Facebook Google+ Twitter

Patrzeć pomiędzy barierami - cóż to znaczy?

,,Miej serce i patrz w serce”- najmilsza ludziom nadzieja.

Życie ludzkie jest niczym kwiat, o który trzeba dbać. / Fot. Sylwia Legutko3 grudnia 1992 roku został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych ,,Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych”. Niepełnosprawni fizycznie, umysłowo - psychicznie i emocjonalnie wymagają od nas troski, uwagi i zainteresowania. W Polsce jest ich 6 milionów.Wbrew pozorom ludzi z problemami niepełnosprawności jest bardzo dużo. Najwięcej jest tych, którzy nie są okaleczeni na ciele tylko na duszy – emocjonalnych.

Alkoholik, narkoman, bulimiczka i anorektyk oraz ten, który znęca się nad słabszymi. Ojciec, stosujący przemoc fizyczną i psychiczną w stosunku do domowników, matka, która znęca się nad dzieckiem. Uczeń, który wulgarnie odnosi się do kolegi – bije go, poniża, okalecza. Osoby stosujące mobbing. Ludzie, którzy z racji wykonywanego zawodu powinni być pozytywnie nastawieni do innych, a niestety są ich wrogami – kładąc innym ,,kłody pod nogi”. Polityk, który obiecuje, zapewnia, a potem cierpi na przysłowiową amnezję. Sądy też u wielu ludzi stwierdzają „ograniczoną świadomość”, ,,pomroczność jasność” - to są również przypadki niepełnosprawności, które okaleczają emocjonalnie, krzywdzą i ranią innych. Kiedyś mądry filozof powiedział ,,Garbus, albo kaleka, nigdy nie wywołałby w tobie nienawiści, lecz tylko współczucie, więc takie samo współczucie okazuj ludziom kalekim duchowo i skrzywdzonym psychicznie”.

Niepełnosprawność emocjonalna dotyka wszystkie klasy społeczne, ,,roznosi się niczym wirus”. O niepełnosprawności osób tzw. pełnosprawnych świadczą takie placówki jak więzienia, domy dziecka, ośrodki dla osób uzależnionych, zakłady specjalne, itp. O ile ten rodzaj niepełnosprawności jest tolerowany w społeczeństwie, a nawet jest na niego przyzwolenie, tak osoby okaleczone przez los, może ofiary tych ,,emocjonalnych”, są już inaczej traktowane. Próbuje się je zepchnąć poza margines społeczny. A taki człowiek przecież wymaga od nas większej opieki i troski. Polski niepełnosprawny nie ma lekkiego życia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Kraśko
  • Kraśko
  • 02.04.2011 22:37

Ciekawie ujęty temat 5+

Komentarz został ukrytyrozwiń

> Najważniejsze to spotkać na swojej drodze życia dobrych przyjaciół, właściwych ludzi i mieć nadzieję, że jutro będzie lepszy dzień i nadejdzie lepszy czas.
Tego życzę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.