Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3 miejsce

Paweł - człowiek, który gra na krześle

Pawła Zieńkiewicza zna chyba każdy warszawiak. Można go spotkać tuż przy wyjściu z metra Centrum. Na placu przed metrem zarabia na życie grając na dość nietypowym instrumencie.

Paweł w trakcie pracy / Fot. Rafał NastarowiczSkąd się wziął taki pomysł na życie i wielu innych ciekawych rzeczy o Pawle dowiecie się z wywiadu, który przeprowadziłem z muzykiem.

Jak długo grasz na krześle?
- Od pięciu lat gram na krześle, natomiast precyzyjniej bym to ujął, gdyż liczę swoje godziny grania, aby podchodzić w miarę rzetelnie do tego, co robię. Gram od 2456 godzin. Taki mam wynik na przestrzeni tych pięciu lat.

Jak to się stało, że zacząłeś grać na krześle?
- Dwa podstawowe powody. Pierwszy to taki, że nie posiadam jakiś specjalnych kwalifikacji, aby wykonywać zawód, który by mnie satysfakcjonował, bo tak się ułożyło, że nie skończyłem szkół. Może się jeszcze to uda jak będę żył z 20 lat to i może na studia się załapię. Kiedyś wykonywałem jakieś prace, które nie były moją pasją. Nie lubiłem tego, denerwowała mnie taka praca i zarabiałem mało.

Drugi powód to taki, że nie miałem swojego bębna, nie miałem skąd pożyczyć. Wiedziałem, że mogłem perkusyjnie jakoś zaistnieć, ponieważ na gitarze kiedyś grałem, ale żaden ze mnie gitarzysta, na skrzypcach też nie potrafię grać. Więc musiałem na czymś zagrać. I to są właśnie te dwa powody. Podpatrywałem różnych grajków ulicznych, że fajnie sobie radzą i postanowiłem pójść w ich ślady.

Jak to wygląda? Ile czasu spędzasz dziennie na graniu?
- Zdarzało mi się grać po pięć godzin a również i po godzinie. Maksymalnie to było 5,5 godziny. To jest taka specyficzna praca, usprawiedliwiam sobie tym swoje lenistwo. Jest to jakiś występ publiczny, jestem w centrum uwagi, wiąże się to z jakimś stresem. Ostatnio gram po trzy godziny dziennie.

W jakich miejscach grasz?
- W zasadzie gram w dwóch miejscach. Najważniejszym moim miejscem jest metro Centrum. Oczywiście nie w środku, na stacji metra, bo tam by mnie nie wpuścili, natomiast mówię o tej przestrzeni - tzw. patelni – gdzie ludzie wychodzą z podziemi opuszczając metro. Natomiast moim drugim, rezerwowym miejscem jest również metro Centrum, ale na wysokości ulicy Marszałkowskiej. Gdy przyjdą na „patelnię” Peruwiańczycy, tzw. „Indianie” i zajmą mi miejsce, wtedy się przenoszę na Marszałkowską. Jeszcze mam jedno miejsce, trochę już nieaktualne, ale kiedyś tam jeździłem - na Woronicza, w okolicy telewizji, gdzie jest medialne centrum Polski.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (16):

Sortuj komentarze:

Janek Cz
  • Janek Cz
  • 22.11.2011 18:59

Niczym śpiew syren wpadajacy do uszu niczym miód do gardła coś nadzwyczaj niespotykanego cudnego!!! Panie Pawle cóż innego jak życzyć dalszych sukcesów!!! Odwagi do mam talent się udać

Komentarz został ukrytyrozwiń
Kamil Matrzak
  • Kamil Matrzak
  • 19.09.2011 22:56

Ja jestem krytycznie nastawiony do Pana Pawła. Jego utwory nie mają żadnego rytmu, ot po prostu stuka w drewno bez ładu i składu. Gdy pojawia się na patelni konkurencja jakiś klient z "perkusją" czy czarny zespół z Afryki - ich muzyczka wpada w ucho.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Benek
  • Benek
  • 17.02.2011 17:08

z siostrą się z niego śmialiśmy xDD dostał od nas taką ksywkę " KRZESŁOMAN " xDDD. ale tak na poważnie, nie mógłby on chociaż iść do jakiejś pracy??? tylko utrudnia życie przechodnią i ulotkarzą ... ;/

Komentarz został ukrytyrozwiń
Monika Sobczak
  • Monika Sobczak
  • 03.12.2010 23:26

Czekam na wywiad z Czarnym Romanem :D jeśli uda ci się go spotkac i złapać....

Komentarz został ukrytyrozwiń

a ja właśnie widziałam tego faceta 1. raz w zeszłym tyg., minęłam i nie wzudził mojego zainteresowania... moj błąd +

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niesamowite :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Gościa poznałem podczas pracy nad Festiwalem Gry na Instrumentach Unikatowych i Byle czy... ( link ) Faktycznie dość niecierpliwy.. :) Ale jak wszedł na scenę - publika szalała :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy wywiad, ciekawy człowiek, ciekawa praca :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

mam taką wizje cyklu wywiadów z ciekawymi ludźmi, już mam pewne typy na kolejne wywiady, juz trzeba sie brać za kolejną rozmowe :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy facet z ciekawymi przemyśleniami. Plus ode mnie za wywiad :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.