Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8643 miejsce

Paryż. Zmarła Jadwiga Dąbrowska, dziennikarka i opozycjonistka

We Francji, w paryskim szpitalu Hôpital Charles - Foix zmarła Jadwiga Dąbrowska, dziennikarka, założycielka polskiego czasopisma kulturalno-społecznego "TECZKA" w Paryżu.

Jadwiga Dąbrowska, dziennikarka, poetka i opozycjonistka / Fot. Józef KomarewiczWe Francji, w paryskim szpitalu Hôpital Charles - Foix zmarła Jadwiga Dąbrowska, dziennikarka, założycielka polskiego czasopisma kulturalno-społecznego "TECZKA" w Paryżu, poetka, działaczka polonijna we Francji. Była wieloletnią uczestniczką Światowego Forum Mediów Polonijnych, żarliwie uczestniczyła we wszelkich forumowych dyskusjach m.in. w Senacie RP, z przedstawicielami polskich redakcji i instytucji kulturalnych, samorządów i organizacji społecznych w województwach, które podczas ŚFMP odwiedzili dziennikarze polonijni. W trakcie konferencji prasowych na kolejnych edycjach Światowego Forum Mediów Polonijnych zadawała bardzo szczegółowe pytania dotyczące polskiego życia społecznego i gospodarczego, podczas spotkań czyniła szczegółowe notatki dla swojej „Teczki”. Była również Sekretarzem Generalnym Stowarzyszenia Przyjaciół C.K. Norwida (Association"LES AMIS DE C.K. NORWID). Pochodziła z Poznania, gdzie jej ojciec – Stefan Tytus Dąbrowski był wybitnym lekarzem, biochemikiem a także naukowcem, profesorem Uniwersytetu Poznańskiego i pierwszym powojennym rektorem oraz posłem na Sejm II Rzeczypospolitej (1922-1935) a także ministrem spraw zagranicznych II RP.
Tak pisała m.in. o zmarłej Jadwidze Dąbrowskiej polska reporterka i pisarka Teresa Kaczorowska, mieszkająca w Ciechanowie w swojej książce wydanej w 2011 r. „Dwunastu na trzynastego. Emigranci stanu wojennego” w rozdziale „Norwid w spódnicy” na skraju..: „.Wprowadzony 13 grudnia 1981 roku stan wojenny zastał Jadwigę Dąbrowską w Paryżu.
- Był to wielki szok. Czarna rozpacz, ogłuszenie. Zostaliśmy nagle odcięci od Polski. Przez kilka miesięcy nie działały do kraju telefony, nie dochodziły listy. Nie wiedziałam co robić….
Uczestniczyła w protestach - jak wielu innych Polaków z Francji, ale i popierających ich Francuzów. Już 14 grudnia uformowała się w Paryżu ogromna prosolidarnościowa manifestacjach, wzięło w niej udział ponad sto tysięcy ludzi. Pierwsze reakcje świata były jednak bardzo ostrożne. Minister spraw zagranicznych socjaldemokratycznego rządu Francji oświadczył w niedzielę rano: „to nie nasza sprawa, nic w tej sprawie nie zamierzamy robić”. W podobnym tonie wypowiadali się ministrowie Niemiec Zachodnich i Włoch. Jedynie Stany Zjednoczone usiłowały organizować szerszą akcję potępienia. Po kilku dniach ogłosiły sankcje ekonomiczne wobec PRL, a także Związku Radzieckiego. Wkrótce do USA przyłączyła się Wielka Brytania.
Na Boże Narodzenie 1981 Dąbrowska pojechała do Rzymu. Podczas audiencji u Ojca św. znalazła tysiące Polaków. Wszyscy płakali, choć Jan Paweł II starał się pocieszać jak mógł. Była też delegacja „Solidarności”, która na początku grudnia 1981 roku przyjechała do Paryża, gdzie zastał ją stan wojenny. Jej delegatom rząd francuski pomógł: otrzymali kwatery, pomoc finansową. Potem większość z nich, jak na przykład Waldemar Kuczyński, wróciła do Polski.
W stanie wojennym Francja wspierała także uchodźców. Podobnie jak cała Zachodnia Europa, a przede wszystkim Ameryka - słała do Polski żywność, lekarstwa i odzież, a także starannie ukrytą pomoc dla solidarnościowego podziemia: sprzęt poligraficzny, radiowy i fotograficzny, farby i matryce drukarskie, papier, wydawnictwa emigracyjne, fundusze. Jadwiga Dąbrowska pomagała w tym jak mogła, działając przede wszystkim w redakcji „Tygodnika Paryskiego”, wydawanego przez emigrację polityczną z Polski. „
Jadwiga Dąbrowska była również poetką, ogłosiła 5 tomików wierszy: „Zaułek pełen ptaków”, „Pogranicze”, „Dwie drogi”, „Liczenie gwiazd” oraz „Zbiory” wydany przez Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi. Choć Światowe Forum Mediów Polonijnych przeszło już do historii, pozostała wielka rodzina dziennikarzy polonijnych, którzy zmarłą Jadwigę Dąbrowską zawsze będą wspominać jako osobę szczerze oddaną polskiej racji stanu.
Jadwiga Hortensja Maria Dąbrowska była wnuczką Marii Żółtowskiej z Sapiehów, siostry Kardynała Adama Stefana Sapiehy. Spokrewniona była z takimi rodami jak Radziwiłłowie i Czartoryscy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Pragnę dodać , że zmarła Jadwiga Dąbrowska była dwudziestoletnim członkiem paryskiego stowarzyszenia dziennikarzy APAJTE ( Association Polonaise des Auteurs, Journalistes et Traducteurs en Europe) , od 1994 , roku założenia oraz członkiem zarządu od czterech lat.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.