Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

30803 miejsce

Paryż. Relacja z wernisażu Salonu Jesiennego - Salon d’Automne

Wystawa, jak co roku, cieszyła się ogromnym powodzeniem. Miłośnicy sztuki przez 7 dni codziennie stali w długich kolejkach do wejścia. Tylko dwoje twórców reprezentowało polską sztukę. Jacka Lipowczana zaliczono do neo-symbolistów.

Wiadomosci24 pisały kilkanaście dni temu o paryskim Salonie Jesiennym. Wernisaż 10 listopada (z kilkunastominutowym opóźnieniem, co we Francji nikogo nie dziwi) uroczyście otworzył Prezydent Salonu Noël Coret. Wieczór uświetnił wspaniały koncert fortepianowy upamiętniający 200. rocznicę urodzin Chopina.

Malartsow, rzeźba, grafika, architektura, wszelka orma wyrazu twórczości znalazła swoje miejsce w tegorocznym Salonie "wolnym jak sztuka" - tak brzmi motto na plakacie. / Fot. Fot: Jacek LipowczanW salach wystawowych, podzielonych na sektory tematyczne, znalazły się eksponaty (wg założenia Salonu: w dowolnej formie wyrazu) ponad 400 twórców: malarzy, rzeźbiarzy, fotografików, grawerów, architektów. Obok sekcji abstraktu i realizmu w sekcji neo-symbolistów umieszczono obraz Jacka Lipowczana, ku zdziwieniu Jacek Lipowczan obok swojego obrazu "Last supper" / Fot. Fot: Jacek Lipowczansamego artysty. Bardzo licznie prezentowali swoje prace Chińczycy i Japończycy, a dla arabskich twórców utworzono specjalny sektor. W sekcji "Artystyczne wydanie książek" Polskę reprezentowała Bogna Lewtak-Baczyńska z Warszawy.

dyskutowno, krytykowano... / Fot. Fot: Jacek LipowczanJak co roku, miłośnicy sztuki przybyli tłumnie, tworząc długą kolejkę do wejścia. Atmosfera panująca w kuluarach i sekcjach była nadzwyczajna. Zwiedzający, w grupkach przypadkowo spotkanych osób, z zapałem komentowali oglądane dzieła. Można było też w kuluarach usiąść i podyskutować z artystami i krytykami. Twórczość bez granic. To motto Salonu / Fot. Fot: Jacek Lipowczan Nikt nie patrzył na zegarek i nikomu się nie spieszyło, mimo ceny trzech euro za godzinę parkowania w podziemiach pawilonu wystawowego.

Wystawiono 400 prac z całego świata, zatem, aby choć jedną minutę zatrzymać się przed każdym dziełem, potrzeba 6 godzin i 40 minut.

Przez tydzień trwania ekspozycji każdego dnia towarzyszyły inne atrakcje artystyczne, muzyczne i nawet aktorskie, kolejno: koncert fortepianowy Etiudy Chopina, recital Potrzeba ponad 6. godzin, aby choć minutę spojrzeć na każde dzieło. / Fot. Fot: Jacek Lipowczanznanych śpiewaków, wykład profesora sztuki, ciekawostki świata arabskiego, recytacje itd.

Dominacja artystów Wschodu była dość wyraźna, co nie powinno zniechęcać europejskich twórców, lecz motywować. Miejmy nadzieję, że za rok polska sztuka zaprezentuje się liczniej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (15):

Sortuj komentarze:

Podaję link do strony Pani Bogny Lewtak Baczyńskiej www.bognalewtak.b.dt.pl

Komentarz został ukrytyrozwiń

Obiecany link do strony artysty http://www.jacklipowczan.com/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziekuje,
dla zainteresowanych
wkrotce podam link do strony JALI - Jacka Lipowczana.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzieki Basiu za obiecana relacje z Paryskiego Salonu , cieszy ze przynajmniej prace dwojki polskich artystow zakwalifikowano do prezentacji.
Tworczosc Jacka Lipowczana , dzieki Basi , zostala juz przedstawiona na W24.
Moze ktos zajmie sie pracami p. Lewtak-Baczynskiej, wydaje sie byc osoba wszechstronnie utalentowana.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To zdradzę Wam tajemnicę. Artykuł mógł powstać dzięki pomocy i Jacka i mojego kolegi Z. którym składam podziękowania.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Skoro już o kulturze mowa - politycy chętnie z niej korzystają gdy trzeba np. uprawiać agitację przedwyborczą. Moja koleżanka Daniela Z. dziś śpiewała na wiecu wyborczym pewnej kandydatki na łódzką radną. Oczywiście nie za darmo.
Basiu! Wiesz, że jestem wielką wielbicielką sztuki Pana Lipowczana. Dziękuję zatem za to sprawozdanie z otwarcia Salonu. Pozdrowienia!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oj, oj, Izo, czy napewno?...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kultura na szczęście jest poza zasięgiem waśni politycznych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Basiu ! Rewelacyjna relacja, poprzednią też podziwiałam. Kultura jest bardzo ważna bo łączy ludzi. Podziękowania dla Pana Lipowczana za udostępnienie zdjęć. Dla ciebie 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Stowarzyszenie powoluje pecjalnie , kazdego roku, komisje, ktora dokonuje selekcji dziel sposrod nadeslanych do konca marca prac z calego swiata. Niewatpliwie zadanie jest trudne , biorac pod uwage ilosc zgloszonych prac, a panuje zasada niezmienna od 100 lat - jeden artysta wystawia jedno dzielo.
A z impresjonistami nie bylo az tak zle, aczkolwiek troche zaspano, fakt.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.