Facebook Google+ Twitter

Paryż. Wirtualna podróż w przeszłość

Ciekawa strona internetowa dla miłośników Paryża. Ponad 15 000 archiwalnych zdjęć udostępnionych do wglądu przez urząd miasta oraz agencję Roger-Viollet.Strona w języku francuskim oraz wyszukiwarka zdjęć w języku angielskim. Zapraszam!

screen strony Prawie każdy marzy o podróży do Paryża. Dzięki tanim liniom lotniczym marzenie stało się rzeczywistością. Blisko 20 milionów turystów odwiedziło stolicę Francji w ubiegłym roku, jak podaje francuski instytut statystyk i analiz ekonomicznych. Turyści najchętniej odwiedzają wieżę Eiffel, katedrę Notre Dame i Luwr. Od niedawna istnieje strona internetowa, dzięki której nie tylko można wybrać się do Paryża nie wychodząc z domu, ale również poznać to miasto takim, jakie było ponad sto lat temu.

Urząd miasta we współpracy z agencją fotograficzną Roger-Viollet udostępnił bowiem internautom ponad 150 000 archiwalnych zdjęć Paryża umożliwiając tym samym wirtualną podróż w przeszłość. Najstarsze dokumenty pochodzą z końca XIX wieku i dotyczą okresu Komuny paryskiej. Większość zdjęć z tego okresu ukazuje bojowników na barykadach i ruiny miasta. Komunardzi w brutalny sposób zniszczyli i podpalili wtedy pałac królewski Les Tuileries, znajdujący się nieopodal Luwru. Ciekawostką jest fakt, że przywódcami tego popularnego zrywu byli polscy generałowie Jarosław Dąbrowski i Walery Antoni Wróblewski.

Niepowtarzalna atmosfera początku XX wieku emanuje ze zdjęć Jacques'a Boyer'a. Obwoźni handlarze, paryskie kwiaciarki, robotnice w długich sukniach pozują mimochodem na tle nieistniejących już obiektów. Prawdziwą gratką są zdjęcia powstającej wieży Eiffel czy widoki zalanych ulic Paryża w czasie potężnej powodzi, jaka miała miejsce w 1910 roku.Dziś trudno wyobrazić sobie pływające po bulwarach łódki .

Wybory miss kostiumów kąpielowych, tancerki rewii kabaretowych, pisarze i filozofowie… znane osobistości i barwne postaci paryskiego życia kulturalno-rozrywkowego uśmiechają się do nas tajemniczo z przepięknych zdjęć autorstwa Studia Lipnitzki. Wśród klisz pochodzących z okresu między latami trzydziestymi a sześćdziesiątymi XX wieku znajduje się unikatowa kolekcja portretów słynnej projektantki mody Coco Chanel a także Heleny Rubinstein - amerykańskiej specjalistki od kremów przeciwzmarszczkowych urodzonej na krakowskim Kazimierzu.

Wirtualna wizytę w Paryżu zamykają pełne poezji zdjęcia zakochanej pary skandalistów : poety i barda Serge'a Gainsbourg'a w towarzystwie filigranowej aktorki angielskiej Jane Birkin. Śpiewali razem "Je t'aime ... Moi non plus" (Kocham Cię...Ja już nie). Był rok 1969.

Strona internetowa "Paris en images"Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.