Facebook Google+ Twitter

Patio TV: Ona zrozumie Twój ból… O projekcie "Pro-nurse"

Dziś w „O co chodzi” porozmawiamy o pierwszym w Polsce projekcie językowym dla pielęgniarek.

 / Fot. Patio TVNic dziwnego, że polskie pielęgniarki i pielęgniarze doceniani są na całym świecie. Poza tym, że pochwalić się mogą świetnym przygotowaniem zawodowym, to są gotowi reagować na wymogi współczesnego rynku pracy w sektorze medycznym. A wymogi te dotyczą przede wszystkim elastyczności językowej.

Świat staje się globalną wioską, ludzie bez problemu przekraczają granice, które są nota bene coraz mniej zauważalne, ale choroby, dolegliwości, wypadki i urazy są uniwersalne. Mogą dopaść nas wszędzie, niezależnie od tego, jakiej jesteśmy narodowości i w jakim kraju się znajdujemy. A gdy już do tego dojdzie, mamy nadzieję, że osoba, u której szukać będziemy pomocy doskonale zrozumie co nas boli, dlaczego i z jaką intensywnością…

Projekt „Professional Nurse - Developing an English, German, Italian and Spanish Language Course for Nurses” realizowany jest w ramach programu Leonardo da Vinci, którego celem jest rozwój kształcenia zawodowego. „Pro-Nurse” doceniony został za granicą - otrzymał Nagrodę Specjalną Jury w konkursie European Mobility Awards.

Organizatorem projektu jest Dział Projektów Międzynarodowych Wyższej Szkoły Humanistyczno - Ekonomicznej w Łodzi. Dzięki lokalnej i międzynarodowej współpracy szkoły powstały cztery kursy językowe dla personelu medycznego, dostępne na płytach CD, DVD oraz na platformie e-learningowej.

Dzięki programowi „Pro-Nurse” pielęgniarki i pielęgniarze uczyć się mogą czterech języków: angielskiego, niemieckiego, włoskiego i hiszpańskiego. Zajęcia mogą odbywać się w trybie tradycyjnym – pod okiem nauczyciela, pielęgniarki mogą uczyć się również samodzielnie, w domowym zaciszu, dzięki bogatej palecie multimedialnej projektu. Przy opracowaniu kursów została wzięta pod uwagę specyfika pracy w sektorze medycznym, dzięki czemu zainteresowani uczą się słownictwa, które najczęściej wykorzystywać będą w swojej codziennej pracy.

I tak pielęgniarki kształcą się, zdobywają cenne kwalifikacje i… stają się coraz bardziej atrakcyjnym zawodowym łupem dla europejskich pracodawców. Czy z takimi projektami nie wiąże się niebezpieczeństwo wypływu wykwalifikowanej kadry medycznej z naszego kraju? Czy mamy liczyć na to, że za rok czy dwa, w naszej przychodni spotkamy kogoś, dla kogo język polski będzie językiem obcym? A może przesadzam z czarnowidztwem? Te i inne pytania zadam naszym dzisiejszym gościom – Katarzynie Blachowskiej, lektorowi języka angielskiego oraz koordynatorowi językowemu kursów „Pro-nurse” oraz Agacie Wojcierowskiej, konsultantowi merytorycznemu projektu z zakresu pielęgniarstwa.

Podczas programu zaprezentujemy wyniki śledztwa naszego reportera, który spyta pielęgniarki i pielęgniarzy, czy kursy językowe „Pro-nurse” są dla nich atrakcyjną formą nauki, a jeżeli tak – to dlaczego?
Jak tradycja nakazuje przejrzymy także nowinki portalu Wiadomosci24.pl. Portal przejrzy dla nas Luiza Jakubowska.

Jeżeli, nie wiedzieć czemu…, nie obejrzysz dzisiejszego programu na żywo – zapraszamy Cię przed telewizor dziś o godz. 23.30 lub jutro o godz. 10. "O co chodzi?" to program publicystyczny nadawany "na żywo" od poniedziałku do piątku, o godz. 18.30 ze studia ogólnopolskiej telewizji młodych ludzi - Patio TV.

Wybrane dla Ciebie:


Tagi:


Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

To ja mm pytanie, kiedy i która polska pilęgniarka odznaczona została ostatnio medalem Florence.........dla ułatwienia dodam N.
Czy istnieje lista polskich lauretek tego najwyższego wyrożnienia dla pielęgniarek. z datami i uzasadniem.

Cóż z tego, że pilęgniarki będą znały angielski i francuski i niemiecki, skoro uczą się ich po to, aby z Polski wyjechać. A zatem nie dla polskiego pacjenta.
Pilęgniarką dobrą, się jest z powołania, tak jak lekarzem i księdzem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.