Facebook Google+ Twitter

Patio TV: Nie każde kichnięcie oznacza grypę

Hiszpanka - niewinnie brzmiąca nazwa pandemii grypy, która na początku XX wieku zabiła do 100 mln ludzi. Każdej niemal zimy eksperci grzmią, my zaś zadajemy sobie pytanie: czy grozi nam kolejna epidemia?

 / Fot. patioW szkołach zdziesiątkowane klasy, w pracy wszystkich łamią kości, na ulicach zakatarzeni przechodnie — jak dobrze to znamy! Okres jesienno-zimowy to wzmożony czas zachorowań na różnego typu infekcje. Żadnej z nich nie powinniśmy lekceważyć, nie każde jednak kichnięcie musi oznaczać grypę.

Grypa to zakaźna choroba układu oddechowego o bardzo ostrym przebiegu. Wirusy grypy są przebiegłe: rozprzestrzeniają się drogą kropelkową, wykazując ponadto bardzo dużą zmienność genetyczną. Groźne szczepy powstają co kilkadziesiąt lat i to one odpowiedzialne są za kolejne epidemie.

Nieleczona grypa prowadzi zwykle do powikłań, które w ciężkich przypadkach mogą zakończyć się śmiercią. Problemu nie należy zatem bagatelizować. Czy jednak powinniśmy popadać w panikę przy okazji kolejnych ostrzeżeń ekspertów? Może wystarczy się zaszczepić? Czasami powstrzymuje nas przed tym obawa przed zachorowaniem właśnie na skutek szczepionki. Czy młodzi ludzie o poprawnej odporności również muszą się szczepić, a wreszcie — czy powinniśmy szczepić dzieci?

Teoretycznie o grypie wiemy sporo, w praktyce jednak działania profilaktyczne ograniczają się zazwyczaj do noszenia czapki. Media podejmują wciąż próby uwrażliwiania na problem, mamy jednak wciąż sporo pytań i wątpliwości. Lekarz medycyny — Ewa Pakuła pomoże nam rozwiać niektóre z nich już dziś o godzinie 18.30 w programie „O co chodzi”. Zapraszamy do Patio TV.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.