Facebook Google+ Twitter

Paszporty POLITYKI przyznane!

We wtorek, 15 stycznia 2013 roku, w Teatrze Wielkim w Warszawie zostały przyznane po raz 20. Paszporty POLITYKI, nagrody dla wyróżniających się twórców, "przekraczających granice w sztuce, trafiających nie tylko do krajowego, lecz i zagranicznego odbiorcy" w sześciu dziedzinach sztuki: film, teatr, literatura, sztuki wizualne, muzyka poważna i muzyka popularna.

Przygotowania do uroczystości Paszportów POLITYKI. / Fot. www.polityka.plJubileuszowa edycja Paszportów POLITYKI różniła się tym od poprzednich, że laureatów spośród nominowanych wybierali czytelnicy tego opiniotwórczego tygodnika. Galę w Teatrze Wielkim, którą prowadzili: Grażyna Torbicka i Jerzy Baczyński, redaktor naczelny POLITYKI rozpoczął występ Skalpela i Piotra Orzechowskiego znanego również jako Pianohooligan.

Pierwszy tegoroczny Paszport Polityki w dziedzinie "Film" powędrował do znakomitego aktora, Marcina Dorocińskiego. Laureaci Paszportów POLITYKI 2012. / Fot. PAP/Tomasz GzellZostał on wyróżniony za role w filmach "Róża" i "Obława". nagrodę wręczył reżyser Borys Lankosz, laureat PP z 2009 roku. Dorociński pokonał w tej kategorii Leszka Dawida, nominowanego za reżyserię filmu "Jesteś Bogiem" i Marcina Krzyształowicza ("Obława"). Marcin Dorociński został doceniony "za absolutny słuch aktorski, który chroni go przed komercją i tandetą. I za to, że rozwija się z roku na rok, z filmu na film".

Iwan Wyrypajew otrzymał PP w kategorii "Teatr". / Fot. PAP/Tomasz GzellKolejny Paszport (w dziedzinie "Teatr") został wręczony Iwanowi Wyrypajewowi, dramaturgowi i reżyserowi, ostatnio wystawiającemu najczęściej w warszawskim Teatrze Studio. jest to, jak czytamy w uzasadnieniu, "nagroda za przypomnienie polskiemu teatrowi, że sztuka sceniczna może również być poezją. Za wiarę w siłę opowieści i żelazną konstrukcję tekstu oraz eksperymenty ze sceniczną tożsamością aktora".

Literacki Paszport POLITYKI otrzymał Szczepan Twardoch za swoją ostatnią powieść "Morfina". Natomiast w kategorii "Sztuki wizualne" nagrodzona została Julita Wójcik, performerka, autorka m.in. tęczy z tysięcy sztucznych kwiatów umieszczoną w centrum Warszawy, przy placu Zbawiciela. Doceniono jej "konsekwentne udowadnianie, że życie i proste codzienne czynności też mogą być sztuką".Marcin Dorociński. / Fot. PAP/Tomasz Gzell

W kategorii "Muzyka poważna" głosami czytelników Paszport POLITYKI otrzymali wiolonczelistka Magdalena Bojanowicz i akordeonista Maciej Frąckiewicz tworzący TWOgether Duo. Natomiast wśród twórców "Muzyki popularnej" najwięcej głosów otrzymał "Tres.b", zespół uprawiający muzykę utożsamianą z niezależną sceną rockową. Grupę tworzy trójka artystów: pochodzący z Holandii gitarzysta Olivier Heim, duński perkusista Thomas Pettit i polska wokalistka oraz basistka Misia Furtak.

Specjalne wyróżnienie, czyli tytuł "Kreator kultury" został przyznany w tym roku przez redakcję POLITYKI Elżbiecie i Krzysztofowi Pendereckim.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Nie czytałem, więc trudno mi powiedzieć...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 15.01.2013 21:28

Książka Papużanki naprawdę bardzo dobra.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja miałem 3 "trafienia" na 6. Głosowałem na Dorocińskiego, Twardocha i Wyrypajewa. wszystkim nagrodzonym gratuluję!

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 15.01.2013 21:20

Zwyciężyli moi faworyci, oprócz Twardocha (głosowałem na Zośkę Papużankę). Nagroda dla Iwana Wyrypajewa tuż przed premierą "Ożenka", super!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.