Facebook Google+ Twitter

Pat w rozmowach Rosji z Ukrainą ws. gazu

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-01-12 07:32

Pat w rozmowach Rosji z Ukrainą, kłótnia wokół porozumienia i gaz do krajów Unii Europejskiej wciąż jest wstrzymany. Kijów dołączył do wcześniej podpisanej umowy własną deklaracją, co poirytowało Moskwę.

Przed północą Komisja Europejska poinformowała, że ukraiński rząd zgodził się ponownie podpisać dokument, już bez załączników.

Wydawało się, że warunki do wznowienia dostaw rosyjskiego gazu do Unii przez Ukrainę zostały spełnione i Moskwa odkręci kurek. Porozumienie w sprawie wysłania misji monitorującej tranzyt gazu podpisał najpierw szef rosyjskiego rządu Władimir Putin, a następnie ukraińska premier Julia Tymoszenko. Wczoraj po południu okazało się jednak, że do porozumienia Kijów dołączył oświadczenie, że nie kradł gazu z Rosji na Zachód i nie ma długów wobec Gazpromu. To prowokacja - uznał rosyjski prezydent Dmitrij Miedwiediew i zakazał rządowi wysyłania obserwatorów, a to oznacza, że dostawy gazu nadal pozostają wstrzymane.

Komisja Europejska początkowo podkreślała, że ukraińska deklaracja nie ma żadnego wpływu na realizację porozumienia, ale przed północą zainterweniowała. Szef Komisji Jose Barroso zadzwonił do premier Julii Tymoszenko i otrzymał zapewnienie, że Ukraina podpisze porozumienie jeszcze raz, już bez dołączonej deklaracji.

Nie wiadomo czy Moskwa została poinformowana o ustaleniach i czy zgodziła się na nie.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.