Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

21602 miejsce

"Patrzę na islam" w kilku miastach Polski

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2015-07-25 14:17

Islam, muzułmanie i muzułmanki budzą zaciekawienie, zdziwienie, a w ostatnim czasie również i coraz większy strach.

 / Fot. mat. organizatoraPatrzę na: islam – to projekt, którego celem jest pokazanie jak wygląda życie muzułmanów i muzułmanek.

W związku z tym, w trzech miastach: Białymstoku (24-27 września, kino Forum, Zmiana Klimatu), Lublinie (2-5 października, Centrum Kultury) i Łomży (08-11 października, MDK-DŚT) oraz promocyjnie w Warszawie, odbędą się projekcje filmowe oraz cykl debat/spotkań poruszających tematykę aktualnej sytuacji życiowej muzułmanów i muzułmanek. Podczas debat zostaną zaprezentowane między innymi następujące tematy: „Kobieta w islamie”, „Czy muzułmanie są współczesnymi żydami?”, „Czy muzułmanie zagrażają naszej cywilizacji"?

Przegląd Patrzę na: islam nie ma na celu promowania religii. Jest on próbą zaprezentowania - za pomocą filmu - wieloaspektowości islamu oraz różnorodności jego wyznawczyń i wyznawców. W ramach przeglądu zaprezentowane zostaną filmy przedstawiające muzułmanki i muzułmanów podczas ich codziennego życia – niekiedy smutnego, wypełnionego problemami, lękami i marzeniami. Bohaterowie filmów zostaną ukazani w innym kontekście niż terroryzm i wojna. Przedstawione filmy zdobyły uznanie międzynarodowej publiczności na wielu festiwalach filmowych. Zostaną pokazane filmy dokumentalne, fabularne, krótkometrażowe oraz bajka dla najmłodszych kinomanów.

Filmem otwarcia jest wyróżniony podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego film „Pieśni bez ojczyzny” w reżyserii Ayata Najafiego. Kompozytorka Sara Najafi (prywatnie siostra reżysera) stara się przywrócić głos irańskim kobietom, które od rewolucji z 1979 roku nie mogą śpiewać solo przed męską lub mieszaną publicznością. Postanawia zorganizować w Teheranie koncert, w którym udział wezmą śpiewaczki z Iranu i Francji. Po filmie odbędzie się dyskusja dotycząca pozycji kobiety w islamie, oraz praw kobiet w krajach w których islam jest religią wyznawaną przez większość osób.

W ramach przeglądu zostanie pokazany film „Art of war” (Sztuka i rewolucja) w reżyserii Marco Wilmsa opisujący historie młodych egipskich artystów, który wykorzystując swoją twórczość, m. in. graffiti, murale, muzykę, próbują walczyć z zastaną rzeczywistością oraz sytuacją polityczną.

Na przeglądzie oprócz dokumentów nie zabraknie filmów fabularnych. Dwa z nich opowiadać będą o miłości. „A Few Cubic Meters of Love”, reżyseria Jamshid Mahmoudi to opowieść o miłości rozwijającej się pomiędzy dwójką młodych ludzi pochodzących z różnych krajów i nieakceptowanej przez innych. Czy miłość Sabra, młodego pracownika z Iranu i Maron pochodzącej z Afganistanu przetrwa wszelkie przeciwności?

„Amira&Sam”, w reżyserii Seana Mullina to komedia romantyczna rozgrywająca się w USA, gdzie przebywa Amira wraz ze swoim wujem. Pewnego razu odwiedza ich Sam, który spotkał wuja Amiry w trakcie służby w Iraku. Mimo przeciwności losu i kulturowych różnic, relacja Amiry i Sama staje się coraz bardziej intymna.

Nie zabraknie też kina familijnego. „Bekas”, reżyseria Karzan Kader, to historia dwóch kurdyjskich chłopców z Iraku. Podczas emisji filmu „Superman” w miejscowym kinie, bohaterowie przez otwór w dachu dostrzegają bohatera o nadludzkich mocach – Supermana. Osieroceni, bezdomni bracia decydują się na wyjazd do Ameryki i sprowadzenie Supermana do miasteczka.

