Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

15877 miejsce

Paszporty z chipem - 140 zł za nowy dokument

  • Źródło: Express Ilustrowany
  • Data dodania: 2006-08-29 20:52

Od wczoraj osoby ubiegające się o paszport płacą za wyrobienie nowego dokumentu 140 zł, o 40 zł drożej niż dotychczas. Podwyżka to efekt wprowadzenia nowych paszportów, tzw. biometrycznych.

fot. Express Ilustrowany - Nowe paszporty mają elektroniczne zabezpieczenia w postaci chipu z zakodowaną informacją o właścicielu dokumentu - mówi Janina Tomaszewska, zastępca dyr. w Wydziale Spraw Obywatelskich i Migracji Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego. - Wiele osób, szczególnie młodych, specjalnie czekało do 28 sierpnia, by wyrobić sobie nowy dokument. Byli też jednak tacy, którzy składali dokumenty wcześniej, by płacić jeszcze starą cenę, czyli 100 zł.

W chipie są zapisane dane o ponad 1800 punktach opisujących twarz właściciela dokumentu. Zdaniem ekspertów, jest to informacja porównywalna danymi o liniach papilarnych.

W związku z nowymi paszportami od 27 lipca obowiązują nowe wzory zdjęć. Do urzędu należy przynieść fotografie o wymiarach 3,5 x 4,5 cm, wykonane w ciągu ostatnich 6 miesięcy na jednolitym jasnym tle, mające dobrą ostrość oraz pokazujące wyraźnie oczy i twarz. Twarz musi zajmować 70-80 proc. fotografii. Zdjęcie ma przedstawiać osobę bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost z otwartymi oczami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami.

- Wśród 100 osób, które w ciąga dnia przynoszą zdjęcia do paszportów sporadycznie zdarzają się takie, których nie możemy przyjąć - dodaje Janina Tomaszewska. - Zwykle wynika to jednak z niewiedzy składających dokumenty, a nie z winy fotografa.

A co z posiadaczami starych paszportów? Mogą spać spokojnie. Dokumenty nie tracą ważności. Wprowadzone zmiany nie dotyczą również osób, które w ostatnich dniach lub tygodniach złożyły wniosek o paszport i czekają teraz na odbiór dokumentu.

Nie zmienia się czas oczekiwania na nowy paszport i nadal wynosi maksymalnie 30 dni. Utrzymane są również ulgi. Osoby, które skończyły 70 lat otrzymują paszport za darmo. Młodzież ucząca się, studenci, emeryci i renciści płacą 50 proc.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Prawda
  • Prawda
  • 20.02.2011 21:31

Obejrzyjcie sobie ''Wezwanie do przebudzenia'' na yt a dowiecie się do czego to tank napraw ma służyć;[

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.