Facebook Google+ Twitter

Patriota – to brzmi dumnie?

Tradycyjnie w Dzień Niepodległości wielu Polaków wywiesi flagi w oknach swoich mieszkań. I z oburzeniem spojrzy na sąsiada, który tego nie zrobił. "Co to za patriota?" – spytają. Ale czy rzeczywiście mają prawo?

W dzisiejszych czasach jesteśmy skazani na życie w zgodzie z kalendarzem i świętami w nim zapisanymi. Prawdopodobnie niejeden z nas już zadaje sobie pytanie, co kupić znajomym na święta lub gdzie spędzić noc sylwestrową. Dodatkowo ten "plan życia" co raz mocniej podkreślają media. Wszystko ma swój czas, ale życie płynie dalej. Jeszcze wczoraj mówiliśmy o Wszystkich Świętych, dzisiaj o Dniu Niepodległości, o którym w piątek już niewielu będzie pamiętać. Na jeden dzień zadeklarujemy się jako patrioci, choć tak do końca nikt z nas nie zastanowi się na czym słowo "patriotyzm" polega.

Zanim zaczniemy krótkie rozważania na ten temat, trzeba się przyjrzeć definicji samego pojęcia. Odwołajmy się do ikony polskiej nauki, Władysława Kopalińskiego: patriotyzm – miłość ojczyzny, własnego narodu, połączona z gotowością do ofiar dla niej, z uznaniem praw innych narodów i szacunkiem dla nich.

Patriotyzm stadionowy
 / Fot. PAP/Radek Pietruszka
A co kryje się pod płaszczykiem patriotyzmu w powszechnym mniemaniu? Jako patrioci często określają się kibice. O ile jestem w stanie zrozumieć takie określenie wobec tych, którzy rodzinnie przychodzą na mecze reprezentacji i zgodnie ją dopingują, nie mogę przemilczeć sprawy zwykłych kiboli. Czy masowa nagonka na Howarda Webba podczas Euro 2012 to była oznaka patriotyzmu? "Oczywiście, broniliśmy Polski przed oszustwem" – powiedzą niektórzy. Z uznaniem praw innych narodów i szacunkiem dla nich... Gdzie był szacunek podczas opowiadania niewybrednych dowcipów na temat sędziego? Gdzie respektowanie praw gdy masowa nagonka skrupiła się na niewinnym człowieku noszącym to samo nazwisko?

Ktoś odpowie: no tak, ale przy okazji śmierci papieża kibice się zjednoczyli. Ja odpowiem: na chwilę. Bo czy nie parę dni później ci kibice, którzy wiązali szaliki Wisły i Cracovii w geście przyjaźni, wywołali burdy w Krakowie? I znów pojawia się owo "respektowanie praw"...

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (18):

Sortuj komentarze:

Patriotyzm to uczucie. Ważne żeby było. Każdy może je przeżywać na swój sposób. Ja np cały rok mam na balkonie wywieszoną flagę polską. Ktoś inny nie i ok choć oczywiście milej mi by było gdyby więcej osób miało te flagi wywieszone. Ale rozumiem, że mój patriotyzm jest inny od patriotyzmu tego, który nie wywiesza flagi. Ja po prostu mam tak, ktoś inny inaczej.

Patriotyzm też to dbałość i poczucie odpowiedzialności za miejsce, w którym się mieszka; nie śmiecenie, nie wandalizowanie okolicy, płacenie podatków i ogólnie dbanie by w miejscu zamieszkania dobrze się żyło. Ważne też by ta mała ojczyzna nie przysłoniła tej dużej, Polski.

Co do chuliganów to czasem jestem ich w stanie zrozumieć. Życie nie jest czarno-białe i ja nie używałbym tego wyrazu kibol.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jacku, Ty tak serio-serio uważasz, że politykom wolno?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jacku, artysta ma się zniżać do poziomu polityków?
Dziękuje za takiego artystę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pisałem, że skoro politykom wolno wyciągać "brudy" z PRL-u to czemu nie zwykłym ludziom?
Tylko, że jak takie coś powiedział Kukiz to Kownackiemu trudno było znaleźć ripostę, zawsze łatwiej odgryźć się innemu politykowi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

O to abyś wytłumaczył, o co idzie z tym "jednym wolno a innym nie".

Komentarz został ukrytyrozwiń

A o co Tobie chodzi?

Komentarz został ukrytyrozwiń

O co Ci chodzi?

Komentarz został ukrytyrozwiń

To jest taka moda wśród polityków, to dlaczego Kukiz nie może tak postąpić? Jednym wolno a innym nie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czyli patriotyzm to obywatelskość plus puste formy. Mnie wystarczy chyba tylko obywatelskość.
Swoją drogą, pod podanym przez Ciebie linkiem Kukiz robi z siebie wyjątkowego chama i barana, wypominając Kownackiemu, że ten rozpoczynał karierę w PRL.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Patriotyzm jak najbardziej łączy się z obywatelskością. Patriotą nie jest się na pokaz a codziennie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.