Facebook Google+ Twitter

Pasy (nie)bezpieczeństwa

Czy zapinanie pasów bezpieczeństwa faktycznie ratuje życie? Czy jazda w kasku zawsze jest bezpieczna? Czy prawo nakazujące zapinanie pasów jest dobre?

 / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Seat_belt_BX.jpgPrzeglądając pewne internetowe forum w poszukiwaniu interesujących tematów,
postanowiłem sam takowe założyć. By poznać poglądy społeczeństwa na rzeczy proste, lecz, jak się okazało, zdania były bardzo podzielone.
Własnoręcznie założony post dotyczył przepisów regulujących kwestie zapinania pasów bezpieczeństwa w samochodach. Treść owego tematu jest następująca:

"Witam chciałbym się dowiedzieć, jakie jest wasze zdanie odnośnie pasów bezpieczeństwa oraz przymusowej jazdy w kasku na motocyklach? Obecnie, zgodnie z przepisami, wszyscy musimy zapinać pasy i jeździć w kasku. Czy uważacie, że jest to dobre? Czy może jednak ludzie powinni mieć możliwość decydowania?
Dobrze znane są przypadki, gdzie pasy ratowały życie, ale oczywiście zdarzały się też przypadki, gdzie pasy przyczyniły się do śmierci"


Pozwolę zacytować sobie również resztę rozmowy z pewnym lewicowym panem, nazwijmy go roboczo Piotr.

Piotr: Ten sam człowiek wyrażający swą wolność przez niezapinanie pasów, powinien być równie konsekwentny w przypadku, kiedy z powodu niezapięcia pasów ulegnie wypadkowi i wymagać będzie długiego i kosztownego leczenia. Ale o tym krzykacze krzyczą jakby nieco rzadziej.

Ja: W czym ma się niby przejawiać ta konsekwentność?

Piotr: Konsekwencja ma się przejawiać w konsekwentnym byciu wolnym, tak więc również w samodzielnym płaceniu za własne leczenie, bez obciążania reszty społeczeństwa kosztami swej wolności.

Ja: A jak jest z palaczami papierosów? Też zakazać, bo reszta społeczeństwa płaci za ich wolność?

Piotr: Zdecydowanie zakazać, gdzie się tylko da, a reszcie dowalić do ceny tytoniu takie "dodatki cenowe" na poczet przyszłego leczenia, aby śmierdzielom przeszła ochota na zadymianie.

Ja: To najlepiej zakazać wszystkiego i niech nie będzie niczego, jak mówił Kononowicz.

Piotr: Ale poza mówieniem nie na temat, potrafisz wydalić z siebie jakieś sensowne odpowiedzi?

Chwilę później

Piotr: Jeśli lubisz ryzyko, to nie zapinasz pasów i nie zakładasz kasku, bo ma dostarczać ci to dreszczyku emocji. Dużo więcej adrenaliny będzie się wydzielać, kiedy będą groziły za to mandaty. Wtedy będziesz miał podwójnego "kopa", bo oprócz zdrowia, ryzykujesz też kasą ;)"

Ja: Czasami większy dreszczyk emocji dostarcza jeżdżenie w kasku, bo wielu ludzi jeździ w niedopasowanych kaskach, które tylko przeszkadzają.

Piotr: To świadczy jedynie o głupocie i nieporadności tych ludzi i w żaden sposób nie potwierdza Twoich tez


Starły się tutaj zdecydowanie dwa najstarsze poglądy świata. Lewacki zamordyzm Piotra, który jest za całkowitym ubezwłasnowolnieniem obywatela i nakazuje mu, co jest dla niego dobre, a co jest złe. Przy okazji zabierając mu 60-70% dochodów. Natomiast drugi pogląd należy do mnie i mówi nieśmiałe stop. Przecież to moje życie i mówię stanowcze nie kolejnym próbom robienia ze mnie kukły sterowanej przez państwo.

Wypowiedzi Piotra bardzo ciekawie pokazały, że ludzie na własne życzenie chcą pozbawić się wolności. Wracając jeszcze do ostatniej wymiany zdania z Piotrem. Często jest tak, że to, co dla kogoś jest dobre, nie koniecznie jest dobre dla kogoś innego. Każdy człowiek doskonale wie, co dla niego samego jest dobre. Państwo nakazuje nam postępować w pewny określony sposób, m.in zapinać pasy i jeździć w kasku. Państwo w swoich przepisach prawnych wszystkiego nie przewidzi, a forma państwa opiekuńczego bardzo często działa na niekorzyść obywatela, którego miało chronić. Zgodnie z przepisami wszyscy musimy jeździć w kasku, lecz zdarzają się przypadki, gdzie młody, niedoświadczony kierowca pożyczy kask od znajomego. Kask okazuje się źle dopasowany, ogranicza w znacznym stopniu pole widzenia i następuje wypadek. Wypadek spowodowany przez niedopasowany kask, lecz w mediach mówią, że to kolejny wypadek spowodowany przez młodego, niedoświadczonego oraz brawurowego kierowcę.

Następnie w sejmie trwają dyskusje czy czasem nie zmienić przepisów, żeby prawko mogli otrzymywać tylko starsi, może od 21 lat? a może od 24? Jeżeli młodzi powodują najwięcej wypadków, to należy odebrać im prawo jazdy? Dobrze wiadomo, że człowiek, im jest młodszy tym lepiej przyswaja wiedzę. Jeżeli nie wyrobi się pewnych zachować w dzieciństwie, to w okresie dorosłości może już ich się nie nauczyć. Czy młody człowiek jeżdżący w pożyczonym kasku jest głupi, jak powiadał Piotr? Przecież pożyczył kask, aby nie łamać przepisów i nie narazić się na mandat. Nie było go stać na własny kask,więc jeździł cudzym. Gdyby jednak nie było owego przepisu, to kierowca miałby wybór. Jeżeli miałby dobrze dopasowany kask i czułby się bezpiecznie to jeździłby w kasku. Jeżeli natomiast kask by mu przeszkadzał, po prostu by go nie zakładał. Bez kasku pewnie nie czułby się bezpiecznie, nie byłby pewny siebie, jechałby wolniej. Gorzej jeżeli trafiłby na pijanego kierowcę, który go nie zauważy, lecz wtedy to nawet kask nie pomoże.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Koncepcja artykułu poprawna. Gorzej z wnioskami. Pod rozwagę podam, że ubezpieczyciele obniżają nawet o 40 procent wysokość odszkodowania, jeśli jechało się bez pasów. Zostały wymyślone po to, by ratować życie i robią to skutecznie. Zaledwie w ułamkach procenta zaszkodziły...
Trochę się na tym znam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Redaktorze Gęs radzę najpierw dobrze zrozumieć adwersarza, bo nazywanie kogoś lewicowym zamordystą tylko dlatego, że się nie zrozumiało jego przesłania to kpina z samego siebie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeżeli chodzi o pasy, bardzo żałuję że nie były obowiązkowe w 1990 r. Miałbym co najwyżej, złamane kilka żeber i obojczyk, a tak moja głowa "waliła" o konsole przy każdym (ścinanym) słupie energetycznym aż samochód zatrzymał się na jakimś domu, kierowca miał więcej szczęścia bo wypadł z samochodu przy pierwszym słupie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.