Facebook Google+ Twitter

Paszporty Polityki rozdane

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-01-12 21:20

Tygodnik "Polityka" przyznał Nagrodę Specjalną - Kreator Kultury Pawłowi Althamerowi. Jest on rzeźbiarzem, twórcą .instalacji artystycznych i filmów wideo. Na uroczystej gali w Teatrze Wielkim w Warszawie wręczono Paszporty "Polityki młodym twórcom, wyróżnionym w sześciu dziedzinach.

W kategorii film nagrodę otrzymali ex-equo reżyser Borys Lankosz, debiutujący w ubiegłym roku swoją pierwszą fabułą - filmem "Rewers" i autor zdjęć do tego filmu Marcin Koszałka oraz Xawery Żuławski, który przeniósł powieść "Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną" Doroty Masłowskiej na duży ekran.

Paszportem "Polityki" w kategorii teatr wyróżniono Sandrę Korzeniak za rolę Marylin Monroe w spektaklu "Persona Tryptyk Marylin". Sztukę w reżyserii Krystiana Lupy wystawił Teatr Dramatyczny w Warszawie.

W kategorii literatura wyróżniono Piotra Pazińskiego, autor noweli "Pensjonat".

Paszport "Polityki" za muzykę poważną otrzymała Barbara Wysocka za reżyserię "Zagłady Domu Usherów" w warszawskim Teatrze Wielkim. Była ona także nominowana w kategorii teatr.
Nagrodę w kategorii muzyka popularna otrzymał Łukasz Rostkowski (L.U.C.). za album "39/89 Zrozumieć Polskę".

Malarz i performer Karol Radziszewski został wyróżniony w kategorii sztuki wizualne za wystawę "Siusiu w torcik". Wystawiono ją w warszawskiej Zachęcie.

. Nagrody dla młodych twórców, zasłużonych w minionym roku dla polskiej kultury i sztuki "Polityka" przyznała po raz 17-ty. Zdzisław Pietrasik, szef działu kulturalnego tygodnika tłumaczy, że "Polityka" nagradza twórców młodych, ambitnych, niezależnych i oryginalnych, tych którzy będą decydować wkrótce albo już teraz zaczynają decydować o obliczu polskiej kultury i którzy będą jej ambasadorami.

Laureatami poprzednich konkursów byli, między innymi, Kasia Nosowska, Olga Tokarczuk, Grzegorz Jarzyna, Dorota Masłowska, Leszek Możdżer, Rafał Blechacz, Jan Klata, Maja Kleczewska, Maria Peszek i Małgorzata Szumowska.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

eluta
  • eluta
  • 19.01.2011 09:30

Pani Monika Strzępka zaprezentowała całą swoją klasę na Gali rozdania polityki, jej zachowanie wyraziło w pełni w jak głębokim poważaniu ma ludzi, którzy uznali, że do niej nagroda powinna trafić!!! niesmak niesamowity!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.