Facebook Google+ Twitter

Patriarcha Cyryl jedna narody i Kościoły, polski i rosyjski

Religia wciąż odgrywa w sekularystycznym społeczeństwie niezastąpioną rolę. Bez niej pojednania dwóch narodów, takich jak słowiańscy Rosjanie i Polacy, nie będzie. Właśnie rozpoczęła się misja patriarchy moskiewskiego w Polsce, misja jednania.

 / Fot. PAP/Leszek SzymańskiSymptomatyczne jest, że tak trudne zadanie duchowni z obu krajów rozpoczęli w klimacie niechęci ze strony liberalnych środowisk ("Gazeta Wyborcza"), jak prawicowych (PiS).

W sztandarowym polskim periodyku ukazał się artykuł, malujący sylwetkę patriarchy w groteskowych barwach, jakby najważniejszym epizodem jego kariery patriarchalnej były trzy opisane zdarzenia., a przedstawiciele prawicy nie ukrywali rozczarowania decyzją episkopatu o zbliżeniu z Cerkwią rosyjską.

"Gazeta Wyborcza" opublikowała interesującą analizę autorstwa Piotra Burasa:"Państwo laickie pod ścianą". "Przekonanie, że wraz z postępującą sekularyzacją społeczeństw dojdzie do wygaśnięcia sporu o miejsce religii w państwie, okazało się złudne" - konstatował dziennikarz.

Przyjmowany ze splendorami w Warszawie patriarcha zaprzecza wszystkim pieczołowicie pielęgnowanym stereotypom laicyzmu. Grunt pod zmiany polityczne dzieje się, mimo wszystko, w przestrzeni duchowej.

Zawód prawicy ma inny charakter. Politycy chcieliby z nauczania społecznego Kościoła czerpać tylko to, co pasuje do ich wizji społeczeństwa i państwa. W encyklikach papieskich i nauczaniu cerkiewnym znajdujemy sumę prospołecznych poglądów. Niezgoda Kościoła na karę śmierci i relatywizację zysku, jako siły napędowej ekonomii oraz opór biskupów wobec agresji międzynarodowej zawsze budziły niepokój noekonserwatystów.

Polscy biskupi są większymi realistami niż liderzy prawicy. Stawiają na otwartość wobec rosyjskiej wrażliwości i dumy. Obie strony nie pomijają jednak historycznej perspektywy, która różni Polaków i Rosjan. Duchowni dają sobie czas na cierpliwe dogadanie odmiennych interpretacji zaszłych faktów.

Mimo dzielących Cerkiew i Kościół katolicki różnic natury doktrynalnej i kanoniczej (jurysdykcja na terenach rdzennie prawosławnych) stosunek chrześcijan obu denominacji do polityki jest podobny.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

Katoliczka
 • Katoliczka
 • 18.08.2012 00:14

Gnojki ujawnicie się!Nawet na TEN KOMENTARZ daliscie 2 razy na ;nie!
----
Grzegorz Wink Wczoraj 08:42
Ocena: Ocena pozytywna 3 Ocena negatywna 2

Dobrze, że się godzą i chcą ludzi też pogodzić bo potrzeba nam lepszych relacji z Rosją. W końcu wszyscy jesteśmy Słowianami i lepiej żebyśmy się trzymali razem gdy Chiny zaczynają mieszać, a islam tylko patrzy jak by zająć Europę...

Komentarz został ukrytyrozwiń
zbawiciel
 • zbawiciel
 • 17.08.2012 18:00

Pussy Riot by mogly wystepowac na Jasnej Gorze.Moherom ich wystepy bardzo sie podobaja.W Polsce zamiast z Putinem walczylyby z Tuskiem.W naszym kraju jest wolnosc a kosciol katolicki jest w porownaniu do prawoslawnego bez porownania mniej dogmatyczny i bardziej otwarty i nowoczesny.W Polsce by zrobily duza kariere tanczac i wyjac w kosciolach

Komentarz został ukrytyrozwiń
darek
 • darek
 • 17.08.2012 17:02

Jest ujawnione że był informatorem KGB.Prawdopodobnie teraz pracuje dla FSB.Cyryl jak każdy funkcjonariusz wykonuje swoje zadanie.Najpierw blokował wizytę papieską w Rosji , a teraz jedna narody.Naiwne , głupie, ale Polacy nie takie nonsensy już kupowali.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Taliesin
 • Taliesin
 • 17.08.2012 16:49

A Pussy Riot dostały dwa lataa łagru w prezencie od Putinka i Cyrylka .Ciekawe jak się czują demokraci rosyjscy widząc splendory jakimi polski rząd obsypuje Patriarchę Rosji.I tych dwu zamordystów wsadzających trzy kobitki do łagru za żarty będzie teraz "jednać" narody.Żałosne.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Henryk
 • Henryk
 • 17.08.2012 13:47

