Facebook Google+ Twitter

Patrzeć z nadzieją

Dziś w południe, w holu Biblioteki Śląskiej w Katowicach, odbył się wernisaż wystawy "Patrzeć z nadzieją". Autorka prezentowanych fotografii przedstawia dzieci chorujące na dziecięce porażenie mózgowe, ich problemy, sukcesy i marzenia.

Olek. Jeden z bohaterów wystawy / Fot. Marta Pruska"Patrzeć z nadzieją" to zbiór kilkunastu wyjątkowych fotografii Marty Pruskiej. Twórczość tej artystki charakteryzuje wnikliwe studium odrębności człowieka, przedstawione w portretach oraz szybka rejestracja napotkanych zdarzeń i pokazywanie detalu w fotografii wrażeniowej. Tym razem Pruska zwraca uwagę opinii publicznej na sytuację osób cierpiących na dziecięce porażenie mózgowe (MPD). 16 kolorowych fotografii jest artystyczną próbą pokazania problemów, z jakimi borykają się niepełnosprawni, począwszy od uciążliwości związanych z przemieszczaniem, poprzez izolację w szkole, trudy terapii i rehabilitacji oraz ból fizyczny. Poetycki komentarz towarzyszący zdjęciom jest zapisem marzeń przedstawianych osób, ich pragnień i wyrazem woli walki.

Organizatorem wystawy jest powstałe w kwietniu 2008 roku Stowarzyszenie Rodziców Dzieci z Porażeniem Mózgowym. Organizacja ta stawia sobie za cel wspieranie dzieci z porażeniem mózgowym i ich rodzin w walce o polepszenie jakości życia, leczenia i edukacji. Wśród wielu problemów, które dotykają to środowisko, działacze stowarzyszenia wymieniają przede wszystkim brak właściwych i sprawnych rozwiązań systemowych opieki nad dzieckiem z MPD, co w efekcie powoduje, że rodzice najczęściej rezygnują z pracy. Polska na tle innych krajów rozwiniętych Unii Europejskiej również znacznie odbiega od standardów medycznych leczenia MPD. Nie ma rejestru chorych, dzięki któremu można by znacznie ograniczyć liczbę powikłań towarzyszących temu schorzeniu.

Po Warszawie i Dębicy, Katowice są trzecim miastem, gdzie można obejrzeć wystawę. Ekspozycja będzie czynna do 20 marca br., w holu głównym Biblioteki Śląskiej, przy pl. Rady Europy 1, w godzinach otwarcia placówki. Wstęp jest wolny.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Bardzo ciekawa i przemawiająca wystawa. Na pewno warto ją zobaczyć. Bardzo ważnym elementem dopełniającym fotografie są podpisy które stanowią ważną część zdjęć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.