Facebook Google+ Twitter

Pasja fotograficzna - czyli wywiad z Błażejem Krzyżankiem

Błażej Krzyżanek to młody chłopak pochodzący z Opalenicy. W wolnych chwilach zajmuje się fotografią.

Błażej Krzyżanek, / Fot. fot. prywatne archiwum Błażeja KrzyżanekBłażej Krzyżanek, to młody człowiek, który w wolnych chwilach zajmuje się fotografią, a wśród jego fotograficznych obiektów znajdują się: przyroda, człowiek, krajobrazy. W jego fotograficznej pasji wspiera go dziewczyna Patrycja.

W krótkiej rozmowie opowiada o swojej fotograficznej pasji.


Dariusz Trybuła: Błażej Krzyżanek opowiedz nam coś o sobie. Skąd pochodzisz? czym się zajmujesz poza fotografowaniem?

Błażej Krzyżanek: Pochodzę z niewielkiej miejscowości niedaleko Poznania, w czasie wolnym uczęszczam do III LO w Poznaniu, poza fotografowaniem interesuję się również bushcraftem oraz aktywną turystyką.


Powiedz, co takiego pociąga cię w fotografii krajobrazowej? ludzi? i innych rodzajach?

Przyroda fascynowała mnie od zawsze, z czasem zacząłem utrwalać to co mi się w niej najbardziej podoba by podzielić się tym z innymi, zainteresować kogoś przyrodą lub jakimś mniej lub bardziej znanym krajobrazem. Do fotografii ludzi przekonała mnie moja dziewczyna Patrycja, wcześniej nawet nie zaprzątałem sobie głowy zdjęciami ludzi, ponieważ nie myślałem że komukolwiek będą się moje zdjęcia podobać ;)


Z jakiej optyki i sprzętu korzystasz?

Jeśli chodzi o lustrzanki cyfrowe to jako pierwszą kupiłem Pentaxa K-30 z dwoma obiektywami pokrywającymi zakres 18-200mm, aparat uważam za bardzo udany i wykonałem nim sporo zdjęć. W tym momencie posiadam Canona 60D z obiektywem Sigma 17-50 f/2.8 oraz Canon 70-200 f/4. Ponadto korzystam ze statywu Silk oraz lampy Yongnuo.


Jak wybierasz sobie plenery i obiekty, które fotografujesz?

Oglądam sporo zdjęć i często zerkam na mapę, kiedy jakieś miejsce wygląda dla mnie atrakcyjnie, w miarę możliwości staram się tam dostać. Niestety nie zawsze jest to dla mnie możliwe ;)


Do których miejsc wracasz ze szczególnym sentymentem?

Bardzo chętnie wracam w góry, najchętniej spędzałbym w nich jak najwięcej czasu, jednak dystans i ograniczony czas trochę mnie blokuje.


Co Ciebie inspiruje?

Patrycja, która również budzi mnie na np. wschód słońca, bo niestety z porannym wstawaniem mam problemy ;) W fotografi krajobrazu inspiruje mnie światło, gdy o odpowiedniej porze zwykłe rzeczy mogą stać się tematem zdjęcia.


Jaką rolę w twoich zdjęciach odgrywa cyfrowa obróbka?

Obróbkę stosuję, jednak ograniczam się do zwykłego wywoływania plików RAW, ewentualnie usuwam jakieś śmieci, których nie byłem w stanie pozbyć się na miejscu. Nie lubię zbyt agresywnej obróbki, chociaż czasem zdaża mi się popróbowac jakichś wariacji, jednak raczej w formie doświadczenia i eksperymentu.


Prowadzisz Fan Page na portalu facebook.com ze swoim imieniem i nazwiskiem w nazwie, na której masz swoje zdjęcia. Sam prowadzsz tę stronę? Czy dzięki niej udaje się dotrzeć do większego grona odbiorców?

Tak sam prowadzę swój fanpage, jednak od samego początku nie zależało mi na szczególnym rozgłosie czy olbrzymiej ilości lajków. Stronę prowadzę dla tych którzy rzeczywiście chcą oglądać moje zdjęcia. Od czasu do czasu wysyłam swoje zdjecia do facebookowych grup o fotografii, skąd czasami trafiają do mnie inni użytkownicy. Poza tym nie stosuję żadnej innej reklamy itp.


Jakiej rady udzieliłabyś ambitnemu początkującemu fotografowi?

Sam jestem tylko ambitnym amatorem, więc mogę powiedzieć do jakiej rady ja się stosuję:
Oglądaj dużo innych zdjeć, czytaj i ucz się :) W XXI w. mamy powszechny dostęp do internetu, instrukcji obsługi aparatu i innych źródeł wiedzy, jednak dużo osób wcale z tego nie korzysta, a myślę że warto.


Największe fotograficzne marzenie? Plany na przyszłość? Jakie masz plany związane z fotografowaniem?

Odbyć podróż fotograficzną po Nowej Zelandii, planów związanych z fotografowaniem nie mam, chociaż rozważam jakąś szkołe dodatkową.Życzę sukcesów i dziękuję za rozmowę
Dariusz Trybuła


Do wywiadu dołączone 3 zdjęcia autorstwa Błażeja Krzyżanek:

Zdjęcie Błażeja Krzyżanek / Fot. fot. Błażej Krzyżanek  / Fot. fot. Błażej Krzyżanek


 / Fot. fot. Błażej KrzyżanekZapraszam na stronę fanpage fotograficzne Błażeja Krzyżanek na portalu www.facebook.com:
https://www.facebook.com/FotografiaPrzyrodnicza/?pnref=about.overview

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

/...w czasie wolnym uczęszczam do III LO w Poznaniu.../

Dobre! :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.