Facebook Google+ Twitter

Patriotyzm i śmierć

Historia przedstawiona poniżej jest wspomnieniem o młodej 20-letniej dziewczynie - Anieli Janickiej, łączniczce AK i jednocześnie mojej matce, zakatowanej podczas przesłuchań w katowickim Urzędzie Bezpieczeństwa.

Ostatnie zdjęcie mamy, przed jej aresztowaniem w 1946r. / Fot. Archiwum domowe.Młoda dziewczyna, wychowana w domu rodzinnym na poezji Mickiewiczowskiej i historii ruchów niepodległościowych, w czasie okupacji hitlerowskiej wstąpiła do AK na terenie Śląska. Po wkroczeniu armii sowieckiej, Aniela przystąpiła do podziemia niepodległościowego, walczącego z bolszewikami. Została łączniczką AK, pomiędzy Górnym Śląskiem, a ugrupowaniem AK z Beskidu Śląskiego.

Na skutek zdrady, została aresztowana w 1946 r. przez UB oraz NKWD i osadzona w kazamatach milicyjnych w Katowicach przy ul. Powstańców. Będąc w 7. miesiącu ciąży, została podczas przesłuchań pobita, połamano jej ręce, odbito nerki, płuca i wątrobę. W tym czasie jej narzeczony Zdzisław, będący oficerem AK, żołnierzem powstania warszawskiego, osiadłym po klęsce powstania na Śląsku, został aresztowany przez władze wojskowe PRL-u i skazany na śmierć w katowickim więzieniu w 1946r.

Władze ubeckie, nie chcąc psuć sobie statystyk dotyczących śmiertelności, zwolniły moją mamę do domu, aby tam dogorywała. Mając zmaltretowane i zbite ciało, postanowiła jednak urodzić swoje dziecko. Na świat przyszedł jej upragniony syn Zdzisław (imię otrzymał po ojcu), był maleńkim chucherkiem, ważącym zaledwie 1000 gramów wagi ciała. Trzymając w swoich chorych ramionach nowo narodzone dziecko i składając ostatni pocałunek na czole synka, oddała ducha Bogu. Miała zaledwie 20 lat.

Cześć Jej pamięci!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Wstrząsające. Wyrazy współczucia dla Pana i rodziny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Thadée - jak zwykle omnibus na każdy temat a reszta to grupa nie dokształconych dzieciaków (Morel to jeden człowiek a katów było tysiące) zresztą to nie miejsce i czas na dyskusje
przyłączam się do p.Jadwigi -- Cześć Jej pamięci. [i]

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szanowny Autorze - rozumiem , że to Pan jest dzieckiem tej pięknej kobiety. Cześć Jej pamięci.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 31.10.2009 17:32

Norbercik, moi rodzice wytłumaczyli mi gdy byłem dzieckiem, że Katyń to Rosjanie, a nie jak wtedy propaganda głosiła Niemcy. Kat który mordował Polaków zmarł nie tak dawno, nazywał się Morel, nie przekonasz mnie, że był Polakiem . Ucz się chłopie najnowszej historii, nie tylko z GW. Poczytaj o decydentach w 46, może też będziesz zaskoczony.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Zgoda?"
NIE, nie wieże, że 100% aparatu władzy, którzy pastwili się na Polakami to jak się domyślam według Ciebie byli ruscy (autor pisze o roku 1946 wiec było już po wojnie i to Polacy głownie byli przy sterach a że mieli mózgi wyprane przez ruska propagandę to już odrębny temat)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 31.10.2009 15:29

Norbercie od 1944 rządy były narzucone Polsce przez okupanta, ludzie tworzący wtedy władzę w dużym procencie nie byli Polakami, więc nie mów Polak Polakowi! Zgoda?

Komentarz został ukrytyrozwiń

niewiarygodne że Polak Polakowi potrafił zgotować taki los

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.