór cerkwi moskiewskiej. O założycielu miasta przypomina Miedziany Jeździec. Jest to konny pomnik Piotra І. Wzniesiony został dzięki Katarzynie ІІ, która w ten sposób chciała upamiętnić swojego poprzednika.

Miasto ma przewagę nad Moskwą pod względem kulturalnym. Znajduje się w nim Ermitaż, czyli muzeum sztuki i kultury materialnej. W jego skład wchodzi Pałac Zimowy. Najstarszą budowlą Sankt Petersburga jest Twierdza Pietropawłowska. Jej budowę rozpoczęto już w 1703 r. Przez długi okres zabytek był największą petersburską budowlą. W tej chwili wyższa jest wieża telewizyjna.

Sankt Petersburg, obok Moskwy, jest najbarwniejszym oraz najpiękniejszym miastem Rosji. Każdego roku Piotrowy gród odwiedza prawie 5 milionów turystów. Co przyciąga do tego miasta? Przed wszystkim położenie nad Zatoką Fińską, szalenie interesująca historia i ogrom zabytków. Również możliwość obejrzenia białej nocy. To wszystko sprawia, że turyści tak chętnie przyjeżdżają do Sankt Petersburga.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

to ładne miejsce jest... Dlatego w artykule brakuje zdjęć:P

Komentarz został ukrytyrozwiń

ciekawy artykul, duzo mozna sie dowiedziec zwlaszca jesli kots wybiera sie do "Piotrogrodu"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.