Facebook Google+ Twitter

PATIO TV: Dziecko za wszelką cenę!

Naturalnym pragnieniem wielu małżeństw jest posiadanie potomstwa. Niestety wiele par boryka się z problemem bezpłodności. Dążąc do upragnionego rodzicielstwa decydują się na co raz bardziej kontrowersyjne formy zapłodnienia.

 / Fot. patioW Polsce 15 - 20 proc. małżeństw ma problem z poczęciem dziecka. Oznacza to, że co piąta para jest bezpłodna. Statystyki alarmują, że w następnych latach podobne trudności mogą dotyczyć nawet co trzeciej pary. Temat jest niebagatelny zważywszy, że Polska znajduje się na szarym końcu Europy pod względem leczenia bezpłodności. Jesteśmy obok Ukrainy jedynym europejskim krajem, gdzie nie finansuje się żadnych procedur pomagających w zapłodnieniu. Trudną sytuację potęguje zamieszanie wokół ustawowego uregulowania zapłodnienia metodą in vitro.

Póki co, ze względów finansowych na tego rodzaju zabieg może pozwolić sobie zaledwie garstka osób. Co więcej, od lat niezmienne stanowisko kościoła katolickiego, piętnującego metodę in vitro, sprawia, że wszelkie próby jej rozpowszechniania rozbijają się o rafy polityki.

Z pomocą zdesperowanym parom wychodzą tzw.: „Internetowi dawcy nasienia” . Na serwisach internetowych, mężczyźni oferują za pieniądze stosunek seksualny w celu zapłodnienia kobiety, której partner jest bezpłodny. Koszt usługi to ok. 1000 złotych, rekordziści zarabiają nawet do ośmiu tysięcy złotych, choć istnieją i tacy panowie, którzy robią to za darmo. Część małżeństw, zmuszona sytuacją finansową (gdyż nie stać ich na kosztowne i długotrwałe leczenie bezpłodności) wybieraja taką formę spłodzenia potomka. Kandydat na ojca, niczym rasowy ogier, rozpatrywany jest pod względem wyglądu, wysokości IQ, ważna jest również grupa krwi, historia chorobowa i zdolności rozrodcze dawcy.

Bowiem największym powodzeniem cieszą się ci panowie, którzy posiadają już własne rodziny. Prawo jest bezradne wobec tego typu zachowań, o ingerencji sądu można dopiero mówić w przypadku sprawy o ustalenie ojcostwa. Tu jednak zainteresowani próbują zabezpieczyć się zawczasu. Chroniąc się przed ewentualnymi roszczeniami biologicznych ojców często obie strony podpisują umowę, w której dawca spermy zrzeka się wszelkich praw do dziecka.

Kolejną, budzącą liczne wątpliwości formą sprowadzania potomstwa na świat jest wykorzystanie zastępczych matek tzw.: „surogatek”. Surogatki oferują swój brzuch do wynajęcia. Takie kobiety decydują się przyjąć zapłodnione komórki jajowe innych kobiet, które nie mogą począć dziecka w naturalny sposób. Rola, nazywanej „wylęgarnią”, „cieplarnią” czy „piecykiem”, matki zastępczej ogranicza się do donoszenia ciąży i urodzenia dziecka. Po porodzie niemowlę zostaje oddane biologicznym rodzicom. W przypadku tej metody nie ma mowy o oszczędnościach, cena, jak to można dosadnie określić, leasingu to suma rzędu 30 - 60 tys. złotych.

Inne niż naturalne metody zapłodnienia budzą w naszym społeczeństwie szereg kontrowersji. Co tego typu zachowania mówią o naszym społeczeństwie? Czy możemy już mówić o popularyzacji opisanych zjawisk? Co może się stać ze związkiem dwojga osób, gdy ich upragnione dziecko przychodzi na świat za sprawą trzeciej osoby? Czy surogatki rzeczywiście nie nawiązują żadnej więzi emocjonalnej z dzieckiem, które noszą pod swym sercem?

Te i im podobne pytania padną już dziś o 18:30 w programie „O co chodzi” na kanale Patio TV. W naszym studio gościć będą eksperci, psycholog Agnieszka Ludow oraz socjolog Izabela Desperak. Ponownie na portal wiadomości24.pl zajrzy Maciek Piotrowski i wybierze dla was najciekawsze nowinki. Nie możecie tego przegapić! Zarezerwujcie sobie czas i punktualnie o 18.30 zasiądźcie przed telewizorami oglądając Patio TV!

Jeżeli, nie wiedzieć czemu…, nie obejrzysz dzisiejszego programu na żywo – zapraszamy Cię przed telewizor dziś o 23.30 lub jutro o 10. "O co chodzi?" to program publicystyczny nadawany "na żywo" od poniedziałku do piątku, o 18.30 ze studia ogólnopolskiej telewizji młodych ludzi - Patio TV.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.