Facebook Google+ Twitter

Pauperyzacja wirtualna i realna. Więcej zarabiamy, a jeszcze więcej wydajemy

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w marcu bieżącego roku wyniosło 3770,66 zł, co oznacza, że w stosunku do roku ubiegłego wzrosło o 3,8 procenta.

Kilka dni temu tenże sam GUS nieopatrznie podał, że w tym samym okresie ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 3,9 procent. Oznacza to spadek realnego wynagrodzenia o 0,1 procenta.

Zauważcie Państwo. O tym spadku realnych dochodów ludności informuje GUS. Instytucja z urzędu powołana do tego, aby wmówić ludziom, że jest dobrze a będzie jeszcze lepiej. To zastanówmy się teraz, jaka jest naprawdę sytuacja ekonomiczna społeczeństwa polskiego?

Biorąc pod uwagę, ze w GUS-owskim wyliczeniu cen towarów i usług duży procent zajmują towary, których przeciętny obywatel w ubiegłym roku sobie nie kupił, (no bo po co Kowalskiemu lokomotywa lub druga pralka czy czwarty telewizor?), to liczby te nijak nie odzwierciedlają szarej rzeczywistości związanej z zakupem jaj, masła, mięsa, warzyw, lekarstw, paliwa, itp., itd..

Gdyby nasz szacowny GUS wziął pod uwagę przy wyliczaniu wzrostu cen koszyczek towarów najbardziej niezbędnych do życia szaremu obywatelowi, to mielibyśmy prawdziwy obraz naszej sytuacji materialnej. Okazałoby się wówczas, że realny spadek naszych dochodów nie wynosi 0,1 procenta, ale liczba ta jest z pewnością dwucyfrowa.

I taka jest różnica między pauperyzacją wirtualną (GUS-owską) a rzeczywistą.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Benedykt Present
  • Benedykt Present
  • 23.04.2012 16:14

Panie Szanowny, wiemy jak w Polsce działa GUS! (Prawie) 4000 PLN zarobku to chyba Pana znajomy ma, bowiem ja słyszę tylko, że - 1500. Już Mahomet zawarł w Koranie ostrzeżenie: O, ludzie! Nie oszukujcie się wzajemnie. Co z czystym sumieniem powtarzam, jako dożywotni ateista. Pozdrowienia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.