Facebook Google+ Twitter

"Pasja..." według Pendereckiego i Jarzyny na Misteria Paschalia

Na 31 marca zaplanowano prapremierę spektaklu "Pasja według św. Łukasza". Widowisko wystawione w podkrakowskim Alveria Studios odbędzie się w ramach festiwalu Misteria Paschalia.

Krzysztof Penderecki / Fot. Akumiszcza, CC 3.0Jednemu z najsłynniejszych utworów Krzysztofa Pendereckiego towarzyszyć będzie inscenizacja w reżyserii Grzegorza Jarzyny -
poinformował Narodowy Instytut Dziedzictwa - inicjator wydarzenia.

"Pasję..." napisał Penderecki w latach 60. ubiegłego wieku z okazji siedemsetlecia katedry w Münster. Prapremiera odbyła się w świątyni w 1966 roku - w rocznicę chrztu Polski, które to wydarzenie kompozytor również chciał uczcić tym utworem.

Na uroczystości nie zabrakło dostojników kościelnych oraz ponad siedemdziesięciu dziennikarzy z całej Europy. "Pasja..." weszła w skład Biennale Muzyki Współczesnej w Wenecji oraz była wykonywana na całym świecie i wielokrotnie nagrywana.

Sięgnięcie po formę muzyczną charakterystyczną dla Jana Sebastiana Bacha i nawiązanie do średniowiecznego misterium religijnego okazało się zabiegiem trafiającym do współczesnej publiczności. Pozwoliło stworzyć kompozycję przystępną dla przeciętnego melomana - zrozumiałą w sferze kompozycji, przekazywanych emocji i idei.

Grzegorz Jarzyna słucha muzyki Pendereckiego od czasów szkoły średniej. Od twórczości mistrza zaczęła się przygoda reżysera z muzyką poważną. Jak powiedział Gazecie Krakowskiej utwór kojarzy mu się z grą światła i ciemności.

Czy zatem widzowie mogą spodziewać się widowiska utrzymanego w tej konwencji przekonają się ci, którzy wybiorą się na spektakl.

Partie wokalne wykonają: Iwona Hossa – sopran, Piotr Nowacki – bas oraz Thomas Bauer – baryton. Pod batutą mistrza Pendereckiego wystąpi "Akuso" Orkiestra Kameralna Miasta Tychy. Zaśpiewają także: Zespół Śpiewaków Miasta Katowice "Camerata Silesia", Chór chłopięcy "Pueri Cantores Sancti Nicolai".

Narodowy Instytut Audiowizualny wyszedł z inicjatywą stworzenia widowiska w ramach podsumowania Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011. Współorganizatorami spektaklu są: Krakowskie Biuro Festiwalowe, Miasto Kraków, Instytucja Kultury Katowice Miasto Ogrodów, Miasto Katowice.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

eva
  • eva
  • 03.02.2012 01:00

a co Panowie mają do kompozytora? Nie podoba sie muzyka? No mnie nic a nic nie interesuja imprezy sportowe, a place za nie, zeby inni np w tv publicznej mogli ogladac swoje gole, wyscigi, skoki czy inne tam. Nie lubie te milona inych rzeczy na jakie ida podatki ale lad spoleczny nie na tym polega zeby niekonstruktywny opor stawiac - no kulturze niszowej, ktora w dobie wymierania duchowosci, moze byc jednym z ostatnich bastionow jakis emocji wyzsych...

Komentarz został ukrytyrozwiń
michaś
  • michaś
  • 02.02.2012 14:52

Popieram szanownego przedmówce w całej rozciągłości.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jack
  • Jack
  • 02.02.2012 13:05

Niech sobie mości Penderecki komponuje i dyryguje ile chce, byle nie za moje podatki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.