Facebook Google+ Twitter

Patriotyzm i śmierć

Historia przedstawiona poniżej jest wspomnieniem o młodej 20-letniej dziewczynie - Anieli Janickiej, łączniczce AK i jednocześnie mojej matce, zakatowanej podczas przesłuchań w katowickim Urzędzie Bezpieczeństwa.

Ostatnie zdjęcie mamy, przed jej aresztowaniem w 1946r. / Fot. Archiwum domowe.Młoda dziewczyna, wychowana w domu rodzinnym na poezji Mickiewiczowskiej i historii ruchów niepodległościowych, w czasie okupacji hitlerowskiej wstąpiła do AK na terenie Śląska. Po wkroczeniu armii sowieckiej, Aniela przystąpiła do podziemia niepodległościowego, walczącego z bolszewikami. Została łączniczką AK, pomiędzy Górnym Śląskiem, a ugrupowaniem AK z Beskidu Śląskiego.

Na skutek zdrady, została aresztowana w 1946 r. przez UB oraz NKWD i osadzona w kazamatach milicyjnych w Katowicach przy ul. Powstańców. Będąc w 7. miesiącu ciąży, została podczas przesłuchań pobita, połamano jej ręce, odbito nerki, płuca i wątrobę. W tym czasie jej narzeczony Zdzisław, będący oficerem AK, żołnierzem powstania warszawskiego, osiadłym po klęsce powstania na Śląsku, został aresztowany przez władze wojskowe PRL-u i skazany na śmierć w katowickim więzieniu w 1946r.

Władze ubeckie, nie chcąc psuć sobie statystyk dotyczących śmiertelności, zwolniły moją mamę do domu, aby tam dogorywała. Mając zmaltretowane i zbite ciało, postanowiła jednak urodzić swoje dziecko. Na świat przyszedł jej upragniony syn Zdzisław (imię otrzymał po ojcu), był maleńkim chucherkiem, ważącym zaledwie 1000 gramów wagi ciała. Trzymając w swoich chorych ramionach nowo narodzone dziecko i składając ostatni pocałunek na czole synka, oddała ducha Bogu. Miała zaledwie 20 lat.

Cześć Jej pamięci!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Wstrząsające. Wyrazy współczucia dla Pana i rodziny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Thadée - jak zwykle omnibus na każdy temat a reszta to grupa nie dokształconych dzieciaków (Morel to jeden człowiek a katów było tysiące) zresztą to nie miejsce i czas na dyskusje
przyłączam się do p.Jadwigi -- Cześć Jej pamięci. [i]

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szanowny Autorze - rozumiem , że to Pan jest dzieckiem tej pięknej kobiety. Cześć Jej pamięci.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 31.10.2009 17:32

Norbercik, moi rodzice wytłumaczyli mi gdy byłem dzieckiem, że Katyń to Rosjanie, a nie jak wtedy propaganda głosiła Niemcy. Kat który mordował Polaków zmarł nie tak dawno, nazywał się Morel, nie przekonasz mnie, że był Polakiem . Ucz się chłopie najnowszej historii, nie tylko z GW. Poczytaj o decydentach w 46, może też będziesz zaskoczony.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Zgoda?"
NIE, nie wieże, że 100% aparatu władzy, którzy pastwili się na Polakami to jak się domyślam według Ciebie byli ruscy (autor pisze o roku 1946 wiec było już po wojnie i to Polacy głownie byli przy sterach a że mieli mózgi wyprane przez ruska propagandę to już odrębny temat)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 31.10.2009 15:29

Norbercie od 1944 rządy były narzucone Polsce przez okupanta, ludzie tworzący wtedy władzę w dużym procencie nie byli Polakami, więc nie mów Polak Polakowi! Zgoda?

Komentarz został ukrytyrozwiń

niewiarygodne że Polak Polakowi potrafił zgotować taki los

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.