Facebook Google+ Twitter

Paryż. Polski polityczny surrealizm w Salonie Jesiennym

Na tegoroczną wystawę Le Salon d'Automne w Paryżu jury wybrało obraz Jacka Lipowczana namalowany miesiąc przed katastrofą lotniczą. Ktoś nazwał artystę "polską Kasandrą".

Katalog pierwsze Ekspozycji w 1903 roku / Fot. http://www.salon-automne.com/presse/ / Fot. .Paryski "Salon Jesienny" ma blisko 100-letnią tradycję. Wystawiali w Salonie swe prace po raz pierwszy ekspresjoniści, fowiści, kubiści, artyści zaangażowani w konflikty polityczne i społeczne. Salon jest okazją dla zbuntowanych, awangardowych, kontrowersyjnych lub nieznanych jeszcze artystów malarzy, rzeźbiarzy, grawerów, architektów, dekoratorów i fotografików do zaprezentowania swoich nowatorskich dzieł. Jednocześnie jest miejscem wspólnej zgody i walki, kontrastów i poszukiwań oryginalności. Hasłem przewodnim, od pierwszej ekspozycji w 1903 roku, jest "Wolność w sztuce". W Salonie Jesiennym wolność sztuki nie zna granic, wolność ekspresji i przekazu. Ten powiew wolności i braterstwa będzie i tym razem także gościł w Le Salone d'Automne. Przez tydzień odwiedzający będą mogli smakować gusta i nowe trendy w sztuce, a przede wszystkim podziwiać talenty 450 artystów z 30 krajów. Luty - marzec 2010 Wymiary: 60 x 70 cm bez ramy, (80 x 90 cm z ramą) Technika: "olej na desce". Obraz jest własnością kolekcjonera. / Fot. Jacek Lipowczan

Jury Jesiennego Salonu przez blisko 6 miesięcy wybiera dzieła (zgłoszenia przyjmowane są do kwietnia), które zakwalifikuje na ekspozycję. Z całego świata nadchodzi ponad tysiąc zgłoszeń. Wystawa odbywa się pod patronatem ministra kultury Francji - Frederica Mitteranda oraz mera Paryża - Bertranda Delanoe. Obaj Panowie zapowiedzieli przybycie na wernisaż o godzinie 19 w ESPACE CHAMPERRET.
Zaproszenie na g.19 10 listopada 2010, / Fot. http://www.salon-automne.com/presse/ Nowoczesne pawilony wystawowe znajdują się 15 minut od Pól Elizejskich, w sercu wschodniego Paryża.

W załączeniu wybrany przez jurorów Salonu obraz Jacka Lipowczana. Wymiary: 60 x 70 cm bez ramy, (80 x 90 cm z ramą) Technika: "olej na desce". Obraz namalowany na przełomie lutego i marca był już w maju w londyńskiej "Pall Mall Galleries".

W historię Salonu Jesiennego wpisali się artyści tacy jak: Picasso, Chagall, Le Corbusier, Modigliani, Rodin, Debussy i Tadeusz Makowski i wielu, wielu innych. Polacy wystawiający w ostatnich latach to: Mirosława Smerek-Bielecka (2001), Beata Czapska (2007, 2008), Bogna Lewtak-Baczyńska (2008 r.).

Organizatorzy gorąco zalecają wcześniejszą rezerwację biletów, gdyż jak co roku przed kasami ustawiają się długie ogonki. 6, Rue Jean Oestreicher 75017 PARIS

Wybrane dla Ciebie:


Zobacz inne materiałyKomentarze (26):

Sortuj komentarze:

jak napisała do mnie Pani Bogna Lewtak Baczyńska przez kilka kolejnych lat uczestniczyła w Salonie Jesiennym. W 2010 również, o czym piszę w relacji z wernisażu.
a tutaj link do jej strony www.bognalewtak.b.dt.pl

Komentarz został ukrytyrozwiń

Relacja z wernisażu znajduje się tutaj
link

a tu jest link do strony Jacka Lipowczana http://www.jacklipowczan.com/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Basiu! REWELACJA !!!
Czekam niecierpliwie na relacje z wernisazu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Obraz - fantastyczne dzieło artystyczno-dokumentalne.! łooł! Ależ mi sie on podoba!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tytuł obrazu, jak zapewnia Jacek Lipowczan, był ZAWSZE "Last Supper" ! Tak jak to odgadła natychmiast Ewa Łazowska w pierwszym komentarzu, a następnie inni.

Dodam, rzeźby Beaty Czapskiej, o której piszę w końcu artykułu, znajdują się w ambasadzie francuskiej na ul. Pięknej.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Anna Lipowczan Posz
  • Anna Lipowczan Posz
  • 07.11.2010 20:14

Obraz niesamowity, tak jak inne z ostatnich lat-dzięki za wiadomości i czekamy na sprawozdanie z wystawy

Komentarz został ukrytyrozwiń

Katalog można już nabyć, tak podaje stronka Salonu. W internecie będzie dostępny do oglądania po zamknięciu wystawy. A w ogóle to część wystawy powędruje m.innymi do Moskwy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 07.11.2010 08:47

Kliknawszy na obraz lepiej widac rozpoznawalne twarze. Ciekawe czy wszystkie sa czytelne dla Francuzow? Czy przy obrazach jest jakis ich opis? w katalogu?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak zwykle Basiu, wartościowy artykuł +5

Komentarz został ukrytyrozwiń

Grzegorzu,
Obaj artyści ukończyli akademie krakowską w odstępie 10 letnim.
Duda Gracz był z Częstochowy, ale także silnie związany z Katowicami.
zatem rzeczywiście coś ich łączyć może. ;))
A Salon, od początku swego istnienia nie narzuca nastroju, nie narzuca niczego.
Mottem jest wolność twórcza, wolność bez granic. Dla sztuki, dla kreatywności, dla artysty.
"jesienny" bo niejako artyści wracają z pleneru letniego, wakacyjnego. Jesień - Czas pokazać co się robiło... ;)
Też jestem ciekawa jak obraz zostanie przyjęty przez publiczność.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.