Facebook Google+ Twitter

Patio TV: Prawo czy pięść? Sławomir Sikora spłaca dług

Sławomir Sikora już przez to przeszedł. Zabił, żeby żyć. Skazani za lincz mieszkańcy Włodowa są przerażeni. Szum medialny będzie trwał chwilę. Później nastanie cisza. Sikora wciąż spłaca swój dług. Dlatego chce pomóc skazanym braciom.

 / Fot. Patio TVSąd Okręgowy w Olsztynie skazał trzech braci W. z Włodowa na kary po cztery lata więzienia za zlinczowanie Józefa C. Sąd stwierdził, że ich zachowanie to samosąd, który jest zabójstwem. Obrona zapowiedziała złożenie apelacji. Recydywista, Józef C. zastraszał mieszkańców wsi. Groził ich zabiciem, ranił maczetą, bił. W akcie desperacji mieszkańcy wsi śmiertelnie pobili groźnego sąsiada.

Sławomir Sikora, pierwowzór Stefana, bohatera filmu „Dług” Krzysztofa Krauze spędził w więzieniu 10 lat. Był uczestnikiem jednej z najgłośniejszych spraw kryminalnych Polski lat 90. Sikora oraz Artur Bryliński byli ofiarami pobić, szantażu i wymuszeń. Nie otrzymując znikąd pomocy, dopuścili się podwójnego morderstwa. Sławomir Sikora został skazany na 25 lat pozbawienia wolności. W 2005 r. został ułaskawiony przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.

Choć historie te dzieli kilkanaście lat, motyw działania Sikory i braci jest ten sam. Wciąż trudno odpowiedzieć na pytanie – czy można zabić, żeby żyć. Dlaczego ludzie muszą sami wymierzać sprawiedliwość. Dlaczego nie czują się bezpiecznie w kraju prawa. Po opuszczenia więzienia Sławomir Sikora zajął się działalnością społeczną. Chce spłacić swój dług. Jest wdzięczny wszystkim tym, którzy pomogli mu w drodze do wolności. Teraz sam chce pomóc. Dlatego zakłada stowarzyszenie i zaczyna zbierać podpisy w sprawie ułaskawienia skazanych. Razem z telewizją młodych ludzi, Patio TV – rozpoczyna akcję „Uwolnić braci”.

Patio TV to kanał młodzieżowy, dostępny na platformach cyfrowych i kablówkach w całym kraju.

Tutaj znajdziesz materiał zapowiadający reportaż z akcji społecznej Patio TV i Sławomira Sikory:
www.patiotv.pl

Więcej w Patio TV, w niedzielę, o godz. 18.30.


------------------------------------------------------------------------------------
Materiały źródłowe: Patio TV

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Pierwsze materiały filmowe z programu "Prawo czy Pięść" na Sevenload.pl : http://pl.sevenload.com/audycje/Prawo-czy-piesc-Slawomir-Sikora/episodes/nOLnVzF-PATIO-TV-Prawo-czy-pi-zwiastun-programu

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.