Facebook Google+ Twitter

Patriarchat i matriarchat w wierzeniach celtyckich

Jednym z kręgów kulturowych, rozwijającym się na obszarze Europy, równorzędnie z kulturą grecką i scytyjską, była kultura celtycka.

 / Fot. http://pl.wikipedia.org/wiki/CeltowieNajstarsze wzmianki o tej właśnie grupie ludów indoeuropejskich pojawiły się już w VI wieku p.n.e. Zasięg ekspansji celtyckiej nie jest do końca znany. Wiadomo natomiast, iż końcem VII i VI wieku p.n.e. Celtowie powędrowali na zachód, obejmując Francję. Pojawiły się również źródła, donoszące o zasiedleniu Brytanii i Irlandii, jednak nie ma na to żadnych dowodów, a naukowcy twierdzą, że powodem obecności na tamtych terenach stylu lateńskiego były kontakty kulturowe, a także wymiana handlowa. Kolejnym terenem zasiedlonym przez Celtów stała się Hiszpania, a w VI wieku p.n.e. Bawaria i Czechy. Przez następne lata Celtowie zajęli między innymi Bałkany i Półwysep Apeniński, a także część Polski.

Wierzenia


Wierzenia celtyckie mają bogatą historię. Z biegiem czas ulegały one pewnej transformacji, co spowodowane było przenikaniem do nich wierzeń ludów podbijanych i sąsiadów terytorialnych Celtów. Religia celtycka jest bardzo rozległa, aby ją określić należałoby zaznaczyć, iż jest to zlepek kultu ognia, totemizmu, kultu Wielkiej Bogini – Matki – Ziemi, kultu przodków i zmarłych, jak również kultu solarnego. Zbadanie systemu religijnego Celtów było możliwe przede wszystkim dzięki sztuce, w której bardzo często pojawiały się motywy religijne. Druidzi nie pozostawili po sobie żadnych źródeł pisanych, dlatego niemożliwą jest całkowita analiza i dogłębne poznanie wierzeń celtyckich.

Matriarchat w wierzeniach celtyckich


W kulturze celtyckiej wyraźnie widoczna jest dominacja pierwiastka kobiecego. Uosabia ona prastare bóstwa mające władzę nad mężczyzną i całym światem. Jednymi z ważniejszych bogiń celtyckich są: Rhiannon, Nantosvelta, Rosmerta, Arduinna, Maja i Epona, której imię powiązane jest z królową amazonek (Hippolitą), a także z hetycką boginią Chippą. Badania dowodzą, iż Epona pełni ogromną rolę w mitologii celtyckiej, posiada ona rangę bliską Rhiannon – Wielkiej Matki – Bogini Ziemi. Wśród żeńskich bóstw odnaleźć można także Greinne - która prawdopodobnie jest odpowiednikiem męskiego bóstwa solarnego – Grannosa. Istnieje również możliwość, że Greinne to po prostu kolejny przydomek Wielkiej Bogini. Każda z przygód opisanych w legendach i mitach celtyckich posiada swój kres u brzegu mitycznej Wyspy Kobiet.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Nie tak. Tu nie ma co rozgraniczać matriarchatu, od patriarchatu. Inaczej. Patr. w pewnym momencie istnienia kultury Celtów zaczął wypierać matr. Zresztą o bogini Rhiannon, często mówi się jako zapomniana Bogini.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.