Facebook Google+ Twitter

Paryż przypomina jak przygotowywał wystawy światowe

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-02-22 07:05

W Paryżu czynna jest ekspozycja pokazująca, jak architekci przygotowywali odbywające się w tym mieście Wystawy Światowe. Po kolejnych pozostawało w stolicy Francji wiele znanych do dziś budowli, jednakże jeszcze więcej budowli usunięto zaraz po zakończeniu tych imprez.

W ramach ekspozycji, którą urządzono w zabytkowym wnętrzu Conciergerie, można zobaczyć dokumenty związane z wystawami, jakie odbywały się w Paryżu między rokiem 1855 a 1957.

Dla potrzeb pierwszej wielkiej paryskiej wystawy z roku 1855 zbudowano tak zwany Pałac Przemysłu. Ta imponująca budowla stała przy Polach Elizejskich. Szybko została zburzona, a teraz na jej miejscu znajduje się Grand Palais.

W roku 1867 wystawa światowa przeniosła się na Pola Marsowe. Tam stanął wtedy imponujący Pałac Omnibus. Jego owalna forma kryła liczne pawilony krajów uczestniczących w wystawie. Pałac Omnibus również nie przetrwał do naszych czasów.

Przetrwała za t, i wciąż cieszy się wielką popularnością, zbudowana na wystawę z roku 1889 Wieża Eiffla.
Po wystawie w roku 1900 pozostało po dziś najwięcej budowli: Grand Palais z imponującą szklaną kopułą, Petit Palais oraz stojący tuż obok most Aleksandra III.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.