Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

33450 miejsce

Patriotyzm po śląsku

Dziś Święto Flagi, a jutro obchodzić będziemy kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Jak do tych patriotycznych świąt podchodzą Ślązacy, spośród których część twierdzi, że jest narodowości śląskiej?

Szkoła Podstawowa nr 18 - tu co roku w maju wiszą polskie flagi. / Fot. Marek JeleśniańskiPrezydent Lech Kaczyński w spotach reklamowych, które w ostatnich dniach były emitowane w telewizji, zachęcał, aby w oknach powiewała dziś polska flaga. To w związku ze Świętem Flagi Państwowej, które zostało ustanowione przez Sejm 20 lutego 2004 roku. 2 maja miał co roku przypominać Polakom o ich tożsamości i popularyzować wiedzę o symbolach narodowych. Jednak jak się okazało, nie wszyscy Ślązacy o tym święcie słyszeli, a liczba flag, które udało się nam napotkać na typowym, śląskim osiedlu – w Boguszowicach, dzielnicy Rybnika – była znikoma.

Czasem ma to związek z przekonaniami mieszkańców tego regionu, którzy czują się bardziej Ślązakami niż Polakami. Wielu dało temu wyraz w czasie spisu powszechnego w 2002 roku, kiedy ponad 173 tys. mieszkańców regionu zadeklarowało przynależność do narodu śląskiego. Niektórzy jednak – mimo szczególnej sympatii, jaką darzą Śląsk – zamanifestowali swoją polskość.
– Wywiesiłem flagę, choć nie słyszałem o Święcie Flagi. Robię to co roku – powiedział jeden ze starszych mieszkańców Boguszowic. – Szanuję Polskę, dla Polski płacę podatki (śmiech), bardziej jednak czuję się Ślązakiem niż Polakiem.

Mieszkańcy ulicy Rostka w Boguszowicach pamiętali o Święcie Flagi. / Fot. Marek JeleśniańskiPani Sabina, która polski patriotyzm uważa za szczególnego rodzaju wartość, także wywiesiła przy swoim oknie biało-czerwoną flagę. Zaznaczyła, że to rodzice nauczyli ją szacunku do ojczyzny i do podobnej postawy namawia innych rodziców. Podkreśliła jednocześnie, że w procesie wychowania patriotycznego bardzo dużą rolę także odgrywa szkoła. – Zdziwiłam się, bo dopiero teraz, w szóstej klasie podstawówki, mój syn dostał zadanie domowe związane z konstytucją – powiedziała.

Podobne zdanie w kwestii krzewienia wartości patriotycznych w szkole prezentuje ksiądz Edward Słupik, wikary z miejscowej parafii.
– Bardzo potrzebne jest wychowanie patriotyczne. Dobitnie pokazuje to nasze osiedle, gdzie powiewających przy oknach flag jest bardzo mało. Patriotyzm lokalny jest czymś ważnym, ale szacunek do ojczyzny także.

Przemek, 21-letni mieszkaniec Rybnika, powiedział, że Święto Flagi i rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja są mu zupełnie obojętne. Nie odczuwa też potrzeby akcentowania w szczególny sposób swojej polskości. Czy to oznaka gasnącego patriotyzmu młodego pokolenia? Niekoniecznie. Z badań Stowarzyszenia na rzecz Postępu Demokracji ERWIN przeprowadzonych w 2005 roku w Ostrowcu Świętokrzyskim wynika, że „jedynie” 34 proc. młodych Polaków nie uważa się za patriotów. Jednak to samo badanie wskazuje, że 68 proc. młodzieży nie obchodzi uroczystości narodowych. Świadczy więc bardziej o odejściu od pewnych tradycji związanych z patriotyzmem, niż od patriotyzmu w ogóle.

Pani Sabina, mieszkanka Boguszowic, mówiła, że patriotyzm wyniosła z rodzinnego domu i dlatego wywiesiła flagę. / Fot. Marek JeleśniańskiPozostaje pytanie, na ile wyniki tych badań można odnieść do Śląska (do badań dotyczących patriotyzmu wśród młodzieży, które byłyby przeprowadzone w województwach dolnośląskim, śląskim lub opolskim, nie udało nam się dotrzeć). Przecież „Polskie Zagłębie Ruhry”, z uwagi na separatystyczne dążenia, zwłaszcza starszych mieszkańców, to region szczególny. I być może przekonania starszych przekładają się to na odczucia młodych Ślązaków, którzy są za autonomią regionu…

O silne argumenty trudno. Jednak skoro istnieje taka organizacja, jak Młodzież Górnośląska, kooperująca z Ruchem Autonomii Śląska, narodowość śląska przynajmniej garstce młodych musi być bliska. A w opozycji do tych organizacji stoi Ruch Obywatelski „Polski Śląsk”. Jakie są argumenty jednej i drugiej strony?
– Nasza organizacja nie jest separatystyczna w pełnym tego słowa znaczeniu. Jesteśmy za tym, aby Śląsk stanowił samodzielny region w ramach Unii Europejskiej i aby prawa Ślązaków były szanowane w naszym kraju. Od 1945 roku pozycja Śląska jest coraz słabsza. – powiedział dla Wiadomości24.pl Andrzej Roczniok z Ruchu Autonomii Śląska i Związku Ludności Narodowości Śląskiej.

