Facebook Google+ Twitter

Patio TV: 65 - lecie likwidacji Litzmannstadt Getto

O wydarzeniach w ramach obchodów rocznicy likwidacji łódzkiego getta, już dzisiaj w Patio TV o godz. 18.30

 / Fot. patioGłówne uroczystości obchodów 65. rocznicy likwidacji łódzkiego getta odbędą się w sierpniu. Obchody tej rocznicy zaplanowane są jednak na cały rok. Od 23 lutego do 1 marca w Muzeum Kinematografii w Łodzi trwał będzie przegląd filmów dokumentalnych poświęconych losom Żydów polskich w okupowanej przez Niemców Polsce w czasie II wojny światowej. Program przeglądu zapowiada się bardzo interesująco. W repertuarze znajdziemy zarówno bardzo dobrze znane pozycje filmowe poświęcone tematowi żydowskiego ("Fotoamator" Dariusza Jabłońskiego), jak i związane z tym tematem filmowe nowości. Na szczególną uwagę zasługuje nowy obraz Jolanty Dylewskiej "Po - lin". Muzeum Kinematografii zaprasza na projekcje oraz spotkania z twórcami filmów - m.in. Dariuszem Jabłońskim, Jolantą Dylewską, Michałem Bukojemskim.

W filmach zaprezentowanych podczas przeglądu zobaczymy nie tylko pełne cierpienia widokówki z codziennego życia Żydów polskich w trakcie niemieckiej okupacji. Zobaczymy świat, którego już nie ma, świat wielokulturowej Polski, z której również się wywodzimy. Jan Błoński, zmarły przed kilkoma dniami wybitny krytyk literacki, w swoim słynnym już eseju "Biedni Polacy patrzą na getto" pisał: "(...) kraj ojczysty nie jest hotelem, w którym dość sprzątnąć brudy po przypadkowych gościach. Zbudowany jest przede wszystkim z pamięci; inaczej mówiąc, jesteśmy sobą tylko dzięki pamięci o przeszłości". Jakie pomysły na uzmysłowienie społeczeństwu wspólnej polsko - żydowskiej przeszłości mają organizatorzy obchodów? Jakie wydarzenia znajdą w ramach tych obchodów? Te i inne pytania zadam już dzisiaj w programie "O co chodzi" moim gościom: Agnieszce Ostapowicz, rzecznik prasowemu obchodów 65 Rocznicy Likwidacji przez Niemców Litsmannstadt Getto w Łodzi oraz Annie Mietlińskiej z Muzeum Kinematografii w Łodzi.

Serwis Wiadomości24.pl przejrzy dziś dla Was Kuba Karykowski.

Jeżeli nie obejrzysz dzisiejszego programu na żywo – zapraszamy Cię przed telewizor dziś o 23.30 lub jutro o 10. "O co chodzi?" to program publicystyczny nadawany "na żywo" od poniedziałku do piątku, o 18.30 ze studia ogólnopolskiej telewizji młodych ludzi - Patio TV.

Wybrane dla Ciebie:


Tagi:


Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.