Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

32696 miejsce

Pasiaści poeci

Więźniowie spotykają się w bibliotece.Siadają przy długim, drewnianym stole, dyskutują o swojej poezji i świeżo przeczytanych książkach. Biorą udział w konkursach literackich.Pracują w redakcji gazety.Mieszkają na ulicy Bartnickiej 10.

Siedziba Klubu / Fot. Monika DębskaOpiekunem więźniów jest Rysiek, czyli kpt. Ryszard Seroczyński – wychowawca do spraw kulturalno-oświatowych w Zakładzie Karnym we Włocławku, założyciel Klubu Literackiego „Bartnicka 10”, włocławski poeta. Skazani nazywają go po prostu „Szefem”. Rysiek się na nich nie gniewa, wierzy, że jeszcze będą z nich ludzie. Uważa, że resocjalizacja jest możliwa tylko w środowisku otwartym. Dlatego często wychodzi ze swoimi poetami za bramy więzienia. Jeżdżą na spotkania ze studentami, do galerii i muzeum, a w Bibliotece Publicznej we Włocławku mają swoje wieczory poetyckie i promocje książek.


Anna Rachut z działu Promocji Książki włocławskiej biblioteki wspomina, iż takie spotkania cieszą się ogromną popularnością. Mieszkańcy przekonali się do obecności skazanych, polubili ich wiersze, przychodzą do czytelni poczytać ich tomiki lub nowy numer „Gazety Więziennej”. Trzymają kciuki, by jeszcze w życiu im się poukładało. Włocławianie wiedzą, że literaci z „Bartnickiej 10” zazwyczaj odsiadują wyrok za morderstwo. Na początku (klub istnieje od 1997 r.), podczas wieczorów autorskich nieśmiało szeptali między sobą, zastanawiali się, „za co oni siedzą”. Gdy skazani zaczęli opowiadać o swojej przeszłości, bariera została przełamana.

„Gazeta Więzienna”

Więzienni poeci doceniają fakt, że mogą twórczo wykorzystać czas spędzony w ZK, że nie piszą tylko do szuflady. Szef daje nam możliwości ku temu - podkreśla Kuba, skazany na 15 lat pozbawienia wolności za współudział w morderstwie. Kuba pracuje w redakcji „Gazety Więziennej” - pisze artykuły, zajmuje się też składem gazety i drukiem. Na widzeniach z dumą wręcza świeży numer swoim najbliższym. Obecnie, z powodu braku finansów, gazeta w formie drukowanej wychodzi tylko raz w roku, ale jest tworzona na bieżąco w formie elektronicznej. Można przeczytać ją na portalu Włocławka www.q4.pl, w zakładce „Gazeta Więzienna”. - Cieszę się, że mogą [najbliżsi] zajrzeć tam raz na jakiś czas i przekonać się, że wiele tutaj robimy - zaznacza Kuba.

W 2008 roku „Gazeta Więzienna” zdobyła pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Przeglądzie Prasy Więziennej PenPress. To ogromne wyróżnienie, daje nam motywację do dalszej pracy - podkreśla Rysiek. Nagroda - Złoty Żubr - stoi na honorowym miejscu w siedzibie klubu, czyli w Bibliotece Centralnej ZK we Włocławku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Bo to Włocławek a nie Polska

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Jak dyskutowac z kimś ,kto co innego mówi publicznie a co innego prywatnie .Taka hipokryzja przeraża i powoduje,że człowiek głęboko zastanawia się nad sensem swoich poczynań " RS
motto : trzeba r... w hotelach sie z b.... Agą po to człowiek dusza i bedziemy razem wychowywac pedagogicznie młodzież która zbłądziła.
Dla zaiteresowanch prosze dopisac.

ps.dla autorki ten Pan robi to za pieniadze i co to wielkiego a przy okazji niszczy innych ludzi co pomagaja za darmo -gratulacje dla autorki- to prosze wpisac komentarz na Q4 GW jezeli sie uda gratulacje.Pozdrowienia

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pięknie i lekko napisany reportaż o ludziach, którzy upadli i z tego upadku się podnieśli.. Warto dać im szansę, tym bardziej, że to co robią ma sens!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zapamiętam.. bo coś w tej myśli jest:)
jeszcze raz dziękuję i również wszystkiego dobrego.
Monika

Komentarz został ukrytyrozwiń

Moniko droga /jeśli mogę/ nie będę pisał jednak żadnej recenzji. Powód? Trudno o obiektywizm, kiedy się czyta o sobie - w dużej mierze. Życzę wszystkiego naj.. naj... w każdej sferze życia. Zważywszy na fakt, że korespondujemy publicznie powiem Ci jedną myśl. Taką sobie. Żadna rewelacja .
"W szpitalu wariatów, każdy normalny człowiek jest nienormalnym".
Wiemy o co chodzi?
Bo to Polska właśnie....
Kiedyś strasznie wysoko postawiony człowiek, przekonany o swojej nieomylności wynikającej ze stanowiska...krzyczał...
"Ja sobie nieżyczę żeby skazani za moje pieniądze /podatki/ robili to...chodzili... uczestniczyli w ....
Odpowiedziałem: jakim prawem? na podstawie kodeksu karnego wykonawczego, ustawy uchwalonej przez Sejm RP, który w art...tym mówi to, a w tym...tamte ...i naklada taki obowiązek.
Zamilkł.
Ps. Już nie jest tym wysokim urzędnikiem, a dodatkowo ma wytoczoną sprawę o .....niepłacenie podatków.
Spójrz na początek.
Bo to Polska właśnie
I do konstatacji o szpitalu wariatów.
Jeszcze raz pozdrawiam.
Ryszard Seroczyński, podpisuje się, bo warto mimo wszystko mieć poglądy i troskać się o to co wokół się dzieje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzień dobry.
Bardzo się cieszę, że Pan to przeczytał i wskazał, co jest nie tak. Literówka literówką - ale jaka groźna:)
Podczas rozmowy z Klubowiczami musiałam pewnie coś źle zrozumieć - mój błąd, że nie dopytałam.

A co do bohaterskiego wizerunku - kreacja zamierzona i myślę, że bardzo słuszna.
Pozdrawiam ciepło,
monika

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cześć Moniko.
Mam prośbę o małe poprawki, uściślenia. Jeśli to możliwe bo Twój artykuł już wędruje po Internecie. Piotr K. wydał swoją książkę w 10 tys. egz, napisałas 100 tys - pewnie literówka...dalej napisałaś że

Piotr pracuje w więziennej bibliotece na pół etatu (Sylwek i Kuba na cały etat), ma tu dostęp do Internetu, co pozwoliło mu założyć własną stronę internetową: strony/wp.pl/wp/horror2001,

Nie jest to prawdą. Piotr zrobił swoją strone na przerwie w karze...był 3 lata. Skazani w bibliotece nie mają dostępu do internetu.
Poza tym jak znajdę chwilkę czasu i jeśli pozwolisz skomentuję /życzliwie/ Twój artykuł. Trudno mi się zgodzić z moim wizerunkiem ...herosa penitencjarnego. Jestem zwykłym ....pracownikiem penitencjarnej winnicy, że sparafrazuje słowa B 16.
Na razie pzdr i czekaj na reszte.
RS

Komentarz został ukrytyrozwiń

sic! rzeczywiście - poprawiam i bardzo dziękuję za tą uwagę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pisze pani "Obecnie w polskich więzieniach przebywa ok. 112 tys. skazanych". Według oficjalnych danych na dzień 30.06.2009 r. w polskich więzieniach osadzonych było 85694 osób. http://www.sw.gov.pl/images/1247831639.pdf

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.