Facebook Google+ Twitter

Paryż: Zakończył się szczyt laureatów Pokojowej Nagrody Nobla

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-12-13 20:54

W Paryżu zakończył się 9. szczyt laureatów Pokojowej Nagrody Nobla, w którym uczestniczył między innymi Lech Wałęsa. Uczestnicy spotkania przyjęli deklarację końcową, będącą analizą aktualnego stanu przestrzegania praw człowieka oraz zarysem prespektyw świata bez przemocy.

Ceremonia zakończenia paryskiego szczytu odbyła się przy Placu Trocadero, w tymczasowo tam postawionym pawilonie imienia Martina Luthera Kinga. Deklarację końcową przeczytał ostatni biały prezydent Republiki Afryki Południowej Frederik Willem de Klerk.

Deklaracja rozpoczęła się od pochwały dokonanych w ciągu ostatnich 60 lat postępów w dziedzinie przestrzegania praw człowieka. Frederik Willem de Klerk wyraził jednocześnie zaniepokojenie faktem, że ponad 40 krajach - stanowiących więcej niż jedną trzecią ludzkości - jest niezdolnych do włączenia się do marszu ku demokraji i prawom człowieka. Nobliści szczególnie krytycznie wyrazili się o stanie przestrzegania praw człowieka w Zimbabwe i w Birmanii. Pochwalili natomiast prezydenta-elekta Stanów Zjednoczonych za plan zamknięcia obozu w Guantanamo.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.