Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5932 miejsce

Patriotyzm w modzie

Współautorzy: Robert Ramark

Odzyskana niepodległość w 1918 roku miała także ogromny wpływ na modę. Kobiety wreszcie zrzuciły czarne i szare stroje, zaczęły nosić naturalne korale i kolorową biżuterię. Dla mężczyzn wreszcie osiągalny stał się wymarzony polski mundur.

Medalik srebrny z herbem Korony - Polski przedrozbiorowej ( Herb Orła i Pogoni. Trzy kolory przypominają o Konstytucji 3 Maja, taki jest napis na rewersie. (kolory : wolność równość braterstwo) z albumu B.Romer / Fot. B. Romer Kukulska Od chwili upadku powstania kościuszkowskiego demonstrowano patriotyzm oraz Hebanowy krzyżyk (żałoba narodowa po upadku Powstania) w srebrnej oprawie, symbol cierpienia i umęczenia narodu. z albumu B.Romer / Fot. B. Romer Kukulskażałobę narodową w bardzo różny i wymyślny sposób. Pomysłów było tyle, ilu patriotów. Każdy na miarę swoich możliwości, od konfederacji barskiej począwszy, podkreślał niewolę i jarzmo zaborcy. Symbolika patriotyczna była czymś więcej niż tylko modą, produkowano także biżuterię prostą, niedrogą z dostępnych materiałów. Często były to czarne krzyże jako symbole cierpienia i męki.

Od 1815 roku, gdy represje były już bardzo dotkliwe, noszono pierścienie będące znakiem rozpoznawczym tajnych sprzysiężeń, np. Filaretów, z wygrawerowanym napisem "Przyjaźń Zasłudze". Trend patriotyzmu symbolicznego rozpowszechnił się po upadku powstania listopadowego.

Rok ok 1880. To żona Powstańca zesłanego na Sybir. Autorem fotografii jest Jan Mieczkowski, laureat wielu medali, jeden z pierwszych w Warszawie na rogu Miodowej i Senatorskiej. z albumu B.Romer / Fot. B. Romer KukulskaUpadek powstania styczniowego miał katastrofalne konsekwencje dla społeczeństwa polskiego. Skazano setki powstańców na Sybir, konfiskując całe ich mienie. Orzeł - patriotyczna srebrna brosza oraz szpila. Szpilka ma herb, wycięty z złotej monety. z albumu B.Romer / Fot. B. Romer Kukulska

Za używanie zakazanego języka polskiego groziła zsyłka. Wielu uwięziono na dziesiątki lat, prześladowano, uczyniono wiele krzywdy ludzkiej. Osierocono wiele dzieci. Społeczeństwo odpowiedziało milczącym buntem oraz demonstracją solidarności i patriotyzmu, jakby krzycząc "jeszcze Polska nie zginęła". Nastąpił, rzec by można, rozkwit mody patriotycznej.

Mieszkająca w Paryżu arystokratka rumuńska w kolorowej sukni z jasnymi dodatkami i wachlarze z kości słoniowej. (fotografia z paryskiego atelier rok ok. 1880) z albumu B.Romer / Fot. B.RomerW tym samym czasie w Paryżu moda rozkwitała w kolorach. Fotografia zdobywała uznanie i błyskawicznie się rozwijała. Paryskie rzemiosło jubilerskie czarowało wzornictwem i barwami. W pracowni Fabergé stosowano kolorowe kamienie i emalie, a car zamawiał sławne jajka wielkanocne. Kobiety nosiły tam przecudne koronkowe, kolorowe suknie i wspaniałe malowane wachlarze.

Tymczasem w ziemi "Kraju Nadwiślańskiego"(taką półoficjalną nazwą zastąpiono Naszyjnik z obsydianu. Po upadku Powstania kobiety przywdziały żałobę, którą nosiły ponad 50 lat. z albumu B.Romer / Fot. B. Romer KukulskaKrólestwo Polskie po 27 lutego 1863 roku) kobiety przywdziewały czarne żałobne stroje i używały czarnych wachlarzy, symbolizujących niewolę i uciemiężenie zaborcy. Nosiły czarną biżuterię. Robiono ją z czarnego dębu (dąb pod wpływem wody czernieje), z hebanu, z rogu i kości zwierzęcych farbowanych na czarno. Na szyi kobiety ostentacyjnie nosiły Hebanowy łańcuch na szyi, demonstrował niewolę, a czarny strój żałobę narodową po upadku powstania. z albumu B.Romer / Fot. B. Romer Kukulskahebanowe łańcuchy z czarnym medalionem, w którym była fotografia zesłanego na Sybir brata, ojca, lub męża. Wyrabiano małe ozdoby z rogu, z metalu - ze srebra z dodatkami czarnej emalii i masy kazeinowej, ebonitu i wulkanitu, a nawet korale z obsydianu i czarnego onyksu.
Broszka z podobizną Powstańca zesłanego na Sybir, oraz medalion z elementami symbolizującymi łzy i żałobę, w środku włosy, strzępy listu. z albumu B.Romer / Fot. B. Romer Kukulska Medalion z włosami brata zesłanego na Sybir za udział w Powstaniu Styczniowym. z albumu B.Romer / Fot. B. Romer Kukulska Kajdan na przegubie jako patriotyczna bransoletka. z albumu B.Romer / Fot. B. Romer Kukulska Kajdan - widoczne trzy śruby, jako damska bransoletka, w rzeczywistości cieniutka jak papier. z albumu B.Romer / Fot. B. Romer Kukulska

