Facebook Google+ Twitter

Patio TV: Kobieto, do lekarza marsz!

Statystyki porażają. Polki igrają ze śmiercią. Mammografia i cytologia - nie są to terminy nam znane. O wniosku Ministerstwa Zdrowia, który ma wprowadzić obowiązkowe badania dla kobiet, już dzisiaj w programie „O co chodzi”.

 / Fot. patioCytologia i mammografia już niedługo przestaną być badaniami, na które można, ale niekoniecznie trzeba się wybrać. Ich wykonanie będzie obowiązkowe. Każda kobieta w wieku od 25 do 59 lat, w ramach wstępnych badań koniecznych do podjęcia pracy a także badań okresowych, będzie miała obowiązek wykonania mammografii i cytologii. Co ważne – kobieta swemu pracodawcy przedstawi jedynie zaświadczenie o odbyciu badania. Jego wynik pozostanie tajemnicą lekarza i pacjentki.

Wniosek Ministerstwa Zdrowia przedstawiony został resortowi pracy, który w Kodeksie Pracy wprowadzić ma zmianę, która umożliwi nałożenie na kobiety obowiązku badań. Rak piersi to niekwestionowany zwycięzca w statystykach onkologicznych powodów umieralności kobiet. Drugim w kolejności jest rak szyjki macicy. Liczby mówią same za siebie. Średnio co dwie godziny w Polsce umiera kobieta chora na raka piersi. Pięć kobiet dziennie umiera z powodu raka szyjki macicy. Tymczasem zarówno rak piersi, jak i rak szyjki macicy, wykryty we wczesnym stadium, jest uleczalny nawet w 90 proc. przypadków!

Polska znajduje się na szarym końcu listy biorąc pod uwagę uleczalność pacjentek dotkniętych rakiem piersi i rakiem szyjki macicy. I choć wydaje się to paradoksalne – Polki nie pozostają bez winy. Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że Polki nie wykonują badań profilaktycznych. Dlatego rak wykrywalny jest na ogół w późnym stadium, które znacznie obniża prawdopodobieństwo wyleczenia. Z wysyłanych przez NFZ zaproszeń na badanie mammograficzne (2,7 mln zaproszeń) skorzystało jedynie 23,5 proc. zaproszonych kobiet, z zaproszeń na cytologię (6 mln) – jedynie 7,5 proc.! Polki, świadomie bądź nieświadomie, igrają ze śmiercią. Stąd wniosek Ministerstwa Zdrowia. Być może dbanie o swoje własne zdrowie i życie musi być obowiązkiem zapisanym w polskim prawie?

Rak nie musi być wyrokiem. Niestety Polki tego nie wiedzą. Lub nie chcą wiedzieć. Dlaczego? Boją się badań? Nie chcą kusić losu? A może są niewystarczająco poinformowane? Lenistwo, głupota czy zaniedbanie? W walce z nowotworem stawką jest życie. Tu liczy się czas. Do walki przystąpić należy wtedy, gdy wróg jest jeszcze bardzo słaby.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.