Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10282 miejsce

Pasterka – jedyna taka msza w roku

Pasterka to pierwsza msza Bożego Narodzenia. Upamiętnia ona czuwanie modlących się w Betlejem pasterzy, którzy wyczekiwali narodzin Jezusa. W Polsce jest jedną z najważniejszych świątecznych tradycji.

fot. Andrzej Szozda, Gazeta PoznańskaCzęsto po wieczerzy, całe rodziny wybierają się do pobliskiego Kościoła na pasterkę, aby w ten sposób powitać dzień Bożego Narodzenia. Po raz pierwszy wzmianka o pasterce pojawiła się w V wieku, w rzymskich dokumentach prawa kościelnego.


Kto zapoczątkował tradycję pasterki?


Doktor Papieskiej Akademii Teologicznej, ksiądz Roman Bogacz: – Pasterka upamiętnia oczekiwanie betlejemskich pasterzy. Tradycję pasterki, podobnie jak tradycję szopki i jasełek zapoczątkowali Franciszkanie. U nas sprawujemy ją w obrządku rzymskim – najstarszym tradycyjnym rycie.

Dlaczego chodzimy na pasterkę?


Marcin Białecki – 21 lat, student UJ
Na pasterkę chodzę co roku wraz z całą rodziną. Wpisała się ona w tradycję naszego obchodzenia świąt. Pragnę ją pielęgnować. Dzięki temu można lepiej poczuć atmosferę i nastrój Bożego Narodzenia, wyobrażając sobie, jak to wszystko rozgrywało się ponad dwa tysiące lat temu.

Kamil – 16 lat, uczeń gimnazjum
Pasterka to piękna tradycja. Wszyscy moi koledzy chodzą na nią. To takie niezwykłe wydarzenie, unikalne, to jest jedyna taka msza święta w całym roku, dlatego warto na nią pójść.

Władysław Krawczyk – 63 lata, gospodarz
Zawsze chodziliśmy na pasterkę – od małego. Czy były mrozy, czy nie, to o 23.00 ubieraliśmy się i całą rodziną maszerowaliśmy na pasterkę. Najpierw chodziłem z rodzeństwem i rodzicami, potem z żoną, a teraz chodzę już sam. Dziś pierwszy raz wziąłem wnuczka – Jasia. Niech się uczy zwyczajów świątecznych i niech później pokaże swoim dzieciom. Piękny zwyczaj, piękny.

Posłuchaj też, co mówił o północy podczas uroczystej pasterki w Gnieźnie arcybiskup Henryk Muszyński (mat. IAR):
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Anna
  • Anna
  • 06.12.2010 13:12

w mojej parafii pasterka jest w kościele parafialnym jest o północy a poniewarz do pafafii nalerzy 6 miejscowości a jest dwóch księży msze na dojazdach zaczynają się od dwudziestej pierwszej

Komentarz został ukrytyrozwiń

www.pasterka.eu

Komentarz został ukrytyrozwiń

A kto był na pasterce w małej wiosce o tej samej nazwie Pasterka? Malownicza wioska położona tuż przy samej granicy z Czechami u samego podnóża Szzczelińca Wielkiego. Pasterka w Pasterce :) W Pasterce ta uroczysta msza jest odprawiana o 22.00. Tradycją jest to, że przyjeżdżają na nią leśnicy z całej okolicy. W Pasterce msza jest odprawiana w małym barokowym kościółku. Niesamowity klimat: góry, często śnieg i sama nazwa Pasterka.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja słyszałem o pasterkach nawet o 21. Nie wiem czy czasem w kopalni soli w Bochni pasterka nie odbywa się o 20...

Komentarz został ukrytyrozwiń

W mojej parafii -główna pasterka jest o północy. Okoliczne miejscowości, wchodzące w skład parafii mają czasem wcześniej swoje pasterki (z uwagi na to, że ksiądz dojeżdża). I tak np. w jednej z wiosek pasterka odbyła się wczoraj o 22:30.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A jestem ciekawy swoją drogą, gdzie najwcześniej pasterka się odbywa. Bo najczęściej to o północy :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.