Jakub Jarząbek na stronie internetowej Ruchu Obywatelskiego „Polski Śląsk” pisze natomiast:
“Ruch powstał spontanicznie jako wyraz oburzenia przeciw nieodpowiedzialnym próbom dzielenia społeczności górnośląskiej i destabilizacji sytuacji politycznej na Górnym Śląsku przez inicjatorów tzw. narodowości śląskiej. Działalność RAŚ i ZLNŚ jest przejawem szerszych tendencji, które prowadzą do tego, aby Górny Śląsk funkcjonował w oderwaniu od polskości, a kultura i gwara śląska w oderwaniu od języka polskiego i polskiej kultury ogólnonarodowej”.

Jednak w przyszłości większe znaczenie może mieć budząca się w umysłach młodych świadomość tożsamości europejskiej.
– Bardziej niż Polakiem czy Ślązakiem czuję się Europejczykiem. Ze Śląskiem nie jestem związany „od dziada pradziada”, a od wartości, jaką jest polski patriotyzm, odpycha mnie polityka i panujący w Polsce bałagan – powiedział młody, anonimowy rozmówca. – Gdybym wywiesił flagę Polski, zrobiłbym to tylko z szacunku dla historii – dodaje.

Większość bloków i domów jednorodzinnych nie była dziś przyozdobiona narodową flagą. / Fot. Marek JeleśniańskiPani Danuta także nie wywiesiła flagi. Uważa jednak, że jako naród musimy te patriotyczne dni uszanować. Pani Wiesława jest przeciwnego zdania. Uważa „że 2 maja to kolejne niepotrzebne święto”. – Dopóki w Polsce radykalnie nie poprawi się ogólna sytuacja ekonomiczna, o polskim patriotyzmie w skali masowej nie może być mowy – zauważa.

– W Zabrzu widziałem bardzo mało flag. Politycy wzywają do wielkiego patriotyzmu, ale to puste słowa – powiedział Roczniok. Jego zdaniem postawa polityków to główny powód fiaska kampanii namawiającej do wywieszenia flag. Jednak niektórzy komentatorzy zwracają uwagę, że jest i tak lepiej niż w zeszłych latach.

Nie sposób wykazać, że tak mała liczba wywieszonych flag ma związek z istnieniem w świadomości części mieszkańców regionu narodowości śląskiej. Pewne natomiast jest to, że nam, Polakom (!), brakuje dumy z narodowych barw i godła, dumy z polskości. Te dwa majowe dni mają to zmienić i z tego powodu warto je obchodzić.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Jeszcze raz link:

http://www.polskaflaga.pl/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jestem za wywieszaniem flagi polskiej w święta. Sam mam cały rok na balkonie. No ale to ja.

Co do artykuły to plus za podjęcie trudnego mimo wszystko tematu. Ślązakowców (ludzie nie czujących się Polakami) jest mało w stosunku do Polaków jacy tam mieszkają ale trzeba chuchać na zimne. Co do małej ilości flag. Niestety wszędzie w Polsce jeszcze jest to samo. Ludzie się jeszcze jakby wstydzą. A nie trzeba. Budzeniu postaw patriotycznych może pomóc strona www.polskaflaga.pl, warto zajrzeć i się zapisać. Moim zdaniem z patriotyzmem jest u nas z roku na rok coraz lepiej.

Pozdrawiam ROPŚ. Gdybym mieszkał na Śląsku na pewno bym się tam zapisał.

Aha i autora jeśli pisze "My Polacy" i mieszka na Śląsku jeszcze szczególniej pozdrawiam. Chcę mu też powiedzieć, że Polska nie zostawi ludzi o polskiej tożsamości narodowej tam mieszkających. Trzeba przypomnieć kogo jest zdecydowana większość na Śląsku (173 000 do 8 000 000). Trzymaj się tam i nie daj autonomistom.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To była druga z opcji po kolejach :) Nie, nie należę, ale przeglądając wyniki w Google wpadłem na tę stronę. I muszę przyznać, ciekawa. Bardzo lubię oglądać zdjęcia nowoczesnej architektury, zwłaszcza właśnie wieżowców (ale przodujących na świecie) lub domów pokroju Xanadu Billa Gatesa. Szkoda tylko, że czas rzadko mi na pozwala.

A na forum chętnie się zarejestruję, zmienię sobie trochę punkt widzenia na bardziej... patriotyczny? :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Grupę Katowickie Wieżowce - http://forum.gkw.katowice.pl
Spoko, nic się nie stało... ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję za ciepłe wypowiedzi :) Mam nadzieję, że kolejne teksty opublikowane na łamach link również przypadną Wam do gustu.

Emenefix - nie należę do GKW, choć szczerze powiedziawszy nie bardzo wiem, co masz na myśli. Górnośląskie Koleje Wąskotorowe?

Komentarz został ukrytyrozwiń

super !! :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Witaj Marku! Zgadzam się z przedmówcą. Bardzo się cieszę, że jesteś z nami. Świetny, PROFESJONALNY debiut. Nie tylko materiał dnia, ale i mam nadzieję całego długiego weekendu.
Czekam na newsy z ROWu i nie tylko. Należysz może do GKW?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetne, zwłaszcza przekrój społecznych postaw wobec patriotyzmu i kwestii jego manifestacji!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.