Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

295 miejsce

Pasożyty żerują na serwisach i nieświadomych internautach

Współautorzy:

Treść jest własnością serwisu, który ją wytworzył. Tej zasady nie respektują internetowe pasożyty, które coraz częściej atakują twórców i serwisy produkujące treści. Zagrażają też internautom, którzy zazwyczaj nie znają i nie stosują prawa autorskiego.


Internauta nieświadomie pomaga pasożytowi?


Zdaniem specjalistów od prawa autorskiego na Wykopie, Sforze i Wyczajto mamy do czynienia z naruszeniem prawa autorskiego dokonywanym pospołu przez internautę i samego prowadzącego serwis. Można w nich znaleźć linki do treści z serwisów, których właścicielami są wydawcy prasy, m.in. Axel Springer, Wprost, czy Polskapresse. Dla nich prezentowanie w całości (a więc w ramkach) ich materiałów oznacza, że choć ponieśli nakłady na ich wytworzenie, opłacili dziennikarzy i przysługują im autorskie prawa, zostają pozbawieni możliwości czerpania korzyści ze swojej własności.

Co może zrobić właściciel treści, która w całości pojawia się w Wykopie? – Zawsze jeśli otrzymamy zgłoszenie naruszenia jego praw autorskich natychmiast taki materiał usuwamy – twierdzi Michał Białek, pytany o tryb postępowania wobec przypadków naruszeń prawa autorskiego.

Jednak ktoś musiałby nieustannie monitorować wszystkie serwisy, by "strzec" swojej własności. Co gorsza w swoich regulaminach serwisy-pasożyty umywają ręce od jakiejkolwiek odpowiedzialności, spychając ją na internautę. W Wykopie punkt 2 paragrafu 4 brzmi: "Użytkownik ponosi pełną odpowiedzialność za swoje działania, w tym za treści, jakie zamieszcza w serwisie Wykop.pl.". Cytat z regulaminu Sfory.pl: "7. Za skutki działań użytkownika polegających na umieszczeniu określonych linków, komentarzy, opinii, plików lub innych treści w serwisie Sfora.pl, a także za skutki udzielenia O2.pl, zgodnie z Regulaminem, przez użytkownika zgód, w tym za korzystanie przez O2.pl z udzielonych przez użytkownika praw (zgód) w granicach tych praw (zgód), odpowiedzialność ponosi wyłącznie ten użytkownik".

 / Fot. WyczajtoLektura regulaminu Wyczajto (pomysł grupy studentów wzięty pod skrzydła przez firmę Neuroadventures należącą do Grupa Onet.pl SA, w którym użytkownicy mają zarabiać spore pieniądze za "wyczajanie" ciekawych newsów w sieci) nie pozostawia wątpliwości: "(...)Użytkownik Zarejestrowany umieszczając jakiekolwiek Materiały oświadcza, iż są one wolne od wad fizycznych i prawnych oraz roszczeń podmiotów trzecich oraz, że przysługują mu majątkowe prawa autorskie do treści, które nie są ograniczone na rzecz żadnej osoby trzeciej lub, że przysługują mu prawa do korzystania z tych treści, w tym prawo do wykorzystania wizerunku osoby trzeciej, obejmujące w szczególności prawo do publikowania i rozpowszechniania Materiałów w systemie on-line, w sieci Internet.".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (147):

Sortuj komentarze:

Ciekawe... wykopałem ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Polecam otworzyć pierwszą lepszą książkę o HTML-u i poczytać o tagach frame i iframe. No i może jeszcze zabezpieczyć zaplecze finansowe na poczet odszkodowań po przegranym procesie o oszczerstwo. ;]

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Nowacki czy rzeczywiście w tak duym wydawnictwie jak Polskapresse nie ma programistow, ktoryzy nie wiedzieliby jak blokowac ramki? a moze tez macie ochotnikow-programistow, ktorzy pracuja za darmo?

Skoro Wykop to pasozyt, to dlaczego jest przycisk Wykopu pod tym artykulem??

Nie chcecie uzytkownikow Wykopu, to zazadajcie blokade domen Polskapresse na Wykopie. Oni na tym nie straca - Wy tak.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy zmianę adresu tej strony można uznać za przejaw braku odwagi cywilnej?

Komentarz został ukrytyrozwiń

@"jeśli ktoś chce szybko dowiedzieć się, co kryje się pod wieloma linkami, może to uczynić „bez odwiedzania” konkretnego serwisu"

Pawle, czy możesz wyjaśnić, o co Ci w tym fragmencie chodzi? :>

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ojejku jejku, biedny "okradany" wydawca tygodnika Wprost prowadzi serwis Blogbox.com.pl, który działa na identycznej zasadzie - również pokazuje blogi w ramce. Normalnie skandal żeby tak okradać blogerów!

Otwierając stronę w ramce pobieram wszystkie skrypty na niej obecne, również te odpowiedzialne za statystyki. Klikając w kolejne linki na stronie otwartej w ramce przechodzę do kolejnych podstron, widzę kolejne reklamy, jestem wciąż monitorowany przez Wasz system statystyk, jestem Waszym "real user", Waszymi pageviews, Waszymi pieniędzmi.

Skrypt "ucieczka z ramki" znajduje się nawet w podstawowych kursach HTML i JavaScript, nie jest to żaden "specjalny", tajemniczy skrypt.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Hę?

Kilka dni temu "Polska The Times" huraoptymistycznie pisała o Wykopie. Forum dla kumatych, skarbnica informacji, wpływowi internauci itd itp

"WTF?"

Komentarz został ukrytyrozwiń

No, no ciekawie to sobie wymyślili. Trochę to rzeczywiście nie teges.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Po co pod tekstem jest możliwość dodania na wykop.pl?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Żeby uniknąć "kradzieży" komentarza i żerowania na mnie dodam go tutaj.

Co za kretyn pisze o żerowaniu wykopu na jego serwisie czy treści podczas gdy pod dołem widnieje link "dodaj na wykop". Głupota czy schizofrenia?

Czy tacy sami idioci pracują u was jako programiści? Kogo wy zatrudniacie? Pierwszy lepszy dzieciak potrafi sklecić 2 linijek kodu które automatycznie usuną tę ramkę. Tak na przykład robi onet. A jak wasi programiści są za głupi to pewnie w firmie macie chociaż jedną osobę która zna język angielski i potrafi wyszukać gotowy kod w google.

Możliwe, że wasi programiści są na takim samym poziomie jak dziennikarze - to dla mnie już wszystko jasne.

Proponowałbym napisać list do wykopu o blokadę waszej "cennej" domeny. No i oczywiście usunięcie linku "dodaj do wykopu", pisać chyba jeszcze (kiepsko co prawda) umiecie co widać na powyższym przykładzie.

Jeśli już mowa o prawie autorskim to zakładam, że na kopiowanie grafiki / logo wykopu macie zezwolenie i stosowną umowę?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.