Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11876 miejsce

Paso doble - corrida na parkiecie

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-10-16 18:09

Paso doble to taneczny pojedynek pomiędzy kobietą a mężczyzną. Na parkiecie ona jest bykiem, on torreadorem. Spotykają się po to, aby pokonać przeciwnika i zwyciężyć.

 / Fot. Codorado (http://commons.wikimedia.org/wiki/File:El_cordobes_en_las_Colombinas_2008_en_Huelva.JPG)Walka rozgrywa się na rozgrzanej słońcem hiszpańskiej corridzie, ojczyźnie paso doble. Na arenie spotyka się dwóch kochanków, dwóch odwiecznych przeciwników. Ona wie, że przegra. Ale dzielnie rusza do walki. Zakłada czerwoną suknię, zadziera głowę do góry i z błyskiem w oku zamienia się w rozjuszonego, hiszpańskiego byka. On spokojnie, rozważnie i dumnie wkracza na parkiet. Staje naprzeciw kobiety, obserwuje ją i poznaje, bo wie, że nie jest to łatwy przeciwnik. Tym bardziej chce zwyciężyć ten pojedynek, zdominować kobietę. W paso doble wystarczy jeden błąd, jeden upadek, by jak na corridzie stracić życie.

 / Fot. Tinou Bao (http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Dancer_at_F1race.jpg)Ten taniec to wielkie przedstawienie. W pierwszej części paso partnerzy wkraczają na arenę, aby stworzyć odpowiedni nastrój. Druga część to ostateczna walka. Temperament i dramaturgia tańca wymaga od tancerzy ogromnego zaangażowania i wyczucia nastroju przeciwnika. Pojedynek, choć emocjonujący, zawsze oznacza klęskę kobiety i wygraną torreadora, czyli mężczyzny.

 / Fot. Michelangelo-36 (http://commons.wikimedia.org/wiki/File:TORERO.jpg)Kiedy przeciwnicy spotykają się na arenie od napięcia aż iskrzy. Partnerzy ruszają do tańca przy pierwszym uderzeniu muzyki. Jeszcze nie wiedzą, co ich czeka. Stają do walki, opierając fizyczny kontakt na stykaniu się biodrami. Tak przygotowani rozpoczynają taneczny marsz na śmierć i życie. W paso nie ma miejsca na chaotyczne ruchy i improwizowane treści. Opanowanie, wzniecanie i ugaszanie ognia walki, to gwarancja wygranego pojedynku. A jest o co walczyć. Marszowe kroki paso doble pozwalają wyzwolić emocje, wprowadzają porządek i przywracają równowagę sił pomiędzy partnerami. Chwilowe spięcie i późniejsza walka przynosi ukojenie dla ciała, duszy oraz umysłu.

 / Fot. Michelangelo-36 (http://commons.wikimedia.org/wiki/File:TORERO.jpg)Paso doble to opowieść znana każdemu, bo kroki do tego tańca podyktowało życie. Tancerka podrywa się z parkietu, aby zatańczyć do końca. Podobnie jak kobieta, która pragnie wyrwać się spod męskiej dominacji. A mężczyzna daje swojej życiowej partnerce, chwilowe poczucie satysfakcji, niczym torreador, który pozwala swojemu przeciwnikowi na ostatnie tchnienie wolności.Muzyka: link, link.

Taniec: link, link.

Źródło:
naukatanca.com
akademiatanca.eu

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

uozaebhoud
  • uozaebhoud
  • 13.07.2011 13:03

DTVhBo <a href="http://lqwcltmpttow.com/">lqwcltmpttow</a>, [url=http://elqdzurazewj.com/]elqdzurazewj[/url], [link=http://wtfhnhoyexbi.com/]wtfhnhoyexbi[/link], http://fzfscypvsxmu.com/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.