Facebook Google+ Twitter

Pasjonują Cię meteory? Dziś najlepsza okazja, by oglądać Kwadrantydy

Styczeń jest miesiącem idealnym dla astronomów amatorów. Na niebie będzie można zaobserwować nie tylko "spadające gwiazdy", ale także niektóre planety.

http://en.wikipedia.org/wiki/File:Sirius_A_and_B_artwork.jpg / Fot. NASA, ESA Credit: G. Bacon (STScI), domena publicznaDo około 7 stycznia na niebie można podziwiać Kwadrantydy - jeden z najaktywniejszych rojów meteorytów. Każdy wielbiciel „spadających gwiazd” powinien udać się w tym czasie na obserwacje. Wystarczy wprawne oko, choć lornetka też się może przydać.

Chociaż każdy może obserwować gwiazdy i planety, aby móc je dostrzec potrzebne są odpowiednie warunki. "W miastach światła skutecznie utrudniają obserwację. Potrzeba ciemności. Do tego dochodzą problemy z pogodą. Gdy jest pochmurno niczego nie zobaczymy" - informuje dr Wojciech Pych z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Warszawie.

Czytaj także: Dziś w nocy Ziemia znajdzie się najbliżej Słońca

Ważna jest także cierpliwość. "Nie wystarczy wyjść na minutę, gwiazdy nie spadają w takich ilościach. Bardzo ważne jest też przywyknięcie do ciemności. Potrzeba 15-20 minut, by oko przyzwyczaiło się do ciemności" - podpowiada astronom.

Na początku stycznia, rano, godzinę przed wschodem słońca, warto spróbować dostrzec Merkurego. Ponadto, po zachodzie słońca widać Wenus, która jest bardzo jasna. Dobrze prezentuje się też Jowisz. "Wczoraj Jowisz był niedaleko Księżyca i był bardzo ładnie widoczny" - powiedział dr Pych.

Czytaj także: NASA: sonda Keplera odkryła dwie nowe planety

Jak informujeTVN Meteo, warunki do obserwacji Marsa są coraz lepsze. Jowisz i Uran możemy podglądać w pierwszej połowie nocy, a Saturn w drugiej.

"Lornetkowa kometa" - C/2009 P1 (Garradd) jest niestety w Polsce niewidoczna. "Ale jeśli ktoś wybiera się na półkulę południową do Australii, Ameryki Płd. czy Afryki, może ją zaobserwować" - informuje naukowiec.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.