Rosja i Putin godzą się tylko wtedy,kiedy oni sami na Kremlu o tym zadecydują a nie z porywów serca i nie wtedy,kiedy ktoś inny chce. Papieża Jana Pawła II nawet tam na 5 min. nie wpuścili,ci sami co teraz chcą nagle zgody. Z góry wiedzieli,że on swoją obecnością wnosi zmiany. Co Chiny zaczynają mieszać?A Rosja to zawsze nie mieszała w innych krajach i nie miesza. Poza tym Rosjanie zawsze lekceważyli i wyśmiewali się z Chińczyków, Kitajce ich nazywają. Też tam zgody nie widać. Z kim Kreml jest całkowicie a zgodzie,jeśli chodzi o sąsiadów?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobrze, że się godzą i chcą ludzi też pogodzić bo potrzeba nam lepszych relacji z Rosją. W końcu wszyscy jesteśmy Słowianami i lepiej żebyśmy się trzymali razem gdy Chiny zaczynają mieszać, a islam tylko patrzy jak by zająć Europę...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Watykan i Moskwa są dwiema połowami płuc Kościoła Konstantyna i byłoby głupotą gdyby nadal miały się ostro zwalczać w dzisiejszym świecie. Nawet jeśli dla wielu prawosławnych Watykan jest herezją rzymską (z powodu ustanowienia wielu dogmatów po zakończeniu okresu soborów powszechnych), a dla wielu katolików prawosławie jest schizmą, samowolnym wyłamaniem się spod autorytetu następców św. Piotra. To powinno być jasne zwłaszcza dla polityków i księży występujących pod szyldem prawicy. Z narodowego punktu widzenia pojednanie dwóch najwybitniejszych narodów słowiańskich jest bardzo trudnym wyzwaniem, a zarazem palącą potrzebą chwili. Bez uislnej pracy nad tym pojednaniem polityka polska będzie budowana na piasku ślepego zaufania do przywódców mocarstw zachodnich, którzy od 17 IX 1939 do 17 IX 2009 wiele razy pokazali nam, gdzie nas mają.

Gadanie i bazgrolenie o Katyniu jako rosyjskiej winie wobec naszego narodu jest zwykłym nadużyciem słowa, co powinien zrozumieć każdy, kto tam bywał lub choćby tylko zadał sobie trud zdobycia dokładnych wiadomości o całej tej sprawie. Jedna ofiara nie powinna wystawiać drugiej rachunku za kata. Bilans polsko-rosyjskich krzywd dotyczy raczej takich dat jak 1612, 1812, 1912 i ... Jest w tym wielki symbol, że czwarta data z dwunastką ma służyć nieobciążaniu tego bilansu dalszymi pozycjami.

Niech Bóg błogosławi Najświętszemu Patriarsze oraz Jego Eminencji!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Wicherek
 • Wicherek
 • 17.08.2012 00:20

Ten tytuł sugeruje, że cała inicjatywa i wola działania leży po stronie patriarchy Cyryla I. Uważam, że jest to co najmniej niesprawiedliwe...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Henryk
 • Henryk
 • 16.08.2012 22:51

Arcybiskup Michalik nie ma autorytetu,był TW i do tego się przyznał,inaczej arcybiskupem by nie został. A Cyryl rączka w rączkę współpracuje z Putinem i Miedwiediewiem a więc także nie jest wielkim religijnym autorytetem. Obaj Michalik i Cyryl ulegają władzy państwowej i pod maską dobrych intencji religijnych mają jakiś swój w tym interes,na pewno Putin z Miedwiediewem musieli dać Cyrylowi na to pozwolenie. Cyryl całkowicie uległy ich polityce nigdy sam nie odważyłby się takiego gestu wykonać. Być może chodzi też głównie o to ażeby przejść do historii. Biskupi polscy, Wyszyński,Wojtyła przeszli do historii ,jako ci,któzi pierwsi w akcie zgody wyciągnęli rękę do Niemców. Ten akt jest tylko powielaniem ideii słynnych poprzedników do których w wymiaru wielkości,odwagi i uduchowienia,tych dwóch obecnych duchownych nawet porównać nie można.Może ten akt ma jakąś wartość ale pod spodem jest jakaś w tym wszystkim interesowność i jakieś ukryte intencje,którymi osobiście się kierowano i to się czuje.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Roman Kożminski
 • Roman Kożminski
 • 16.08.2012 22:27

Ta wizyta ma li tylko wymiar religijny. I lewica nie powinna mieszać do tego polityki. Bo widzę że niektórzy z lewa, chcieli by coś ugrać dla siebie. Wymiar religijny i nic poza tym. Było pojednanie z grekokatolikami Ukraińskimi całkiem niedawno .... i co z tego wyszło - niewiele - niektórzy już zapomnieli nawet ,że coś takiego się odbyło!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.