Facebook Google+ Twitter

"Pasażerka" - opera, która zapada w pamięć

Łatwo jest napisać recenzję zaraz po zakończonym spektaklu. Obrazy wciąż jeszcze tkwią przed oczami, a w uszach brzmi muzyka. Ile tych obrazów przetrwa próbę czasu? "Pasażerka" przetrwała.

"A może Bóg stał się człowiekiem i umarł zabity w Oświęcimiu?"

Pierwsza scena nie zapowiadała takiej tematyki. Biały statek, na nim ubrani na biało ludzie. A wśród nich szanowany Niemiec z żoną Anną Lisą Franz. Wybrali się w rejs, jakby kolejną podróż poślubną, mimo że od tego momentu minęło już sporo czasu. Spokój małżonków zmąciło pojawienie się kobiety w woalu. Anna Lisa zaczęła zachowywać się nerwowo, przestała rozmawiać z ludźmi. Zapłaciła nawet lokajowi, żeby dowiedział się, czy ta starsza kobieta nie jest Polką.

Historię Marty poznaliśmy wraz ze zmianą dekoracji. Nie było już statku i pasażerów w wyszukanych strojach. Tory, kamienie, wychudzone więźniarki z ogolonymi głowami, w podartych ubraniach. Dwie płaszczyzny człowieczeństwa. Dozorcy, którzy twierdzą, ze unicestwianie ludzi, to tez gałąź wiedzy. I zwykli, pozbawieni nadziei, brudni, którzy twierdzą, ze z więzienia można powrócić. Ale do piekła, w którym oni są, można tylko wejść.

Na tle ludzi z mętnym wzrokiem oznacza się Marta. jest dobra dla innych. pociesza, każe wierzyć. Na apelach nie spuszcza wzroku, stoi wyprostowana. Ją właśnie upatrzyła sobie SS-manka Anna Lisa. Chciała, żeby Marta dla niej donosiła, w zamian za pewne udogodnienia.

Pewnego razu Anna Lisa zobaczyła spotkanie Marty i jej ukochanego Tadka. To był dla niej pretekst, by szantażować zakochanych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.