Facebook Google+ Twitter

Patriotyzm w polskiej polityce

Rozumienie patriotyzmu w Polsce, szczególnie na gruncie polityki, zostało zniekształcone. Dlatego warto krótko przybliżyć sobie i rozważyć to zagadnienie.

 / Fot. Czesław PostawaMówiąc o patriotyzmie w polskiej polityce, należałoby zacząć od nawiązania do Św. Jana Pawła II, który w swoim czasie przemawiał do polskich parlamentarzystów. Jego zdaniem pojęcie patriotyzmu zamyka się w kilku kluczowych dla Polaków znaczeniach. Patriotyzm, zdaniem Św. Jana Pawła II obejmuje: nazwanie ojczyzny "matką ziemską", odkrycie polskiej tożsamości w narodowej historii, pamięć o heroicznym wysiłku przodków, by odzyskać niepodległą Polskę oraz kulturę narodową, godność pracy i ukochanie Matki Bożej Królowej Polski z Jej stolicą Jasną Górą (Encyklopedia nauczania społecznego Jana Pawła II, Radom 2003, s. 354-356).

Polska polityka, jak łatwo można zaobserwować, kieruje się raczej swoimi prawami. Na ogół znany jest dostrzegany przez wszystkich podział Polaków na tych, którzy bronią tożsamości narodowej, czyli polskości i tych, którzy raczej preferują europejskość i jej liberalne wartości przedkładając je nad to, co polskie. Zmaganie się tych dwóch biegunów nieustannie drąży podział w polskim społeczeństwie. Nasuwa się jednak pytanie: ile jest polskości i troski o Polskę u tych, którzy negują wszystko, co polskie, nawet, jeśli to coś jest niedoskonałe? Już z języka łacińskiego słowo "patria" czyli ojczyzna, wskazuje na taką postawę wobec ojczyzny i narodu, która cechowałaby się rzetelną pracą, przedkładaniem nadrzędnych wartości niepodległości i suwerenności nad własne cele, gotowością do ich obrony. Ta postawa nadto łączyłaby miłość do ojczyzny, solidarność z własnym narodem z szacunkiem dla innych narodów i poszanowaniem ich suwerennych praw (jw., s. 353). Wydaje się, iż rozumienie patriotyzmu jest oczywiste. Chyba jednak nie do końca, gdyż dla niektórych liberalne wartości europejskie więcej znaczą, niż miłość do własnej ojczyzny i narodu.

W ostatnim czasie można było się dowiedzieć o powstaniu nowej formy patriotyzmu, chyba na miarę XXI wieku. Chodzi o tak mocno nagłaśniany nowoczesny patriotyzm, popierany przez niektórych polityków. Jednakże nosi on znamiona rozpowszechnianego w czasach współczesnych postmodernizmu, czyli m. in. autonomicznej wolności i globalizmu. W konsekwencji może kreować postawę bardziej europejczyka, niż Polaka. Refleksja w tym aspekcie rodzi wiele pytań i wątpliwości na gruncie patriotyzmu i tożsamości z własnym narodem.

Podział, do którego dochodzi w rozumieniu patriotyzmu w polskiej polityce jest chyba niepotrzebny. Przecież każdy Polak jest europejczykiem, a służąc dobru własnej ojczyzny przyczynia się do rozwoju Europy. Źle się jednak dzieje wówczas, kiedy odwraca się porządek rozumienia omawianej kwestii i zaczyna się ją promować za wszelką cenę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Dlaczego ostatnio moje komentarz znikają...? Czyżby ich treści nie pasują do obecnej wizji kształtowania opinii publicznej...? Ten komentarz jest moim ostatnim na W24 gdyż więcej nie zamierzam odwiedzać tego "niezależnego" portalu "informacyjnego"... Pozdrawiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Matka jest dla wszystkich jedna nawet gdy drogi jej dzieci się rozchodzą w przeciwnych buegunach światopoglądowych. Miarą jednak polskiego patrioztyzmu jest nadal walka o wolnośc przez wielu rozumianą inaczej - dla jednych wolnośc od tradycji dla innych przeciwnie i takie sa postawy Polaków w XXI wieku. Autor tego artykułu bardzo slusznie zauważa że tak jest ale nie powinno być miarą patriotyzmu. Gdzie jest środek? Widaje się że większosć w tej chwili mysli jak jeden z działaczy politycznych w tym wideofilmie https://www.youtube.com/watch?v=MpEFgo61jFk

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.