Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16431 miejsce

Pasjonaci Rudy Śląskiej

Śląsk to ciekawe, fascynujące "miejsce na ziemi". Nie tylko dla rodzonych tu Ślązaków, ale również dla przyjezdnych. Udowodniło to małżeństwo Podgórskich podczas spotkania autorskiego w Rudzie Śląskiej - Bielszowicach.

W filii numer 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej zorganizowano spotkanie autorskie z Barbarą i Adamem Podgórskimi. W kameralnej salce Domu Kultury w Bielszowicach, przy kawie i poczęstunku, małżeństwo Podgórskich opowiadało o swej fascynacji Rudą Śląską oraz Śląskiem w ogólności.

Uczestnicy spotkania / Fot. Sebastian BrudysMimo weekendowej pory, przyszło wielu gości. Spotkanie zaczęła Wanda Niemiec, kierowniczka bielszowickiej biblioteki, zapowiadając prelegentów. Pałeczkę szybko przejął Adam Podgórski. Opowiedział o fascynacji Śląskiem, początkach pracy dziennikarskiej i pisarskiej oraz o miłości do sióstr - bliźniaczek, z których jedna jest dziś jego żoną. Oboje nie pochodzą ze Śląska. Trafili tu przypadkiem, już jako ludzie dorośli. Jak trudno było się zaaklimatyzować na Śląsku, zrozumieć tutejszą godke, opowiadała Barbara Podgórska. U zarania bytności na czarnej ziemi, porozumienie się z tubylcami, było dla niej horrorem. Szybko jednak się zaaklimatyzowali, do tego stopnia, że dziś, jako autorzy "Słownika gwar śląskich", uchodzą za znawców śląszczyzny. Jak większość nierodowitych Ślązaków godka ino rozumiom, ale się nią nie posługują. Główną przeszkodę stanowi akcent, zmora wszystkich Ślązaków, rodzonych w innych częściach Polski.

Główny prelegent, Adam Podgórski, w tle Wanda Niemiec / Fot. Sebastian BrudysRozległy jest obszar zainteresowań pisarskich Podgórskich, od wierszowanek do pamiętników, życzeń okolicznościowych, walentynek, poprzez demonologię ludową, szaradziarstwo, przysłowia i zwyczaje, legendy, kulinaria, aż po tematykę rudzką i śląską, o czym opowiedzieli pokrótce.
Spotkanie szybko przerodziło się w ożywioną dyskusję, na tematy typowo śląskie. Encyklopedia nazw miejscowych i terenowych Rudy Śląskiej, funkcjonujących i historycznych, do której Podgórscy zebrali prawie dziewięćset stron wypisów i definicji, wywołała zainteresowanie Bielszowiczan, stanowiących większość przybyłych gości. Niestety, nikt w mieście nie jest zainteresowany wydaniem opracowania, co jest bardzo przykre, chociażby z powodu włożonego ogromu pracy i niezwykłej wartości dydaktycznej i historycznej tej pracy.

Dyrektor MBP, Krystian Gałuszka. Mimo spóźnienia, najaktywniejszy - po Adamie Podgórskim - uczestnik spotkania / Fot. Sebastian BrudysPomniki przyrody, rudzkie parki, historia nazw dzielnic, powielane w kolejnych publikacjach błędy dotyczące historii miasta - to kolejne tematy ciekawej, interaktywnej wymiany zdań z udziałem znanych i lubianych postaci. Niszczeniu obiektów poprzemysłowych i innych zabytków w Rudzie Śląskiej poświęcono wiele gorzkich słów. Chyba żadne miasto świata nie ma tak wspaniałego zabytku techniki hutniczej, jak ogromny, nieczynny już wielki piec. Stoi on niemal w samym centrum miasta, dla Rudy Śląskiej jest wizytówką, tym, czym wieża Eiffla dla Paryża. Niestety, jego losy są niepewne. Brak zainteresowania władz doprowadzi prawdopodobnie do jego wyburzenia, podobnie jak wielu innych zabytkowych, postprzemysłowych budynków. Największy wkład do dyskusji wniósł Krystian Gałuszka, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej. Spotkanie zakończyło się wręczeniem prelegentom okolicznościowego dyplomu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Gratulacje dla regionu ! Gratulacje dla Basi i Adama Podgórskich za aktywną działalność dla kultury śląskiej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.