Facebook Google+ Twitter

Patronat W24: Ars Cameralis i tajemniczy Hiszpan

Wiadomosci24.pl patronują XX edycji śląskiego festiwalu, który prezentuje świeże dokonania sztuk różnorakich. Dzień po dniu przyglądać będziemy się artystom, którzy w listopadzie zagoszczą na tamtejszych scenach. Zaczynamy od El Guincho.

 / Fot. PlakatNiewiele wiadomo o młodzieńcu, którego w internecie odszukać można pod nazwiskiem Pablo Díaz-Reixa. Wiadomo natomiast, że specjalizuje się on w mistrzowskim mieszaniu gatunków, którego efekty nazywa dość szeroko, by nie móc się przyczepić: "space-age exotica". I może faktycznie jest to wyjście i sposób na uspokojenie tych, którzy na pewno spróbują go jakoś zaszufladkować, łamiąc głowy nad akuratnością afrobeatu i chil-wave'u, elektroniki i rock and rolla.W jednym z wywiadów El Guincho pięknie opowiada o tym, co udało mu się osiągnąć w muzyce: że kiedy się jej słucha, ma się ochotę podróżować bez przerwy i nigdy, w żadnym miejscu, nie zatrzymywać. A więc wiedział doskonale, co robi, nagrywając obie płyty - "Alegranzę" i "Pop Negro". Chciał skojarzyć trochę odległych krajobrazów, przenieść je na gorący grunt barcelońskiej plaży, nadać jej trochę zachodnioeuropejskich szlifów, raz na zawsze zacierając granice pomiędzy rodzimym a egzotycznym. Globalizacja w pełnym uśmiechu.

El Guincho trzyma się w dodatku z dala od indie-alternatywnych ośrodków. Zamieszkał w Barcelonie (urodził się na Wyspach Kanaryjskich), która dopiero od niedawna zaczęła strząsać z siebie katolickie banały, jak kiedyś opowiadał o tym szef Hivern Discs, i szukać własnego miejsca na muzycznej mapie świata. Jak widać, trzymanie się z boku może być zbawcze: El Guincho nie powtarza gotowych schematów, nie łapie się kurczowo sprawdzonych recept, ani to brooklyńskie, ani londyńskie, ani nawet berlińskie granie. El Guincho to jakość sama w sobie.

Czytaj więcej -->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.