Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Paszporty POLITYKI przyznane!

Redakcja
Przygotowania do uroczystości Paszportów POLITYKI.
Przygotowania do uroczystości Paszportów POLITYKI. www.polityka.pl
We wtorek, 15 stycznia 2013 roku, w Teatrze Wielkim w Warszawie zostały przyznane po raz 20. Paszporty POLITYKI, nagrody dla wyróżniających się twórców, "przekraczających granice w sztuce, trafiających nie tylko do krajowego, lecz i zagranicznego odbiorcy" w sześciu dziedzinach sztuki: film, teatr, literatura, sztuki wizualne, muzyka poważna i muzyka popularna.

Jubileuszowa edycja Paszportów POLITYKI różniła się tym od poprzednich, że laureatów spośród nominowanych wybierali czytelnicy tego opiniotwórczego tygodnika. Galę w Teatrze Wielkim, którą prowadzili: Grażyna Torbicka i Jerzy Baczyński, redaktor naczelny POLITYKI rozpoczął występ Skalpela i Piotra Orzechowskiego znanego również jako Pianohooligan.

Pierwszy tegoroczny Paszport Polityki w dziedzinie "Film" powędrował do znakomitego aktora, Marcina Dorocińskiego. Został on wyróżniony za role w filmach "Róża" i "Obława". nagrodę wręczył reżyser Borys Lankosz, laureat PP z 2009 roku. Dorociński pokonał w tej kategorii Leszka Dawida, nominowanego za reżyserię filmu "Jesteś Bogiem" i Marcina Krzyształowicza ("Obława"). Marcin Dorociński został doceniony "za absolutny słuch aktorski, który chroni go przed komercją i tandetą. I za to, że rozwija się z roku na rok, z filmu na film".

Kolejny Paszport (w dziedzinie "Teatr") został wręczony Iwanowi Wyrypajewowi, dramaturgowi i reżyserowi, ostatnio wystawiającemu najczęściej w warszawskim Teatrze Studio. jest to, jak czytamy w uzasadnieniu, "nagroda za przypomnienie polskiemu teatrowi, że sztuka sceniczna może również być poezją. Za wiarę w siłę opowieści i żelazną konstrukcję tekstu oraz eksperymenty ze sceniczną tożsamością aktora".

Literacki Paszport POLITYKI otrzymał Szczepan Twardoch za swoją ostatnią powieść "Morfina". Natomiast w kategorii "Sztuki wizualne" nagrodzona została Julita Wójcik, performerka, autorka m.in. tęczy z tysięcy sztucznych kwiatów umieszczoną w centrum Warszawy, przy placu Zbawiciela. Doceniono jej "konsekwentne udowadnianie, że życie i proste codzienne czynności też mogą być sztuką".

W kategorii "Muzyka poważna" głosami czytelników Paszport POLITYKI otrzymali wiolonczelistka Magdalena Bojanowicz i akordeonista Maciej Frąckiewicz tworzący TWOgether Duo. Natomiast wśród twórców "Muzyki popularnej" najwięcej głosów otrzymał "Tres.b", zespół uprawiający muzykę utożsamianą z niezależną sceną rockową. Grupę tworzy trójka artystów: pochodzący z Holandii gitarzysta Olivier Heim, duński perkusista Thomas Pettit i polska wokalistka oraz basistka Misia Furtak.

Specjalne wyróżnienie, czyli tytuł "Kreator kultury" został przyznany w tym roku przez redakcję POLITYKI Elżbiecie i Krzysztofowi Pendereckim.

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto