Facebook Google+ Twitter

Patio TV: Testament życia czy testament śmierci?

Dziś w "O co chodzi" o wzbudzających kontrowersje projektach wprowadzenia regulacji prawnej zwanej potocznie "testamentem życia".

 / Fot. patio tv W wieku 22 lat Eluana Englaro uległa wypadkowi samochodowemu, po którym bezpowrotnie utraciła świadomość. Przez 17 lat znajdowała się w stanie wegetatywnym. Przy życiu utrzymywało ją sztuczne odżywianie. Ojciec kobiety toczył sądowe batalie walcząc o prawo śmierci dla swojej córki. 9 lipca 2008 roku sąd apelacyjny w Mediolanie orzekł, że ojciec kobiety, jej opiekun prawny, ma prawo do podjęcia decyzji o zaprzestaniu odżywiania Eluany, a tym samym do decyzji o doprowadzeniu jej do biologicznej śmierci. Eluana Englaro zmarła 7 lutego tego roku.

Trwa publiczna debata na temat granic ludzkiej wolności, zasadności prawa do decydowania o swoim życiu i śmierci. Pojawiły się projekty mające na celu sformalizowanie woli dotyczącej sposobów i czasu leczenia. W Polsce projekt "testamentu śmierci" przedstawił Jarosław Gowin z Platformy Obywatelskiej. Projekt zakłada możliwość prawnego zapisu osobistej woli oraz wyznaczenie tzw. "pełnomocnika", który w przypadku kryzysowej medycznej sytuacji chorego upoważniony będzie do podjęciu decyzji o leczeniu bądź zaprzestaniu leczenia. Projekt wzbudza wiele kontrowersji - prawnych, moralnych i etycznych. Czy mamy prawo decydować o swoim życiu i śmierci? Dlaczego chcemy to prawo posiadać? Czy rezygnacja z leczenia nie jest jednocześnie eutanazją? Czy prawnie usankcjonowany testament życia nie będzie sprowadzał się do samobójstwa? Te trudne pytania zadam dzisiaj swoim gościom: Agnieszce Ludew, psycholog oraz księdzu Jackowi Ambroszczykowi.

W materiale dziennikarskim usłyszycie odpowiedzi na zadane pytania: Do jakiego etapu choroby chciałbyś być podtrzymywany przy życiu? Czy chciałbyś wprowadzenia w Polsce "testamentu śmierci"?

Serwis wiadomosci24.pl przejrzy dla Was Joanna Łuczak.

Jeżeli nie obejrzysz dzisiejszego programu na żywo – zapraszamy Cię przed telewizor dziś o 23.30 lub jutro o 10. "O co chodzi?" to program publicystyczny nadawany "na żywo" od poniedziałku do piątku, o 18.30 ze studia ogólnopolskiej telewizji młodych ludzi - Patio TV.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Krystyna Ostrowska
  • Krystyna Ostrowska
  • 25.12.2010 19:51

Mam 66 lat jak narazie funkcjonuję bardzo dobrze ,ale powinnam miać prawo do decydowamia o sobie pisząc
testament za życia.Pozdrawiam Ostrowska

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.