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (32):

Sortuj komentarze:

150 lat .........Powstanie objęło całe Królestwo Polskie, znaczną część Litwy oraz Wołyń i trwało z większą intensywnością ponad rok, a rozproszone oddziały partyzanckie walczyły jeszcze do jesieni. 21 lutego 1864 r. udało się Rosjanom rozbić w bitwie pod Opatowem polskie oddziały z Gór Świętokrzyskich, dowodzone przez Ludwika Topora-Zwierzdowskiego, a także partie operujące na Podlasiu. Do kwietnia walczyło zgrupowanie Józefa Hauke-Bosaka, a w Lubelskiem działał jeszcze, wycofawszy się z Grodzieńszczyzny, oddział dzielny, którym dowodził Walery Wróblewski. W Poznańskiem i w Galicji sformowały się nowe siły, lecz nie były one w stanie wejść do walki, ze względu na ścisłe obstawienie granic przez wojska pruskie i austriackie. Najdłużej, aż do grudnia 1864 r., walczył ostatni oddział powstańczy księdza generała Stanisława Brzóski na Podlasiu. -> za Wikipedia

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ znów pomyliłam otwarte okna i wpisałam koment pod niwłściwym wątkiem . B. przepraszam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Andrzej Chorążewicz, tak, co do śliskich gruntów, ;) to właśnie mnie uratowano z takiego, strażnicy górskich dróg, dzieęęki którym piszę te słowa, zjechałam z okrutnej śnieżycy na 1000 m npm. Przyznaję że miałam śmierć w oczach i panika owładnęła moj umysł... Dlatego ten temat Patriotyzmu nie wydaje mi się śliski lecz trudny, na jego myśl nie wpadam w panikę... Wprawdzie nie uważam się za emigrantkę, lecz za osobę zamieszkałą "tylko" 1200 km od miejsca swojego dzieciństwa... ot i to wszystko.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Artykuł w całości ukazał się tutaj na portalu Patriotyki
pod adresem http://www.patriotyki.pl/index.php/patriotyzm/114-patriotyzm-w-modzie
z podaniem źródła. Dopiero dziś to odkryłam....;)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Interesujący tekst ubarwiony fotografiami.5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dotyczy uwagi o wlosach wiezniow uzywanych do wyrobu siennikow !

Do oczyszczania obcietych wlosow wiezniow ze wszy, gnid itd. nadawal sie doskonale Cyklon B w komorach gazowych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ireneuszu, w rzeczy samej, cytuje z "Kobiety również mogły pokazać iż są patriotkami np. poprzesz modę." Dlatego taki właśnie tytuł.
Mam nadzieję, że Magda nie będzie się już boczyć za taki właśnie tytuł.

PS. przy okazji. Łapkowicz dyżurny, bez sensu łapkuje, skoro wątek schowany można rozwinąć.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 08.12.2010 13:05

Poruszyła pani bardzo ważny problem często pomijany przesz historyków życia codziennego czy obyczajów. Zwykle skupiają się oni na pokazaniu mody przesz pryzmat kulturowy, chodzi po prostu o pokazanie przemian bez doszukiwania się głębszej analizy problemu. A jak widzimy patriotyzm to nie tylko walka zbrojna mężczyzn. Kobiety również mogły pokazać iż są patriotkami np. poprzesz modę. Bravo za błyskotliwą analizę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Solidny materiał, świetnie zobrazowany dokumentacją fotograficzną. Pozdrowienia dla Autorów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Basiu +5 , cenny artykuł, jakże cenna bizuteria która miała odniesienie
do ludzi i ich wielkiego patriotyzmu. Czekam na cd historii o której wspominałaś Basiu

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.