Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4673 miejsce

Pavel Samokhin: "Muzyka to moje życie"

Z wokalistą zespołu Samokhin Band - człowiekiem, który nazywa siebie dzieckiem socjalizmu i post socjalizmu przed premierą płyty "Perestroika" rozmawiałem m.in. o jego przybyciu do Łodzi i o muzyce, ale też o socjalizmie, kapitaliźmie.

Paweł Samokhin / Fot. mat. promocyjne

Z Rostowa nad Donem do Łodzi


Adam Sęczkowski: Twoje korzenie sięgają Rostowa nad Donem - miasta w południowej części Rosji. Co przywiodło Cię do Łodzi?

Pavel Samokhin: Łódź przyciągnęła mnie już dawno temu choćby takimi filmami jak Vabank. Zacząłem interesować się tym miastem, kiedy po raz pierwszy obejrzałem ten film. Jest w nim dużo muzycznych akcentów, a muzyka to moje życie. Poza tym wiem, że muzycy z Łodzi byli angażowani podczas Festiwali w Sopocie czy Zielonej Górze. Oczywiście znałem również Łódź ze słynnej Szkoły Filmowej. Kiedy podrosłem, padł socjalizm i pierestrojka tkwiła już w całej swojej mocy to, żeby jakoś przeżyć jeździłem jako student do Niemiec i tam grałem. To były czasy, gdy można było tam nieźle zarobić. Cały czas jednak myślałem o Polsce. W drodze powrotnej kupowałem produkowane w Łodzi ubrania. Kiedy szedłem na rynek czy do sklepu to byłem zachwycony ilością i różnorodnością asortymentu. Kupowałem rzeczy dla całej rodziny i przyjeżdżałem z prezentami do domu, bo już w 90. latach kapitalizm, który wszedł do postradzieckiej przestrzeni zniszczył wszystkie istniejące manufaktury. Ubrania pochodziły tylko z Chin i czasem z Turcji. Można było oczywiście kupić coś innego pochodzenia, ale ten towar był przeznaczony dla bogatej części społeczeństwa. Niestety bogatych ludzi w moim kraju był tylko 1%, a nasza rodzina nie należała do tej części. Mój perkusista miał w Łodzi rodzinę Sadowskich i przy okazji znajomi załatwiali nam tu czasem koncerty. Bardzo mi się podobało, że odwiedzając łódzkie kluby, z których część już nie istnieje, a szkoda, ale zostały np. Łódź Kaliska, Irish Pub czy Rolling Stone, widziałem, że do klubów mieszczących się na jednej ulicy przychodziły tłumy ludzi. To porwało moją duszę artystyczną.

Wymieniłeś teraz nazwy kultowych klubów w Łodzi.

- Oj tak, z pewnością można je tak nazwać. Po paru latach, kiedy istniało Forum Fabricum (legendarny łódzki klub muzyczny - przyp. red.), przyjeżdżałem tu grać koncerty. Jeździłem na rikszach i rozdawałem ulotki z zaproszeniami na występy. Właśnie to, co robimy teraz z menadżerem naszego zespołu, siedzącą przy naszym stoliku Anną Jurczak. Co prawda aktualnie nie jeździmy rikszami po ul. Piotrkowskiej, ale konkretnym ludziom, których znamy rozdajemy zaproszenia na nasz koncert promujący nową płytę pt. Perestroika, który odbędzie się już 23-go marca w Klubie Wytwórnia w Łodzi. Kiedy wtedy jeździłem rikszą to poznałem fajną dziewczynę. Uśmiechała się do mnie, a później okazało się, że poznałem ją wcześniej w klubie. Moja sytuacja zmieniła się i patrząc na powód coraz częstszych wizyt w Łodzi, do względów artystycznych dołączyły emocje. Łódź to również dla mnie miasto ludzi kreatywnych. Myślę, że Ty jesteś tego dobrym przykładem. Przyznam jednak, że na początku nie podniecałem się tym miastem, ale teraz dzięki temu, że tu mieszkam to zacząłem doceniać to, co Łódź ma do zaoferowania.

Kontynuując zatem temat Łodzi, proszę Cię o wymienienie trzech miejsc, które mógłbyś polecić turystom również tym spoza Polski.

- Jak moja siostra przyjechała to najpierw pospacerowaliśmy po ul. Piotrkowskiej, następnego dnia po wynajęciu rikszy, pokazałem jej Manufakturę, która podoba mi się jako budynek i plan np. do organizowania koncertów, ale nie podoba mi się jako centrum handlowe. Ja zdecydowanie wolę zakupy robić w małych sklepikach. Turystom przybywającym do Łodzi warto też pokazać m.in. Pałac Poznańskich, Park Poniatowskiego, a z bardziej oryginalnych miejsc to, ja wiem, że może to śmiesznie zabrzmi, ale Park Staromiejski (tzw. Park Śledzia) z piwniczkami domów, gdzie znajdowały się składy rybne, Stary Rynek, Bałucki Rynek, Targowisko Górniak.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Adam, jak zawsze profesjonalnie :-) :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.