Facebook Google+ Twitter

Paszporty POLITYKI przyznane!

We wtorek, 15 stycznia 2013 roku, w Teatrze Wielkim w Warszawie zostały przyznane po raz 20. Paszporty POLITYKI, nagrody dla wyróżniających się twórców, "przekraczających granice w sztuce, trafiających nie tylko do krajowego, lecz i zagranicznego odbiorcy" w sześciu dziedzinach sztuki: film, teatr, literatura, sztuki wizualne, muzyka poważna i muzyka popularna.

Przygotowania do uroczystości Paszportów POLITYKI. / Fot. www.polityka.plJubileuszowa edycja Paszportów POLITYKI różniła się tym od poprzednich, że laureatów spośród nominowanych wybierali czytelnicy tego opiniotwórczego tygodnika. Galę w Teatrze Wielkim, którą prowadzili: Grażyna Torbicka i Jerzy Baczyński, redaktor naczelny POLITYKI rozpoczął występ Skalpela i Piotra Orzechowskiego znanego również jako Pianohooligan.

Pierwszy tegoroczny Paszport Polityki w dziedzinie "Film" powędrował do znakomitego aktora, Marcina Dorocińskiego. Laureaci Paszportów POLITYKI 2012. / Fot. PAP/Tomasz GzellZostał on wyróżniony za role w filmach "Róża" i "Obława". nagrodę wręczył reżyser Borys Lankosz, laureat PP z 2009 roku. Dorociński pokonał w tej kategorii Leszka Dawida, nominowanego za reżyserię filmu "Jesteś Bogiem" i Marcina Krzyształowicza ("Obława"). Marcin Dorociński został doceniony "za absolutny słuch aktorski, który chroni go przed komercją i tandetą. I za to, że rozwija się z roku na rok, z filmu na film".

Iwan Wyrypajew otrzymał PP w kategorii "Teatr". / Fot. PAP/Tomasz GzellKolejny Paszport (w dziedzinie "Teatr") został wręczony Iwanowi Wyrypajewowi, dramaturgowi i reżyserowi, ostatnio wystawiającemu najczęściej w warszawskim Teatrze Studio. jest to, jak czytamy w uzasadnieniu, "nagroda za przypomnienie polskiemu teatrowi, że sztuka sceniczna może również być poezją. Za wiarę w siłę opowieści i żelazną konstrukcję tekstu oraz eksperymenty ze sceniczną tożsamością aktora".

Literacki Paszport POLITYKI otrzymał Szczepan Twardoch za swoją ostatnią powieść "Morfina". Natomiast w kategorii "Sztuki wizualne" nagrodzona została Julita Wójcik, performerka, autorka m.in. tęczy z tysięcy sztucznych kwiatów umieszczoną w centrum Warszawy, przy placu Zbawiciela. Doceniono jej "konsekwentne udowadnianie, że życie i proste codzienne czynności też mogą być sztuką".Marcin Dorociński. / Fot. PAP/Tomasz Gzell

W kategorii "Muzyka poważna" głosami czytelników Paszport POLITYKI otrzymali wiolonczelistka Magdalena Bojanowicz i akordeonista Maciej Frąckiewicz tworzący TWOgether Duo. Natomiast wśród twórców "Muzyki popularnej" najwięcej głosów otrzymał "Tres.b", zespół uprawiający muzykę utożsamianą z niezależną sceną rockową. Grupę tworzy trójka artystów: pochodzący z Holandii gitarzysta Olivier Heim, duński perkusista Thomas Pettit i polska wokalistka oraz basistka Misia Furtak.

Specjalne wyróżnienie, czyli tytuł "Kreator kultury" został przyznany w tym roku przez redakcję POLITYKI Elżbiecie i Krzysztofowi Pendereckim.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Nie czytałem, więc trudno mi powiedzieć...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 15.01.2013 21:28

Książka Papużanki naprawdę bardzo dobra.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja miałem 3 "trafienia" na 6. Głosowałem na Dorocińskiego, Twardocha i Wyrypajewa. wszystkim nagrodzonym gratuluję!

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 15.01.2013 21:20

Zwyciężyli moi faworyci, oprócz Twardocha (głosowałem na Zośkę Papużankę). Nagroda dla Iwana Wyrypajewa tuż przed premierą "Ożenka", super!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.