Facebook Google+ Twitter

Patriarcha Moskwy nie spotka sie z papieżem

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-09-18 20:40

Patriarcha Moskwy Cyryl I nie spotka się z Benedyktem XVI dopóki będą trwać napięcia między prawosławnymi i katolikami w zachodniej Ukrainie.

Powiedział o tym po spotkaniu z papieżem w Castel Gandolfo arcybiskup Hilarion, szef wydziału zewnętrznych kontaktów kościelnych rosyjskiej cerkwi. Jednocześnie dodał, że stosunki Patriarchatu Moskiewskiego z Kościołem katolickim są dziś najlepsze w historii.

W rozmowie z dziennikarzami w Rzymie wysłannik patriarchy wyraził nadzieję, że prędzej czy później dojdzie do spotkania partiarchy Moskwy i Głowy Kościoła Katolickiego. Podkreślił, że musi ono jednak zostać tak przygotowane, aby było krokiem naprzód we wzajemnych kontaktach. Arcybiskup dodał, że wciąż pozostaje nierozwiązana sprawa napięć pomiędzy grekokatolikami i prawosławnymi w zachodniej Ukrainie na tle własności kościołów. "Bez jej rozwiązania wielu prawosławnych nie zrozumiałoby sytuacji, w której papież i patriarcha spotkaliby się i podali sobie ręce" - powiedział arcybiskup Hilarion.

Bliski współpracownik Cyryla I dodał, że Patriarchat Moskiewski darzy Benedykta XVI dużym szacunkiem ponieważ - jak to określił - nie troszczy się on o polityczną poprawność, nie podporządkowuje się dominującej mentalności ani nie szuka poklasku, lecz daje świadectwo prawdzie, nawet wtedy, gdy jego słowa spotykają się ze sprzeciwem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.