Facebook Google+ Twitter

Patio TV: Bierne palenie co 17 minut zabija jedną osobę

O zagrożeniach wynikających z wdychania dymu tytoniowego porozmawiamy z dr Ewa Pacułą w dzisiejszym wydaniu programu „O co chodzi”.

 / Fot. PatioChcemy żyć zdrowo. Dbamy o dietę, pijemy hektolitry wody (oczywiście tej niegazowanej) i zapewniamy sobie stosowną dawkę ruchu. Krzywimy się na widok papierosa, współczując tym biedakom, którym zaraz po przebudzeniu towarzyszy jedna myśl: „muszę zapalić !”

Jednak pomimo naszych starań, idąc na obiad do restauracji, wychodząc do klubu czy po prostu przyjaźniąc się z palaczami jesteśmy narażeni na wdychanie dymu tytoniowego. Niby nic. Trochę pieką oczy, drapie w gardle, no i ubrania przesiąknięte dymem nadają się tylko do pralni. Jednak bierne palenie, choć wydaje się mniej szkodliwe, jest równie groźne jak palenie czynne.

Badania nie pozostawiają wątpliwości, że problem jest poważny. W 1993 roku EPA (Environmental Protection Agency) ogłosiła, że bierne palenie jest odpowiedzialne za około 3000 zgonów z powodu raka u dorosłych niepalących.

Europejskie statystyki mówią o zgonach 19.242 osób niepalących, z których 2.800 było narażane na przebywanie w zadymionych pomieszczeniach. Policzono, że na Starym Kontynencie z powodu biernego palenia co 17 minut umiera jedna osoba. W Stanach Zjednoczonych bierne palenie to trzecia z głównych przyczyn przedwczesnych zgonów, natomiast w Polsce z tego powodu rocznie umiera 2 tysiące osób.

Jak dym tytoniowy znajdujący się w otoczeniu wpływa na zdrowie? Jak uniknąć biernego palenia? Jak bierne palenie wpływa na dzieci? Na te i inne pytania odpowie nasz dzisiejszy gość lek. med. Ewa Pacuła. Nie zabraknie także przeglądu najciekawszych wydarzeń z serwisu wiadomości24.pl, które dziś po raz pierwszy w swym dziennikarskim życiu przedstawi Maciek Piotrowski.
Do zobaczenia dziś o 18:30 na kanale Patio TV!

Jeżeli, nie wiedzieć czemu…, nie obejrzysz dzisiejszego programu na żywo – zapraszamy Cię przed telewizor dziś o 23.30 lub jutro o 10.
"O co chodzi?" to program publicystyczny nadawany "na żywo" od poniedziałku do piątku, o 18.30 ze studia ogólnopolskiej telewizji młodych ludzi - Patio TV.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.