Facebook Google+ Twitter

Paulini z Jasnej Góry nawracają Anglików

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2008-05-18 07:34

Wolverhampton Kopia ikony Matki Boskiej Jasnogórskiej będzie peregrynować, po domach w Anglii. Dwie kopie Cudownego Obrazu są już w Anglii. Wędrówki obrazów rozpoczęły się 31 maja - w święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Akcję ewangelizacyjną zainicjowali ojcowie paulini, którzy prowadzą w Wielkiej Brytanii dwie parafie.

- Peregrynacja kopii Cudownego Obrazu jest skierowana głównie do Brytyjczyków. Będzie swoistymi rekolekcjami dla nich - mówi pomysłodawca przedsięwzięcia o. Nikodem Kilnar, paulin z Jasnej Góry przebywający właśnie teraz w Wolverhampton w środkowej Anglii. Anglicy niewiele wiedzą o kulcie maryjnym, który nie jest praktykowny w kościele anglikańskim. Ale od niedawna zayczynają się interesować nawet modlitwami maryjnymi.

- Uczą się adoracji Matki Bożej od nas - mówi częstochowianka Karolina Wasiak, pracująca w barze w londyńskim City. - Większość Polaków pracujących w Anglii chodzi regularnie do kościoła. Także na msze w parafiach anglikańskich, i tam też odmawiamy nieznany Anglikom różaniec. I tak nasi angielscy sąsiedzi zaczynają się powoli interesować kultem maryjnym. Ojcowie paulini bardzo liczą na pomoc Polonii w misji ewangelizacyjnej. Na Wyspach jest przecież około miliona naszych rodaków.

- Jasna Góra jest dla Polaków duchową stolicą, bez względu na to gdzie przebywają - mówi o. Kilnar. - Chciałbym, aby kopię Cudownego Obrazu przyjmowali w swoich domach i Polacy i Brytyjczycy. Wiem, jak parafian to jednoczy. Siedem lat temu pracowałem w placówce paulińskiej w RPA. Peregrynacja kopii jasnogórskiej ikony zintegrowała miejscową społeczność, umocniła ją w wierze - dodaje.

Obraz trafi do każdej rodziny na tydzień. Jest już przygotowywany program duszpasterski: katechezy, konferencje i modlitwy ku czci Marii Panny. Paulini traktują tę misję jako swoiste rekolekcje, które mają na celu duchową odnowę wspólnot parafialnych.

Dla Polaków peregrynacja jasnogórskiej ikony będzie wielkim duchowym przeżyciem, przypomnieniem ważnych wydarzeń z historii Polski.

Idea wędrówki obrazu Matki Bożej Częstochowskiej zrodziła się w okresie niezwykle trudnym zarówno dla Kościoła jak i narodu. Powstała w czasach stalinowskiego zniewolenia i przemocy.

W latach 1953-1956, przebywający w przymusowym odosobnieniu w Komańczy prymas Polski kard. Stefan Wyszyński opracował plan duchowego przygotowania narodu do Jubileuszu Tysiąclecia Chrztu Polski, który komuniści chcieli zawłaszczyć, Peregrynacja kopii cudownego obrazu stała się istotną częścią tych przygotowań. Decyzja w sprawie nawiedzenia wszystkich polskich diecezji i parafii przez kopię Obrazu Jasnogórskiego zapadła podczas Konferencji Plenarnej Episkopatu Polski w 1957 roku, na Jasnej Górze.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

napisałam wyżej

Komentarz został ukrytyrozwiń

wszystko idzie w złą strone

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dlaczego nie nawracają w innych sposób? naprawde jestem przerażona jak bardzo ludzie (wierzącymi w Boga się nazywają) nie znaja Biblii, slów w niej zawartych. Ludzie nawracajcie, głosząc słowo Boże a nie roznosząc obrazki, namawiając do jakiegos kultu maryjnego!!
Dlaczego ludzie tak lubią modlic sie do obrazow, posążków a nie chcą zanieść swoich próśb i modlitw bezpośrednio do Boga i do Jezusa. ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.