Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

14416 miejsce

Paryż Północy, czyli Sankt Petersburg

Przez UNESCO uznany za 8. najbardziej atrakcyjne turystycznie miasto na świecie. Zwano je „Wenecją”, „Amsterdamem Północy”, a nawet ze względu na swoją wspaniałość - „Paryżem Północy”. Gród położony jest na 42 wyspach nad 40 kanałami.

W samym mieście znajduje się 150 hoteli, a najsłynniejszy i najdroższy to Astoria. To miejsce pełne kontrastów - obok przemysłowych dzielnic możemy znaleźć romantyczne zaułki. Tak pokrótce można opisać Sankt Petersburg.

Petersburg swoją nazwę wywodzi od imienia cara - Piotra І. Dzięki zwycięstwom w bitwach wielkiej wojny północnej oraz zdobyciu dostępu do Morza Bałtyckiego w 1703 r. rozpoczęła się budowa twierdzy wojskowej, początkowo nazywanej Sankt-Piter-Burch. Miasto rozwijało się w zawrotnym tempie, mimo naturalnych przeciwwskazań: bagienne podłoża, niskie temperatury w zimie. Doprowadziło to do tego, że w 1714 r. Sankt Petersburg staje się nie tylko rosyjskim „Oknem do Europy”, ale i stolicą Rosji.

Obecnie jest to drugie co do wielkości miasto Rosji. Liczy prawie 5 milionów mieszkańców z merem - Walentyną Matwijenko - na czele. Petersburg położony jest w delcie Newy nad Zatoką Fińską. W pobliżu znajduje się największe jezioro Europy - Ładoga. Mieszkańcy utrzymują się głównie z usług i przemysłu. Miasto jest potężnym ośrodkiem przemysłu ciężkiego oraz stoczniowego. W Petersburgu ma swoją siedzibę największy producent piwa w Rosji - Baltica.

Jednak Sankt Petersburg to przede wszystkim niezliczona ilość okazałych zabytków. Mocno rzucającą się w oczy jest cerkiew Zmartwychwstania Pańskiego. Nieprzypadkowo przypomina nam cerkiew Wasyla Błogosławionego znajdującą się w Moskwie. Otóż ta petersburska została zbudowana w starym ruskim stylu, na wzór cerkwi moskiewskiej. O założycielu miasta przypomina Miedziany Jeździec. Jest to konny pomnik Piotra І. Wzniesiony został dzięki Katarzynie ІІ, która w ten sposób chciała upamiętnić swojego poprzednika.

Miasto ma przewagę nad Moskwą pod względem kulturalnym. Znajduje się w nim Ermitaż, czyli muzeum sztuki i kultury materialnej. W jego skład wchodzi Pałac Zimowy. Najstarszą budowlą Sankt Petersburga jest Twierdza Pietropawłowska. Jej budowę rozpoczęto już w 1703 r. Przez długi okres zabytek był największą petersburską budowlą. W tej chwili wyższa jest wieża telewizyjna.

Sankt Petersburg, obok Moskwy, jest najbarwniejszym oraz najpiękniejszym miastem Rosji. Każdego roku Piotrowy gród odwiedza prawie 5 milionów turystów. Co przyciąga do tego miasta? Przed wszystkim położenie nad Zatoką Fińską, szalenie interesująca historia i ogrom zabytków. Również możliwość obejrzenia białej nocy. To wszystko sprawia, że turyści tak chętnie przyjeżdżają do Sankt Petersburga.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

to ładne miejsce jest... Dlatego w artykule brakuje zdjęć:P

Komentarz został ukrytyrozwiń

ciekawy artykul, duzo mozna sie dowiedziec zwlaszca jesli kots wybiera sie do "Piotrogrodu"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.