Facebook Google+ Twitter

Patriotyzm? Czy to nie imię męskie z drugiej połowy listopada?

Jesteśmy narodem, który potrafi pięknie walczyć i umierać za ideały, przekonania, religię i swoją ojczyznę. Udowadnialiśmy to, jako naród przez wieki. W naszej historii nie brakuje przykładów, bohaterów i patriotycznych postaw.

T-34 / Fot. Fot. Marek Bachorski-Rudnicki / Fot. w24Gdy mówimy: patriotyzm-myślimy-historia, powstania narodowe, wojna, barykady, kajdany, niewola, cierpienia ludzkie, przelana krew, odlegle dzieje i tym podobne. To zapewne najczęstsze skojarzenia.

Obecnie w pogoni za „życiem”, kto ma czas na tego typu refleksje. Patriotą jest stadionowy kibic, wyznawca Ojca Dyrektora albo lokalny żulik, co odwozi wózki pod supermarketem.

Czy ktoś z nas doszukuje się jeszcze wzorców do naśladowania? Czy ktoś patrzy dumnie na biało-czerwoną flagę i wstaje z miejsca przed telewizorem, gdy grają w telewizji hymn narodowy?

Czy pamiętasz czytelniku małyszomanię? Ulice polskich miast pustoszały, gdy Adaś leciał w powietrzu! Byliśmy wtedy patriotami! Byliśmy cool.

Gdy mieliśmy papieża Polaka to byliśmy wtedy patriotami? A jakże! Byliśmy dumni na cały świat, wreszcie mieliśmy kogoś, kto nas reprezentował, nie wstydził się naszej mowy, był VIP-em, był człowiekiem godnym naśladowania, był cool.

Czy tak dużo potrzeba, aby w dzisiejszym nowoczesnym świecie, pozbawionym wzorców i ideałów być cool patriotą? Przecież wystarczy zrobić coś dobrego lokalnie dla swojej ulicy, dzielnicy, miasta.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Z wielką przyjemnością przeczytałam ten tekst :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.