Facebook Google+ Twitter

Paszporty Polityki rozdane po raz 17

Już po raz 17. zostały wręczone nagrody kulturalne tygodnika "Polityka". Uroczysta gala odbyła się 12 stycznia w Teatrze Wielkim.

Laureaci Paszportu Polityki od lewej: Marcin Dorociński (odebrał nagrodę za Borysa Lankosza), Borys Lankosz, Łukasz Rostkowski L.U.C., Karol Radziszewski i Piotr Paziński, Sandra Korzeniak (siedzi) na wspólnym zdjęciu podczas ceremonii wręczenia nagród / Fot. PAPPaszportami Polityki nagradzani są artyści, którzy wychodzą naprzeciw obowiązującym trendom. Poprzez swoją twórczość wprowadzają nową jakość do sztuki. Nagrody przyznawane są w sześciu kategoriach: Film, Muzyka popularna, Muzyka poważna, Literatura, Teatr, Sztuki wizualne. Od kilku lat przyznawana jest także Nagroda Specjalna dla Kreatora Kultury.

W kategorii Film po raz pierwszy w historii przyznana została nagroda ex aequo. Otrzymało ją dwóch młodych reżyserów - Borys Lankosz za swój debiutancki film "Rewers" oraz Xawery Żuławski za "Wojnę polsko-ruską". Taka sytuacja ukazuje, że w polskim filmie coś drgnęło, coś interesującego i nowego zaczyna się dziać.

L.U.C. (Łukasz Rostkowski) otrzymał Paszport Polityki w kategorii Muzyka popularna. Został doceniony za rzadko spotykaną umiejętność łączenia muzyki, słowa i obrazu, a także za ciekawe i trafne postrzeganie polskiej rzeczywistości, czego wyraz dał w swoich tekstach.

W kategorii Muzyka poważna zwyciężyła Barbara Wysocka. Nagrodzono ją za debiut reżyserski w Operze Narodowej. Młoda artystka wyreżyserowała „Zagładę domu Usherów” Philipa Glassa. Paszport literacki trafił do Piotra Pazińskiego za jego debiutancką powieść "Pensjonat".

Sandra Korzeniak, aktorka warszawskiego Teatru Dramatycznego, została laureatką w kategorii Teatr. Paszport za Sztukę wizualną otrzymał Karol Radziszewski, ostatnio zasłynął m.in. jako kurator kontrowersyjnej wystawy w warszawskiej Zachęcie pt. "siusiu w torcik".

Od 2002 roku przyznawana jest również Nagroda Specjalna dla Kreatora Kultury. W tym roku otrzymał ją Paweł Althamer.

Galę zakończył występ Katarzyny Nosowskiej, laureatki Paszportów Polityki z 1993 roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Beato B. :), też jesteś brylantem (miałam wpisać na blogu, ale mam jakieś problemy techniczne).
Pisz, mów. Ratuj naszą kulturę. Nie szukaj "głębi". ;) Póki nie jesteś w mniejszości...

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Ja w literaturze stawiałam na Jacka Dukaja i byłam zaskoczona, że jednak nie dostał nagrody... "

Byłam pewna, że Dukaj w końcu dostanie Paszport.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja w literaturze stawiałam na Jacka Dukaja i byłam zaskoczona, że jednak nie dostał nagrody... (Choć Paziński w sumie też jest ok.) W kategorii Sztuki wizualne sądzę, że powinien jednak zwyciążyć ktoś inny. Zgadzam się z nagrodą dla Łukasza Rostkowskiego. Pozytywnie oceniam też nagrodę dla Sandry Korzeniak.

A występ Kasi Nosowskiej nie tylko zakończył galę, ale też ją rozpoczął - uwaga do tekstu.
Pani Beato, Pani wrażenia z gali i nie tylko, bardzo ciekawe.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję! Przydatne informacje wiodące do inspiracji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.