Facebook Google+ Twitter

Patriotyzm za 5 złotych

Święto Niepodległości czy jarmark z kramami. Patriotyczne przemówienia albo flagi za 5 zł. Czy Święto Niepodległości powinno mieć taką oprawę na jaką zasługuje?

11 listopada 2006: Warszawa, Plac Piłsudskiego, wczesne sobotnie popołudnie. Przed Grobem Nieznanego Żołnierza warta honorowa. Na podium nieopodal prezydent wygłaszajacy przemówienie. Dzielnie sekunduje mu pierwsza dama i cała prezydencka świta. Garstka kombatantów, siedząca na plastikowych krzesłach, roni zwyczajowo łzy. Wszystko ładnie, nastrój telewizyjny. Tłumu na placu nie ma.
Tuż za Grobem Nieznanego Żołnierza jest park. Tutaj zwykły szary obywatel obchodzi wielkie święto: 88. rocznicę dnia, w którym Polska ponownie stała się Polską. Jak? Krocząc między kramikami rozstawionymi na tę okazję przez obrotnych handlarzyków. Tu spojrzy, tam zajrzy, gdzieś jeszcze się zatrzyma. Kupi precla, żonie pączka, a dziecku watę cukrową. Do kompletu i aby było bardziej świątecznie, kupi jeszcze flagę. Duża? Pięć złotych. Mała? Tylko złotówkę. - Weź pan dwie, dam upust. 50. groszy.
Oczywiście, że bierze dwie. W końcu trzeba uczcić ważne święto. Szary obywatel pozostawia we mnie niesmak. Ja nie przyszłam na odpust. Ja przyszłam na obchody. Te właściwe. Bo chciałam poczuć się Polką. Wyleczyłam się z tego chcenia na bardzo długi czas.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Na szczeście jest wiele osób, dla których patriotyzm to po pierwsze - rzeczywistość a po drugie, rzeczywistość bezcenna.

Komentarz został ukrytyrozwiń

mi nie chodzi o to, że ktoś kupuje flage za dwa złote. albo za pięć.
ale byłam kiedyś na odpuście i wyglądał dokładnie tak samo. a dla mnie to święto jest bardzo ważne i wiesz, jakoś mi te kramiki do niego nie pasują.
ale to jest moja subiektywna ocena i oczywiście nie musisz się z nią zgadzać:)
i dzięki za plusa, najs of ju:]

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mogą być różne powody tego, że ktoś nie ma flagi. Nie wolno negować tego, że ktoś kupuje flagę za 5, 10 czy 1 zł na kramiku w parku za Grobem Nieznanego Żołnierza. Nie jest ważne też czy stoi na placu i słucha przemówienia VIPów czy siedzi na ławeczce w parku i je zapiekankę. Każdy czci to święto tak jak lubi i potrafi. Uszanujmy to. Moim zdaniem to bardzo dobrze, że w czasie takich świąt są kramiki, nazwijmy je, patriotyczne. Mimo wszystko zmuszają tych leniwszych do zastanowienia się i kupienia symboli narodowych. Fakt, że ktoś na tym zarobi jest dla mnie oczywisty. Minusa nie dam, bo za poglądy nie daję. Dam plusa za zwrócenie uwagi na istotę sprawy. Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie jest tak źle, u nas flaga i godło są prawnie chronione. W USA można kupić choćby gacie w barwach narodowych. Najważniejszy był Twój impuls, żeby uczcić Święto, a jeśli wywiesiłabyś w oknie albo przy rowerze flagę za 5 zł., to nie widzę w tym nic złego. Kiedyś chciałem kupić flagę w normalnym sklepie. Niestety, nie znalazłem takiego i kupiłem na kramie przy Rynku. I wieszam ją. Najważniejsze to nie zrażać się aktualną polityką. Lecząc się z chcenia bycia Polką możesz zdać sobie tym bardziej sprawę z tego, że i tak czujesz się Polką i nie musisz chcieć się tak poczuć, bo to jest dane na tej samej zasadzie, jak nazwisko.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.