Najmłodsza widownia będzie mogła obejrzeć animowany film „Prorok”, w reżyserii Rogera Allersa, twórcy „Króla Lwa”. To uduchowiona opowieść o poecie (Liam Neeson) więzionym za głoszenie wolności, miłości i moralności, którego słowa władze traktują jako zagrożenie dla siebie. Głosu Kamili - gosposi Poety, matki zbuntowanej dziewczynki Almitry – udzieliła Salma Hayek, która jest również producentką filmu. Muzykę skomponowali lub wykonali Damien Rice, Glen Hansard, Gabriel Yared i Yo-Yo Ma, a niezwykłe animowane interludia przeplatające opowieść, to dzieła młodych gwiazd światowej animacji, w tym Polaka, Michała Sochy.

W bloku filmów krótkometrażowych obejrzymy takie filmy jak: „Baghdad Messi” (reż. Sahim Omar Kalifa), nominowany do Oscara film o miłości do piłki nożnej w ogarniętym wojną Iraku, „A Day In Eden” (reż. Assal Ghawami) ukazujący uniwersalność uczuć, które nie zależą od wyznawanej religii czy narodowości, czy „Parvaneh” (reż. Talkhon Hamzavi) opisujący życie uchodźców w Europie. Pokazany zostanie również film „The Baby” (reż. Ali Asgari) opisujący losy dziewczyny samotnie wychowującej dziecko w Iranie. Na zakończenie bloku pokazana zostanie wielokrotnie nagradzana na międzynarodowych festiwalach animacja „Simorgh” (reż. Meghdad Asadi Lari).

W ramach realizowanego projektu zostaną przeprowadzone badania na temat postrzegania wyznawczyń i wyznawców islamu w Polsce. Badanie zostanie przeprowadzone we współpracy z Centrum Badań nad Uprzedzeniami UW. Prezentacja wyników badania, połączone z debatą odbędzie się w klubokawiarni państwomiasto (ul. Andersa 29, Warszawa).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (15):

Sortuj komentarze:

Zgadza się. Jest to zwłaszcza wskazane w kontekście tematu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szanownych komentujących uprasza się o kulturalną dyskusję.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Będę uważał na warzywa bo jeszcze mi z nich coś wyskoczy zapraszam do zamieszczenia komentarza pod galerią bo akurat w tym miejscu poniższy komentarz ma tyle związku z islamem co biskup Niejeden ( mułła) pomodli się za Panią albo popuka gdzie trzeba.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A na bazarze w Andrychowie mnie Pan nie zobaczył, panie Adamik? Tak był pan zajęty fotografowaniem warzyw dla W24?

He he dowcipu panie Adamik nie dostaje. Ściągnął Pan pomysł od redaktora Krzysztofa Krzaka, który pierwszy trafnie zauważył, że wszędzie się panoszy andrychowski wątek "Wspaniałego stulecia" i użył zgrabnej metafory wyglądania z lodówki.
Pańskie powtórzenie dowodzi, że mocno zalazło to panu za skórę, że do tej pory pan pamięta.

Słusznie, że pan się uczy od redaktora Krzysztofa Krzaka, szkoda tylko, że to nie wychodzi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Otworzyłem lodówkę a tam Katarzyna B. Otworzyłem puszkę konserw rybnycha tam Katarzyna B. w sosie własnym. Popatrzyłem w lustro a tam Katarzyna B. Popatrzyłem na moje zdjęcie w W24 a tam Katarzyna B.! Jutro zajrzę do pobliskiego szpitala dla wariatów a tam... No właśnie kto? Szkoda czasu na czytanie takich przekomarzań i ich komentowanie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niech Pan spojrzy na swoje odbicia. Z tego, co widać na zdjęciach z panem w roli głównej a jest ich niemało na W24, to mogę potwierdzić, że trafne jest to spostrzeżenie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bzdurne mniemanie. To jakby poiedzieć że moje zainteresowane Chinami od lat spowoduje że będę miał skośne oczy. Witam naczelną dzihadzistkę portalową. Pan Conchita jek się miewa?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zabawne, że panu Adamikowi wszystko kojarzy się ze Wspaniałym stuleciem. Nie zdziwiłoby mnie gdyby został muzułmaninem z miłości do islamu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mam okazję w wyniku poznania wielu bardzo wielu osób wyznania muzulmańskiego w Polsce na Bliskim Wschodzie dzięki temu że są to fani Wspaniałego Stulecia otwarci na szczerą rozmowę, zapraszam zatem Panią do kontaktów ze mną w facebooku wtedy Pozna Pani jacy to znajomi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szkoda. Taka okazja może się nie powtórzyć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.